Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Quoted post

Liliana
Musafir

#74

2015-07-28 16:54

FELICITĂRI PENTRU INIȚIATIVĂ ȘI ARGUMENTARE!
Sînt professor de chimie-fizică cu 17 ani vechime ,suplinitor calificat în fiecare an.Am gadul I,cu nota 10,absolventă a Universității București.Am pregătit elevi la liceu pentru bacalaureat.Au rezultate bune fără o oră de pregătire în particular(predau la un liceu tehnologic,iar elevii au situații financiare modeste,dar m-a bucurat rezultatul).
EXAMENUL DE TITULARIZARE A FOST O MIZERIE LA CHIMIE.12,PROBLEME LA SPECIALITATE ȘI O PROBLEMĂ ȘI O ACTIVITATE DE LABORATOR LA METODICĂ.Nu sîntem roboți,enorm de mult în 4 ore.Au fost două exerciții pe care nici nu am avut timp să le citesc.Apoi chestii de amănunt,de nuanță(mă refer la reactanți și catalizatori).
Este absurd să nu te încadreze dacă nu participi la examen,dar semnezi că nu e post titularizabil.
Îmi doresc să fie promovată valorea și în învățămînt.
Știu că cine nu e bun profesional nu rezistă în învățămînt.Elevii și părinții sînt exigenți și e normal.
Apoi cu ce drept atribuie etichete mass-media?La examenul de rezindențiat sau la INM,nu am auzit ceva de genul,,rezultate rușinoase,, etc.
Să dovedim,noi profesorii că sîntem o forță,că sîntem demni,uniți,și să fim remuneratI la valoarea și munca depusă.
SUCCES!

Raspunsuri

Nicoleta Draga
Autorul acestei petitii

#88 Re:

2015-07-28 20:23:55

Multumim din suflet. Ajutati-ne , distribuiti si spuneti la cat mai multi sa semneze. Doar asa ne ajutam unii pe altii si ramanem uniti