Spune DA introducerii vaccinului pneumococic!

GabrielaCretu

/ #65 Implicati-va in sanatatea si viitorul copiilor...

2012-11-14 00:03

Va felicit din suflet pentru aceasta initiativa si ma bucur ca exista persoane care se mai gandesc si la sanatatea copiilor nostri, nu doar la ocuparea unei functii cat mai inalte in stat. Sunt mamica unei fetite de 2 luni,care a aflat de curand de la medicul de familie ca as avea posibilitatea sa-mi feresc copilul de multe boli si complicatii printr-un simplu vaccin, dar care nu e decontat de casa de asigurari si nici la indemana tuturor din punct de vedere financiar, deoarece se face in trei transe, iar fiecare transa ajunge 250 lei. Si cum as putea oare sa spun nu in fata unui risc imens, care m-ar putea costa sanatatea copilului meu si poate chiar viata lui...Fac tot posibilul sa fac acest vaccin fetitei mele, chiar azi i s-a facut prima doza. Dar ma intreb ce se intampla oare cu saracii copii a caror parinti nu au deloc posibilitati financiare...E strigator la cer! Si acesta nu ar fi singurul vaccin necesar copiilor nostri, mai e si vaccinul rotavirus, in aceeasi situatie nedecontat de casa de asigurari, se face in doua etape si ajunge in jur de 300 lei/etapa. Oare nu sunt acestea probleme reale care ar trebui sa ii preocupe si pe cei care zilnic se cearta la televizor de la putere si influenta???