Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

Catalin BEM

#240 Un comentariu

2014-02-13 20:39

Ceea ce m-a uimit, citind toate cele de mai sus, este confuzia dintre descoperire si descoperire.
Arheologia, ca stiinta, nu-si propune - si, ca atare, nici eu nu urmaresc acest lucru - sa scoata din pamant "comori", "tezaure" sau piese de "inestimabila valoare"! E prea departe secolul al XIX-lea... Romanesc.
De aceea, alaturarea celor doua entitati, comunitati sau cum vrea fiecare - sau poate - sa le denumeasca, nu are sens. Arheologul este - sau ar trebui sa fie (dar asta este o alta discutie - pe care numai arheologii o pot purta si asuma) - un profesionist. Pentru mine arheologia este o meserie, nu un hobby. Si ma comport ca atare.
De ceva vreme toata lumea - dupa 20 de ani (sau mai mult)de fotbal, medicină si istorie - se pricepe, in aceeasi masura, si la arheologie. M-am intrebat cum dracu' - eu invat si acum si sunt convins ca voi invata pana mor - si altii devin din hobby-şti arheologi?
Din nefericire, varsta tanara a acestei meserii in Romania, cu o incarcatura notionala complexa, trimite angajatii statului la nivelul muzeografilor. Si aceasta este o alta discutie.
Sunt unul din putinii arheologi care a declansat dosare penale. Niciodata nu voi intoarce capul daca am cea mai mica suspiciune. Daca un sit a stat neatins 6000 de ani, el mai poate sta alte 6000. Daca un "tezaur" a stat in pamant 2000 de ani - fara indoiala, si este indicat din cauza conditiilor de restaurare de cacat (ca despre alea de conservare nu mi-am gasit cuvantul) - sa mai stea alte 2000!
Arheologia nu presupune decat protectie si conservare. Restul sunt vorbe! Mai urate sau mai frumoase...

ps - habar n-am ce se poate obtine prin invective. Folositi-le in continuare daca aveti senzatia ca-s utile. Pe mine, ca ARHEOLOG, m-ati convins...

Raspunsuri

Al doilea comentariu

#242 Re: Un comentariu

2014-02-13 20:49:56

#240: Catalin BEM - Un comentariu

Tu suferi de mania importantei si crezi ca opinia ta conteaza? Da, bun, te ascunzi in spatele unui stil aparent distant si politicos, dar practic nu ai spus nimic aici, cu atat mai putin ceva relevant . Si nu cred, ca in paginile anterioare de comentarii(pe care ma indoiesc ca le-ai citit) vreun detectorist a pretins ca este arheolog sau ca el face treaba de arheolog. Toti am explicat foarte clar de ce pentru noi este un hobby si atat, nu o meserie, nu o sursa de venit. Poate o sa scoti capul din cutie si o sa inveti si tu sa faci lucrurile din pasiune, pt ca vad ca pentru tine arheologia e mai mult o meserie decat un mod de viata.

 

"Sunt unul din putinii arheologi care a declansat dosare penale" - impotriva colegilor dumitale? ca altfel e ca si cum ai compara mere cu pere. Si eu imi dau vecinul in judecat pentru ca mi-a otravit cainele, dar asta nu are legatura cu discutia de fata.