Sustine ne-echivalarea asistentilor cu postliceala cu facultatea de asistenta medicala si moase

Quoted post

asistent medical

#3

2015-01-22 08:46

Nu este normal ca un asistent medical care a facut scoala postliceala sa fie echivalat cu un asistent medical cu studii superioare.Acel asistent medical cu studii superioare a muncit pentru acea diferenta de salariu,a sustinut niste examene, a muncit la o lucrare de licenta cum puteti cere o echivalare cu un an de zile.Daca doresc un salariu mai mare sa puna mana sa invete sa faca sacrificiile pe care le-au facut cei cu studii superioare.Nu este normal si corect ceea ce se  cere de catre sindicalistii din sanatate.

Raspunsuri


Musafir

#7 Re:

2015-01-23 02:46:28

#3: asistent medical -  

 Imi e greu sa cred ca sunt dispute intre  "colegi"...voi insultati fara sa stiti exact adevarul...eu de ex am fost la cursuri,la orele de practica,am dat examene....nu sunteti singurii....nu puteti jigni  aiurea...hellooo.....lucrez  la terapie intensiva de foarte multi ani...aveti idee cate vieti am salvat?

Aveti idee cate zile si cate nopti am balonat manual pentru ca toate ventilatoarele au fost ocupate? Aveti idee cum e sa lucrezi un singur asistent in terapie intensiva cu 10 pacienti dintre care 4 pe ventilator (adica intubati),3 pe CPAP, come,convulsii...etc.... 

am omis...pacientii fiind prematuri   600 g-2000g

De ce catalogati aiurea...de ce vb aiurea...munca  noastra nu conteaza?

Doar pt ca acum au aparut acele facultati care sunt exact ceea ce facem noi zilnic?

Doar pt ca atunci cand am absolvit eu nu existau si erau doar de 3 ani?

Aveti experienta noastra...

Sa fim seriosi si sa nu vb la general pentru ca nu e corect


Musafir

#17 Re:

2015-08-04 06:57:23

#3: asistent medical -  

 Am o singura intrebare pentru colegii cu studii superioare : prin ce se evidentiaza pregatirea voastra "superioara" la locul de munca? La salariul net am vazut, 500 de lei, dar ca si activitate? Fisa postului pentru asistentii cu ambele tipuri de scolarizare este identica. Tot respectul pentru licenta pe care ati obtinut-o, dar ce stiti sa faceti mai mult decat colegii cu scoala postliceala? Si, in plus, cei care au facut facultatea fiind deja angajati ca asistenti medicali sa nu uite ca au avut suportul colegilor pentru a putea merge la cursuri si examene. Stim cu totii ca asta a presupus un grafic de lucru preferential, schimburi de ture si posibilitatea de a invata si a va scrie cursurile restante in timpul programului de lucru, timp in care un coleg facea si treaba "studentului".


Musafir

#58 Re:

2016-02-25 12:33:45

Gigi Contra

#71 Re:

2016-02-27 13:05:02

#3: asistent medical -  

 Lucrarea de licenta exista inca de pe vremea liceului sanitar dragi copii ai ploii nu este o inventie strict pentru absolventii de pseudo facultati.

Cind aveam "practica" aveam un coordonator care chiar verifica prezenta si ce faceam in stagii ,nu mergeam doar cu fisele sa ne rugam de unul si de altul sa ne semneze ca n-am trecut pe la stagii si in doua zile "tre'sa le predam" (practica medicala nu pe facebook,whatssapp,etc)

Daca studiati foile matricole si curicula o sa fiti surprinsi sa aflati ca am parcurs aceleasi materii si in numar echivalent de ore , ca si voi prea infatuati "licentiati".

P.S: Oricind la orice ora bag in buzunar nu unul ci zece(10) licentiati d 'ai vostir la orice (teorie sau practica)

P.S 2 :daca e sa fac inca 4 ani de facultate ,confor logicii voastre ar trebui sa am salariul mai mare ca voi pentru ca am 7 ani si doua scoli absolvite dupa liceu nu doar una si aia magna cum-necum ca si voi.

Cu profund dispret un absolvent de postliceal.

Cosmin

#79 Re:

2016-03-18 08:25:51

#3: asistent medical -  am la serviciu cativa colegi care au absolvit asa zisa facultate de As med la Arad, ei lucrand in acelasi timp ca as med. Serviciul lor este la Bucuresti iar ei au facut facultatea la Arad. Dupa cate stiu facultatile de acest gen sunt la zi. Explicati-mi atunci cand s-au dus la cursuri si au invatat pe branci?

 


Musafir

#81 Re:

2016-04-06 08:55:10

#3: asistent medical -  

 Face Si ceva in plus acel "asistent cu studii suuperioare"?

 

Ella

#114 Re:

2017-02-22 09:22:27

#3: asistent medical -  

 dar de unde stii tu ce invatam noi la scoala si ce nu? cunosc absolventa de facultate care stie mai putin decat mine iar eu sunt in anul 2 la postliceala. si noi avem lucrare de diploma de pregatit. mai lasati aerele la o parte. aveti impresia ca invatam o medicina diferita sau ce? asta chiar e nesimtire. am 5 ani de psihologie si nu detin aere de superioritate. nu suntem analfabete pentru ca invatam la postliceala si nu la facultate.


Musafir

#217 Re:

2018-05-30 12:46:36

#3: asistent medical -  

D-le sau D-na asistent medical cu studii superioare, sa stii ca si cei cu scoala posliceala sunt buni si chiar foarte buni ( si noi am facut lucrare de diploma, si noi am dat examene). As dorii daca poti sa ne verificam cunostiintele si fortele ca As Med. Cum poate un As med cu 0 experienta dar cu facultate si sa aibe aceleasi rezultate cu un As med cu posliceala dar cu 12 ani experienta in Bloc Operator si ATI. Noi dorim echivalarea pentru ca pe vremea noastra asa era legea. Ce doriti sa dam statul in judecata si sa spunem ca nu este echitabil. Ai citit legea ? Ca pe voi as med cu studii superioare va baga in ture singuri si pe noi cu posliceala dublati ?