NU dublarii filmelor in limba romana

Quoted post


Musafir

#19 Ei au dreptul sa propuna si noi avem dreptul sa refuzam :)

2011-05-07 16:33

Deci NU. De ce am dubla filmele? Doar pentru ca alte tari ( respectiv Italia, Franta si care-or mai fi - nici nu ma prea intereseaza , de altfel ) au traditie in acest sens? da.. hai sa incercam sa-i mai copiem putin pe altii, poate e mai bine. Personal nu vad utilitatea acestei propuneri. And that's all :)

Raspunsuri

Oaspete

#36 Re: Ei au dreptul sa propuna si noi avem dreptul sa refuzam :)

2011-05-29 13:40:32

#19: - Ei au dreptul sa propuna si noi avem dreptul sa refuzam :) 

 Hai sa nu copiem pe nimeni.Sa incepem,noi romanii, sa inventam roata,sa descoperim focul si ma rog...imi racesc gura degeaba.Daca te lovesti de un zid n-ai ce sa mai comentezi,Vorba aia"multi dar inteligenti".Sa fiti sanatosi.Am norocul sa vad si sa inteleg filme dublate in maghiara.Diferenta Cer,Pamant!Dublajul este fenomenal!Am urmarit prin comparatie filme subtitrate la care nu am schitat un zambet si dublate la care am facut pe mine de ras.Cei mai buni la dublaj sunt ungurii,dubleaza din 1960 ,pe urma germanii.Habar nu aveti ce inseamna un dublaj.Clar,recunosc,nici mie nu-mi place un film american in rusa.Pentru ca nu inteleg limba.Dar niciunul dintre noi nu se intreaba:Oare lor le place?Eu va spun ca sunt foarte multumiti.Da noi romanii nu incetam sa-i facem analfabeti.Ca vezi Doamne,un popor mai educat,cultivat ca noi,nu exista pe globul pamantesc.ASTA LA VISTA BABY!(exact asa traduc ungurii in dublaj si nu sare in sus natiunea maghiara ca nu suna bine).Hai sa nu uit.Dupa revolutie oarece televiziune din tara noastra a difuzat un film in care se vedeau tatele(sanii) unei actrite.Sa vezi proteste!? Sindicatul Combinatului Siderurgic Galati a luat atitudine!Si a trimis o petitie postului respectiv de televiziune.Sa va fie Rusine!Vad copii tate!Suntem un popor conservator,intepenit si ipocrit.Pentru ca curve avem pe toate drumurile dar case de toleranta nu acceptam.Asta-i numai un exemplu.Te las pe tine sa gasesti si alte exemple.Sunt multe iti garantez.