Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Alege numele de user

/ #222

2012-03-16 13:55

Ma intreb daca cineva cine nu vorbeste lb maghiara ar dori sa invete pe linia maghiara. Cred ca raspunsul ar fi nu. Atunci nu inteleg de ce unii sunt revoltati ca se infiinteaza o linie maghiara. Nu e vorba ca se desfiinteaza linia romana. Cei care prefera sa invete in limba romana nu o sa simta nici o diferenta. Cei care ar opta sa-si faca studiile in limba maghiara o sa aiba posibilitatea. Daca studiile facute in maghiara vor constitui un dezavantaj (cum unii propun, studentii liniei maghiare nu vor cunoaste termeni importanti in limba romana), acesta va fi de vazut si chiar daca ar fi cazul acesta ar fi doar un avantaj pentru studentii care au optat pentru studii in limba romana. Nu vad care e problema. Intradevar, unii sunt prea prosti, de parca nu ar fi probleme serioase in tara asta, inca se leaga si acuma de faptul ca tu esti maghiar, tu esti tigan, etc. Ma intreb de ce nu se revolta oamenii cand se infiinteaza linii de studiu pe limba engleza. Oare pentru americani/britanici educam? In loc sa valorificam diversitatea transilvaniei, care este cultural unic, doar o daramam. Credeti ca orasele noastre sunt suficient de frumoase ca sa ne putem lauda cu ea? Avem doua lucruri de apreciat, cultura bogata si peisajul Transilvaniei. Cei care au umblat in alte tari isi dau seama ca peisajul de acasa e frumos, dar nu e unic, si facem tot posibilul sa-l ruinam. Intelegeti odata oameni, ca nu avem altceva de valorificat, doar cultura bogata si diversa. Este total inacceptabil si din pe partea romana si din partea minoritatilor nationalismul si sovinismul prezent in Transilvania. Oamenii care gandesc in acest fel nu sunt bineveniti in Europa. Si imi este mila de astia care se trimit stiu eu pe unde pentru ca sunt niste oameni pierduti.