Protest la atacurile contra scriitorilor


Musafir

/ #34 Dinu Balan

2013-02-16 12:40

Dincolo de polemicile, sa zic de substanta, care se poarta de pe baricade opuse, cu argumente din cele mai diverse, m-as referi la un singur aspect. Dlui Arman in lupta inversunata pe care o poarta impotriva arghirofiliei, in opinia mea, ii scapa niste nuante esentiale. Concret, dl Arman a taiat suplimentul Claviaturi spunandu-mi ca nu e cuprins niciun supliment in planul sau managerial. In conditiile in care CL Huedin finanta suplimentul literar si in care revistele culturale au nevoie acuta de fonduri,nu inteleg aceasta decizie nu numai din prisma faptului ca nume care au aparut in suplimentul nostru - Petru Popescu [un nr. tematic], Teofil Rachiteanu, Constantin Cublesan, Marcel Mureseanu, Romulus Zaharia, Alexandru Jurcan si alti scriitori importanti cu care am colaborat - nu erau nume de abandonat, dar si din prisma faptului ca Tribuna se leapada de niste cenacluri literare formate cu eforturi serioase, cum suntem si noi. Din 2004 de cand fiinteaza proiectul nostru [aprox. 25 de numere a cate 8 pagini], Claviaturi s-a supus rigorilor impuse de echipa de redactori Tribuna, intelegandu-se reciproc rigorile unei reviste de mare tinuta intelectuala si nevoia de democratizare a culturii pe specific regional/local. Se putea reformula/reimpune noi standarde pe care le-am fi discutat, dar s-a taiat grosier nu neaparat nume, ci proiecte. Daca nu era acest val de contestari ale noului proiect Tribuna ce arata o ilegitimitate uriasa, as fi acceptat ca proiectul Claviaturi este cel care nu se sustine, dar asa, cu tot respectul, va contest. Dinu Balan, fost responsabil al supl. literar Claviaturi