Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

Eu

#1020 Re: Scurt si la obiect

2013-09-12 11:48

#1015: Mike - Scurt si la obiect

D-voastra de unde stiti ca toti cainii de pe strada sunt sterilizati? Bun, sa fie adunati  dar  scurt si la obiect, de ce oamenii nu lasa asta in grija celor care sunt responsabili pentru  asta si ii extermina in cele mai groaznice si horroristice moduri pe strazi? Acum asta este problema, cel putin pt mine.  Ca oamenii  si incurajati  de media, care arata ca si  daca ucizi caini oricum nu patesti nimic isi fac de cap, aratand cu cinism ..na voua, iubitorilor de caini,,.

Care este solutia? Educatia domnul  Mike. Simtul raspunderii si constiinta de a nu produce haos. Educatia  "exista dar lipseste cu desavarsire". Analfabetismul functional din pacate  ia masuri drastice.

Raspunsuri

Mike

#1022 Re: Re: Scurt si la obiect

2013-09-12 12:01:23

#1020: Eu - Re: Scurt si la obiect

Eu sunt absolut de acord:

- Sunt sigur ca nu sunt sterilizati toti caini. Autoritatiile trebuie trase la raspundere pentru asta.

- Cei care s-au apucat de ucis / maltratat caini merita inchisoarea.

- Media din Romania e avida dupa senzational si contribuie negativ la tot acest circ.

Solutia de care spuneti e unul din lucrurile pe care le sustin. Din punctul meu de vedere doar cu amenezi drastice/politie se poate.  Marea majoritate a celor care abandoneaza cainii poti fi 'educati' doar cu frica.

Ar fi o solutie la cauza problemei, dar dupa ce situatia este adusa sub control. Cum aducem situatia sub control intr-un timp rezonabil?