Opriti ACTA!


Musafir

/ #354 Re: Re:

2012-02-01 10:41

Probabil nu ati inteles esenta problematicii in filmul Zeitgeist: pervertirea culturii actuale, pervertire care se trasmite din generatie in generatie, care evolueaza si care conduce in cele din urma la blocaje sociale. Nu va ascund faptul ca sunt membru in Miscarea Zeitgeist, si nici deasemenea ca lucrez la ecuatiile economice pentru sistemul RBE; cred deasemenea, ca nu ati vizionat decat primul film Zeitgeist, cel care are o tenta pur artistica, pe care dealtminteri nici autorul nu o neaga; va recomand cu caldura sa vizionati ultimul film, Zeitgeist Moving Forward, care este deasemenea tradus in limba romana si care explica ceva mai bine spectrul comportamentelor umane si consecintele lor. Solutia propusa de aceste filme nu este o solutie "finala", este o posibila solutie, solutie care este considerata mai apropiata nevoilor societatii umane, nevoilor individuale si care propune o modalitate de coexistenta in echilibru cu mediul, concomitent cu refacerea acestuia. Personal eu nu ma consider un strut cu capul in nisip; stiu ca lumea propusa de Proiectul Venus nu este realizabila in mediul cultural actual; stiu deasemenea ca atata timp cat in lume va exista prostie si incultura si acestea vor fi etaloane popularizate si incurajate, acest proiect nu este posibil. Stiu ca nu pot sa raspund cinstit la intrebarea: cum elimini prostia si incultura? Dar, deasemenea, stiu ca trebuie facut urgent ceva. Nu pentru a salva lumea, ci pentru a ma salva pe mine si pe toti cei pe care-i iubesc. Intrebarea este: cati oameni sunt dispusi sa faca ceva pentru a-i salva pe cei pe care-i iubesc si pentru a se salva pe ei insisi? Si credeti-ma, este o intrebare serioasa si pertinenta. Fireste, critica, fie si numai a unui film, este constructiva in opinia mea, atata timp cat argumentele sunt prezentate civilizat si cu dorinta de a analiza ce spune celalalt. Nimic nu este perfect, totul este perfectibil. Sper sa intelegeti de ce a trebuit sa intervin la postarea dumneavoastra: m-am simtit dator sa precizez ca filmul nu este miscarea zeitgeist, este doar impulsul care a generat-o; si cred ca cei mai multi oameni habar n-au de faptul ca aceste filme, care se doresc artistice si documentare in acelasi timp si care promoveaza un alt tip de arta, au generat miscari sociale si poate, au schimbat perceptia catorva milioane de oameni in ceea ce priveste lumea in care traim. Imi cer scuze pentru lungimea postarii si va multumesc pentru amabilitatea de a-l citi pina la capat!