Impotriva noilor reglementari privind legalizarea traducerilor

Quoted post


Musafir

#81 Re: Re: Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNAT

2013-06-17 15:32

#72: - Re: Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PE 

Indiferent ce se va pastra in arhiva, ca se va tine numai cererea sau si traducerea, legislatia spune f. clar: autorizare de la ARHIVELE NATIONALE. Presupune obligatoriu o persoana care face cursuri in domeniu, care stie sa tina arhiva. Plus taxele aferente. Plus controalele aferente. Vezi legislatia notarilor vizavi de Arhivele Nationale, legislatie mult mai permisiva pentru notari decit pentru restul institutiilor. Noi traducatorii ne incadram la "restul".

Raspunsuri


Musafir

#82 Re: Re: Re: Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SE

2013-06-17 23:27:40

#81: - Re: Re: Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNAT

Eu cred ca va agitati degeaba pentru chestia cu arhivele.

Daca se vor adopta normele, se va da pe urma si un regulament de aplicare si se vor mentiona acolo condtiile de tinere a arhivei si cu siguranta nu vor fi gogomaniile pe care le spuneti voi. Impresia mea e ca cineva vrea doar sa creeze valuri. Faceti o furtuna intr-un pahar cu apa...