Concediu de îngrijire copil- 3 ani.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Concediu de îngrijire copil- 3 ani.


Musafir

#226

2016-05-25 20:35

3 ani? Super!!!! Nimic nu poate cumpara timpul petrecut alaturi de copilul tau iar timpul inapoi nu l mai poti da! Vreau sa ma bucur de fiecare zambet, de fiecare pas, de fiecare cuvant al copilului meu...e solicitant dar e al naibii de frumos!!! Cea mai grea meserie este cea de mama dar cand te uiti la piticanie uiti de oboseala, griji, orice!!!


Musafir

#227

2016-05-25 20:49

M -am lovit de refuzul grădinițelor de stat din orașul în care locuim în momentul în care am mers sa il înscriu pe bebe . Nu primesc copiii mai mici de trei ani în gradinita.
Nu avem cu cine sa îl lăsăm în momentul în care se va termina concediul de maternitate și nici posibilitatea de a plăti pe cineva . Exclus sa stau acasă încă un an fără a avea un venit lunar, stăm cu chirie și acest an ar fi sub limita supraviețuirii. Trist dar adevărat! Ar fi binevenit încă un an în care sa putem fi alături de copilașii noștri care au atâta nevoie de atenție în aceasta perioada în care acumulează informatii și se dezvolta tulburător de rapid .

Musafir

#228

2016-05-25 21:13

Sunt in concediu de ingrijire copil.avem 3 luni si 3 sapt si ma gandesc si eu cu groaza la perioada cand reiau lucru.La noi in Arad e probl si cu cresele,nu prea avem...deci clar pana la 3 ani trebuie sa gasesc pe cineva care sa stea cu el.GREU!!

Musafir

#229

2016-05-25 21:37

Este o ideea foarte buna ....

Musafir

#230

2016-05-25 21:43

Ar fi foarte bine daca am sta 3 ani in maternitate deoarece in multe gradinite se pot inscrie copii la 3 ani. La doi ani trebe sa ma intorc la servici si nu am ce sa fac cu fetita mea, am posibilitatea de a pierde locul de munca! Eu am o fetita de 6 luni!

Musafir

#231

2016-05-25 21:43

Eu consider ca mamicile trebuie sa stea acasa si sa-si creasca in liniste copiii pana cand acestia se pot descurca singuri si statul ar trebui sa sustina acest lucru printr un program si cu sustinere financiara, copiii de varste mici nu trebuie chinuiti prin crese si gradinite cu program toata ziua de nici nu si mai cunosc parintii, iar cei de varsta scolara trebuie sustinuti in permanenta de familie. Mamele de asemenea au o misiune f grea de indeplinit, toate resursele lor trebuie concentrate pentru ingrijirea si sustinerea copiilor si nu in stresul si grijile financiare. Multumesc.

Musafir

#232

2016-05-25 21:45

Pentru ca si eu doresc sa-mi cresc pana la 3 ani copilul, sa evit cresele, sa fiu aproape de copil cat mai mult timp pentru a-l ajuta sa se dezvolte armonios!!!

Musafir

#233

2016-05-25 23:14

Am o fetita de un an si zece luni si trebuie sa incep serviciul, peste o luna, tare as fi vrut sa mai stau in ccc...inca este micuta.
Speranta

#234

2016-05-26 02:56

Ar fi cea mai buna solutie pentru a creste copilul cu mama pt 3 ani atunci cand incep si ei sa inteleaga unele lucruri noi sa ii lasam balta nu mi se pare corect mai ales in cazul meu findca o sa lucrez si eu si sotul meu si atunci nu o sa aiba cine sta cu el.macar de la 3ani il putem da linistiti la gradinita

musafir

#235 Re: Re: Re: Re:

2016-05-26 04:34

#205: - Re: Re: Re:  

 Am trecut prin destule cu copilul pana la 1 an numa prb de am umblat un an de zile pe la medici, dar asta nu inseamna ca trebe sa stam pe bani altora atatea ani, problema este alta ca legea noua va permite indemnizatie si celor care au lucrat 12 luni in ultimii 2 ani, lumea cotizeaza si merita sa primeasca dar nu 3 ani, dupa 3 ani o sa se gaseasca cineva ca nu ajunge 3 trebuie 4 si tot asa, cine doreste sa stea acasa 3 ani e liber sa faca ce vrea dar nu sa cerseasca de la stat inca un an, si inca unu si tot asa, cei care cotizeaza no sa primeasca ca o sa mearga inapoi in campul munci ca asa se intampla, tot profitoriii vor sta acasa, sa vezi la 3 ani ca e mai greu sa adaptezi copilul, intelege tot mai mult si din cauza asta o sa fie si mai greu sa se detaseze si tot asa, si daca copilul e nascut la termen si sanatos dar dupa din diferite motive apar prb atunci ce facem cerem sa stam pan la facultate pe bani ca doar noi am cotizat, aberatii, poate ar trebui chiar sa diminueze anii nu sa ii creasca, dar fiecare are dreptu la parere si sa ceara, daca primeste norucl lui daca nu asta e

ioana

#236 Re:

2016-05-26 04:36

#204: -  

 Si daca e e nascut si manca blandarit, nu are legatura si daca e nascut prematur in timpi se putea pasa cu furculita sa se obisnuiasca dar lumea e comoda, stiu nascuti la termen si tot asa numa blandarit ca nu cumva sa se chinue copilul sa mestece, astea nu is motive de a sta 3 ani.

