Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

Mike

#1022 Re: Re: Scurt si la obiect

2013-09-12 12:01

#1020: Eu - Re: Scurt si la obiect

Eu sunt absolut de acord:

- Sunt sigur ca nu sunt sterilizati toti caini. Autoritatiile trebuie trase la raspundere pentru asta.

- Cei care s-au apucat de ucis / maltratat caini merita inchisoarea.

- Media din Romania e avida dupa senzational si contribuie negativ la tot acest circ.

Solutia de care spuneti e unul din lucrurile pe care le sustin. Din punctul meu de vedere doar cu amenezi drastice/politie se poate.  Marea majoritate a celor care abandoneaza cainii poti fi 'educati' doar cu frica.

Ar fi o solutie la cauza problemei, dar dupa ce situatia este adusa sub control. Cum aducem situatia sub control intr-un timp rezonabil?

 

Raspunsuri

Eu

#1025 Re: Re: Re: Scurt si la obiect

2013-09-12 12:22:14

#1022: Mike - Re: Re: Scurt si la obiect

Solutia este ca nu va exista solutie niciodata. Ii aduna acum, si peste saptamani, luni, ani iar se va ajunge aici din cauza punctului "n" spus in mesajul meu anterior si anume lipsa educatiei si a simtului de raspundere fata de natura ori animale ori inexistenta unor legi care sa pedepseasca drastic cazurile de abandon sau crima fata de animale ori maltratarea lor. Sa se faca verificari la modul in care sunt folositi banii alocati pentru intretinerea adaposturilor si modul in care personalul  foloseste si zecile de donatii in afara de banii alocati de stat.

................................

Si atunci inca o data lansez apelul si  poate va lua cineva in seama ca  daca s-a ajuns ca sa fie atatia caini pe strada, sa  lase in grija autoritatilor adunarea lor, daca s- a si votat deja eutanasierea celor care nu vor avea stapani. Desi  ma indoiesc ca si acestia isi vor asuma greaua  responsabilitate si vor trata animalele in acel mod in care sa sufere cat mai putin. Chiar azi am citit articole, in  care medici veterinari nu sunt lasati in ,,ograda,, unui adapost. Oare de ce?