Concediu de îngrijire copil- 3 ani.

Quoted post


Musafir

#25

2016-05-24 12:27

Mai fetelor da de ce sa nu facem o petite sa stam pe viata cu ei acasa... Ca de', sa nu i se intample ceva copiilor... In alte state Europene acest concediu maternal e de 3-4 luni... Si voi va plangeti ca e doar de 2 ani?? Despre ce vorbim?? In plus ca dupa 2 ani de stat acasa, sau 3 cum ati vrea voi, ti-e mult mai greu sa reincepi munca, iar copilului ii este greu sa stea fara mama dupa ce se obisnuieste asa... Eu am fost data la cresa de la cateva luni, si sunt vie!!! Baiatul l-am dat la cresa de la 1 an jumatate pt ca mi-am permis sa stau cu el acasa, dar pe al doilea copil il dau clar la cresa de la 5-6 luni... Asa ca va rog nu va mai plangeti atata!!

Raspunsuri


Musafir

#36 Re:

2016-05-24 13:29:47

#25: -  

 Cata dreptate exista in acest comentariu! Si eu vreau sa stau acasa cu bebe cat mai mult, dar dupa 2 ani este decizia fiecarei mamici ce face mai departe.


Musafir

#43 Re:

2016-05-24 14:47:34

#25: -  Ana-Maria

 Intr-o tara in care ajungi sa muncesti 12din24h(sau chiar mai mult)in care salariul min.pe ec.este 800lei,iar la cresa platesti 10-20lei/zi la stat, guvernatii/parlamentarii au salarii de peste 7000lei,iar noi am ajuns sa muncim ca niste sclavi pt a ne asigura un trai decent,in care ajungi sa iti vezi copilul doar dim./seara cand doarme,iar copilul ajunge sa iti spuna nenea/tanti din cauza ca aloci f.timp sa stai cu el, cred ca meritam si noi MAMELE acest lucru,pt a oferi o educatie buna si nu cea din cresele de acum(batai,intoxicatii,boli etc) Suntem o tara europeana,dar hai sa nu comparam situatia noastra cu alte tari,ca avem multe de remediat!!!!

Sa nu mai comparam perioadele lui mamie/tataie etc..am avansat si noi,dar multe sisteme in tara noastra au ramas la fel sau mai rau!

Esti liber sa alegi cand sa te intorci la munca,daca ti se pare ca petreci prea mult timp cu copilul tau!


Musafir

#57 Re:

2016-05-24 16:12:46

#25: -  

 Cresa...hmm...in Cluj sunt doar 373 de locuri la cresa de stat, daca nu apuci un loc , ce faci ?

olguta

#137

2016-05-24 20:52:34

#25: -  

 

Marina

#245 Re:

2016-05-26 09:02:02

#25: -  

 Ca tiganu...ni se da un deget si luam toata mana. Nici nu s-a aprobat bine noua lege cu 85% pe 2 ani, ca nu e bine si vrem 3 ani...Ce ne mai place sa stam cu mana intinsa! Io-s de acord cu CIC pe viata....stam acasa, sa ne creasca fundul mare!


Musafir

#268 Re:

2016-09-26 19:49:08

#25: -  

 Mai bine iti dai 2 palme sa te trezesti, dar nu pari de-aia care se trezeste. Evident traiesti pe planeta ta. Citeste comentariile mamelor care muncesc , dar chiar muncesc si nu au posibilitati materiale extraordinare, nu au cu cine sa-si lase copiii 1 an, poate nici nu ar avea cine sa ia copilul de la cresa ( sunt mamici si tatici care lucreaza pe acelasi schimb, st care lucreaza si noaptea, fac naveta ) poate au mai multi copii sau cine stie, poate nici cresa nu au in localitate...

Tu linistita poti sa mergi la lucru sau la restaurant, in cluburi/baruri/mall ca se pare ca toate sunt mai interesante decat copilul. Vai de el! Si stai linistita ca nu esti singura care stie ce se intampla peste granite, dar aia iti ofera altceva, mai vorbeste cu unul, altul, cat timp copilu' ti-e-n cresa si tu la cafele ... 

Si sunt mame care chiar nu vor sa rateze unele din cele mai frumoase momente din viata lor si ale copiilor . ..

 Sunt atatea de zis dar revin la prima fraza. Si ca tine sunt multe!