musafir

#237 Re:

2016-05-26 04:51

#216: -  

 Am copil , 2 si 7 luni alaptat, merge la cresa, eu la lucru sani nu am avut nici o problema cu ei, fetita cm venea acasa isi primea portia de laptic sau portile de laptic cat doreste ea, bona intradevar nu e  ok, dar la cresa este foarte bine pentru cine nu e speriat si are incredere ca va fi bine, apropo am rate si eu cu sotul si salariul sa sti ca e foarte mic cat luam dar ne descurcam fiindca avem un program in care putem sta si cu copilul dupamasa, si reusim sa ne facem si poftele sa aiba si copilul de toate si rate, dar depinde fiecare cum intelege periaodele de crestere a copilului, copilul are nevoie de afectiune dar nu cocolosit excesiv ca nu se descurca, daca iati lasa un pic sa faca sa fie curiosi sa vedeti ce multe stiu si asimileaza, nu trebuie sa stam dupa ei ca nu stiu cand fac pisu si fac pe ei, ei simt si spun ce le trebuie numa trebuie rabdare sa ii poti intelege, la 3 ani aceleasi prb ei sunt intro continuare dezvoltare si emotional si fizic indiferent de varsta, deci mai bine propuneti sa stam pama la 20 de ani ai copilului.

musafir

#238 Re: !???

2016-05-26 04:58

#219: G - !??? 

 Deacord cu ce spui, romanul vrea numa sa primeasca dar sa nu dea nimic la schimb, nu are legatura nici alaptatul, nici ca e prematur nici multe lucruri, copilul se adapteaza, problema este a mamelor ca ele nu se adapteaza de asta vor, si eu am fost speriata ca ma suna de la cresa ca nu doarme sa vin sa o iau, nu aveam cu cine sa o las, si uite ca ea sa adaptat si eu in acelas timp cu ea, trebuie doar rabdare si gandire pozitiva, mai mult eu am fost speriata tot asa ca e alptata si nu era obisnuita cu nimeni nici cu bunici, si uite ca asta a durat 2 saptamani de adaptare, la 3 ani va fi la fel, alt mediu alte educatoare, la scoala la fel, copilul se adapteaza daca mama ii permite daca vrea sa ii tina fusta pana se marita atunci nu se va adpta in veci ca stie ca fusta mamei e acol si rezolva. Si nici no sa se schimbe nimic in tara atata timp cat numa se va cersi.


Musafir

#239

2016-05-26 05:21

Copilul trebuie lasat la bunici sau la cresa si nu este bine pentru psihicul lui. Din acest motiv semnez acaesta petitie ca sa se prelungeasca la 3 ani concediul de crestere a copilului.

Musafir

#240

2016-05-26 05:23

Da ,doresc sa petrec cat mai mult timp cu copilul meu ,este foarte solicitant separarea din punctul meu de vedere !!

Musafir

#241

2016-05-26 05:43

Bafta mamici

Musafir

#242

2016-05-26 06:01

Pentru că sunt mama unui băiețel de trei ani, știu ce dificilă este perioada de la doi la trei ani. Eu am stat trei ani in concediu,mă bucur că am făcut-o pentru copilul meu,dar din punct de vedere financiar,este destul de greu. Marirea concediului de maternitate,ar fi un ajutor binevenit pentru familie și în acelasi timp un lucru minunat pentru copil,având în vedere atașamentul copilului față de părinți din primii ani,imunitatea care e în formare,și schimbările prin care trece.

Musafir

#243

2016-05-26 07:28

Consider ca un copil are nevoie sa petreaca cat mai mult timp impreuna cu mama lui!

Musafir

#244

2016-05-26 07:44

Imi doresc sa petrec cat mai mult timp cu fetita ! Cred ca este mai important sa stai si sa te ocupi de copil,decat sa ii lasi pe altii sa o faca!
Marina

#245 Re:

2016-05-26 09:02

#25: -  

 Ca tiganu...ni se da un deget si luam toata mana. Nici nu s-a aprobat bine noua lege cu 85% pe 2 ani, ca nu e bine si vrem 3 ani...Ce ne mai place sa stam cu mana intinsa! Io-s de acord cu CIC pe viata....stam acasa, sa ne creasca fundul mare!


Musafir

#246

2016-05-26 10:27

Si eu la randul meu ma gandesc ce voi face cu baiatul la anul in august cand puiutul meu va implini 2 ani. In urma cu aproape 6 ani cand fata a implinit 2 ani prin bunavointa angajatorului de atunci care m-a dat in somaj am mai stat cu ea aproape un an pana a intrat la gradinita. Dar acum cu baiatul nu mai am aceeasi sansa. Ar fi un binemeritat an in plus de stat acasa cu copilul. Doamne Ajuta.

Musafir

#247

2016-05-26 11:56

Pentru că sunt pentru. Este cel mai indicat să avem concediu de îngrijire a copilului 3 ani, în condițiile în care trebuie să-l învățăm pe bebe una alta înainte de a-l duce la grădiniță la vârsta de 3 ani.

Musafir

#248

2016-05-26 13:36

Deoarece sunt in aceeasi situatie.

Musafir

#249

2016-05-26 21:45

Pt a sta mai mult timp cu bebe

Musafir

#250

2016-05-27 07:33

Am o fetiță de 7 luni si ma gândesc cu teama ca la 2 ani sa plec la serviciu si sa o las singură cand are foarte mare nevoie de mine.