Abuzurile din Romania trec oceanul

Quoted post

pentru musafir 7412

#7429

2014-01-10 02:14

Uite, draga Musafir 7412, eu nu ma tem Justitie, numai infractorii se tem de ea! Daca nu comiti fraude, nu ai de ce sa te temi! Cati parlamentari sunt penali stii? Din toate partidele, ei sunt cei care se tem! Daca nu esti unul dintre cei care sunt certati cu legea, nu ai de ce sa te temi! Dar , daca esti curat ca lacrima, atunci nu-i apara pe hoti! Si nu-i lasa sa puna in catuse institutiile care trebuie sa-i judece. Daca esti cu adevarat un om cinstit, nu vrei ca justitia din Romania sa fie una captiva, vei accepta ca nu are de ce sa se amestece politicul in actul de justitie. Nici Ponta, nici parlamentul, nici presedintele nu au voie sa controleze justitia. Punct. In rest, fii cinstit si nu ai de ce sa te temi! De ce sa plangem noi de mila nu stiu caror imbogatiti prin afaceri cu statul? Cine a gresit, sa plateasca in fata legii, nu sa-si faca legi special ca sa scape de pedeapsa!

Raspunsuri


Musafir

#7450 Re:

2014-01-10 03:06:44

#7429: pentru musafir 7412 -

Draga musafir 7429, acea justitie impartiala de care unii concetateni de ai nostrii nu se tem pentru ca, nu-i asa, ei sunt corecti, a deposedat sute de mii de romani de drepturile cuvenite de la parintii si bunicii lor pentru simplul motiv ca ERAU CORECTI, nu aveau relatii si sprijin in cercurile mafiei restituirilor. Aceeasi justitie "corecta si impartiala" a privat de libertate multi romani nevinovati, fara sa fie neaparat politicieni corupti (!) (cine le-a mai restituit lor onoarea si zilelele petrecute fara vina in penitenta ?), pentru ca un anumit procuror a "fabricat" probe sau un anumit potentat al zilei a avut nu stiu ce interese ! Cati interlopi sunt oare in libertate, cate fapte de coruptie de miliarde de euro de care presa este plina stau nepedepsite iar procurorii se ocupa de juramintele pe biblie ale batranilor de la sate pe capota masinilor trebuie sa se mai intample ca sa "ne trezim" ? Sunt absolut de acord ca ingerinta politicului in justitie este intolerabila, ca de fapt aici este marea problema a Romaniei, dar cine oare a provocat aceasta stare, cine oare a comandat din umbra arestarea unor politicieni pe motive hilare daca nu chiar penibele (cartabosi, manipularea hotilor prin telepatie etc !!!), eu ? Cine a gresit sa plateasca, sunt absolut de acord, iar lumea politica din Romania este plina de persoane cel putin susceptibile de coruptie daca nu chiar de mult mai mult, de ce nu se ocupa justitia noastra serios de acele persoane si fapte reale ci face dosare la comanda, pline de penibilitati ? Aceasta este justitia pe care v-o doriti, este ok, este dreptul dumneavoastra, dar eu nu-mi doresc o astfel de justitie, oricat de cinstit as fi, nu vreau sa stiu ca oricand, daca cineva are anumite interese materiale sau de orice alta natura, poate sa ordone fabricarea unui dosar sau emiterea unei decizii judecatoresti total incorecte pentru care nimeni, in afara de mine, nu plateste !