Concediu de îngrijire copil- 3 ani.

Quoted post


Musafir

#143

2016-05-24 21:09

Cred ca prea mult exagerati. Si eu sunt mama si imi iubesc ingerasul enorm si as vrea sa-mi petrec tot timpul cu el. Dar sa soliciti statului sa iti aprobe 3 ani pentru cresterea si ingrijirea copilului imi pare deja mult prea deplasat. Sunt de acord ca nu toate familiile au aceleasi posibilitati materiale si nici persoane apropiate in grija carora sa fie lasati micutii, insa fiecare dintre voi trebuia sa isi asume acest lucru in momentul conceperii unui copil. In alte tari europene nu li se permite mamelor sa stea nici macar un an si totusi acei copii se dezvolta frumos chiar si din punct de vedere emotional. Eu consider ca un copil trebuie sa socializeze si in alte medii si sa invete sa devina independent. Nu trebuie chiar sa ii sufocam cu grija noastra pentru ca acest lucru poate avea efecte negative in viitor. Ganditi putin mai realist. Chiar daca va intoarceti la munca dupa doi ani, nu se va intampla o tragedie ci doar se mai reduce timpul de stat pe facebook si alte lucruri neinsemnate. As mai intreba totusi, daca legea se modifica acum insa perioada sa se fi diminuat, ce ati fi facut (cele care insistati ca aveti mare nevoie de 3 ani de stat acasa)?hai sa fim seriosi pana la urma si putin mai rationali pentru ca de aceea se traieste in Romania asa cum se traieste. Toti vor un trai bun dar sa nu faca nimic si statul sa ii intretina :((((. Urat din partea voastra :((((. 

Raspunsuri

ioana

#164 Re:

2016-05-25 06:29:19

#143: -  

 Corect, fiecare e liber, dar cine vrea sa stea acasa nu are decat sa stea dar nu pe spatele celor care muncesc, 2 ani e deajuns pentru un copil, defapt nu e deajuns pentru parinte ca se obisnuite cu binele pe banii altora, copilul se dezvolta in societate foarte bine,  copil merge la cresa, are aproape 3 ani, este alptat si asta nu ma impiedicat sa lucrez si sa ii acord dupamesele copilului si sotului si casei, timpul normal ca nu ajunge pentru cele care toata ziua sunt pe net pe facebook sau toata ziua numa la cosmetica si in oras, toate trebuie cu moderatie si este timp pentru toate, cine nu are timp ca e putin ar face bine sa se gandeasca ce inseamna un copil, copilul il faci ca il doresti nu ca sa te ajute statul cu bani si ani de stat degeaba, copilul este o realizare a fiecarui parinte nu al statului, statul trebuie sa ajute dar nu im maniera care cereti voi, cine vrea sa stea si sa primeasac sunt doar profitori si egoisti. Urat din partea celor care cer acest lucru