Opriti ACTA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Opriti ACTA!


Musafir

#351

2012-02-01 09:36

RESPECTA SI VEI FI RESPECTAT .EI VOR SA RESPECTAM DAR EI NU NE RESPECTA .NE INCALCA DREPTUL LA INTIMITATE SI NE INGRADESTE LIBERTATEA .

Musafir

#352

2012-02-01 10:07

Fiinta umana se naste fara sa stie absolut nimic. Copilul nu stie sa vorbeasca, nu stie sa mearga, nu stie decat sa invete si sa ceara, in felul in care el crede ca se poate face inteles sau in care crede ca poate intelege. Tot ceea ce ajunge sa creeze o persoana, este consecinta educatiei pe care o primeste. Dreptul intelectual, in realitate nu are fundament legitim, fiindca fara educatie, nici o persoana nu ar putea creea ceva. Sau ar trebui ca si educatia sa fie "proprietate intelectuala"?! Oricat de absurd pare, totusi acest lucru s-a intamplat deja: avem un sistem de invatamant institutionalizat (atat de stat cat si privat), avem un mod de evaluare a performantelor institutionalizat, avem institutii care certifica daca un act de creeatie (inventie, opera de arta,etc.) este sau nu obiectul unei "proprietati intelectuale". Se pare ca intreaga noastra viata a fost institutionalizata si de aceea, majoritatea oamenilor sunt submediocri sau mediocri, si majoritatea oamenilor au pierdut legatura cu valorile naturale ale existentei noastre. Singurele legi de care avem nevoie sunt cele ale bunului simt; din pacate, tocmai pe acestea le-am facut uitate.

Musafir

#353

2012-02-01 10:37

Stop ACTA ! Nu trebuie adoptat acest tratat.

Musafir

#354 Re: Re:

2012-02-01 10:41

Probabil nu ati inteles esenta problematicii in filmul Zeitgeist: pervertirea culturii actuale, pervertire care se trasmite din generatie in generatie, care evolueaza si care conduce in cele din urma la blocaje sociale. Nu va ascund faptul ca sunt membru in Miscarea Zeitgeist, si nici deasemenea ca lucrez la ecuatiile economice pentru sistemul RBE; cred deasemenea, ca nu ati vizionat decat primul film Zeitgeist, cel care are o tenta pur artistica, pe care dealtminteri nici autorul nu o neaga; va recomand cu caldura sa vizionati ultimul film, Zeitgeist Moving Forward, care este deasemenea tradus in limba romana si care explica ceva mai bine spectrul comportamentelor umane si consecintele lor. Solutia propusa de aceste filme nu este o solutie "finala", este o posibila solutie, solutie care este considerata mai apropiata nevoilor societatii umane, nevoilor individuale si care propune o modalitate de coexistenta in echilibru cu mediul, concomitent cu refacerea acestuia. Personal eu nu ma consider un strut cu capul in nisip; stiu ca lumea propusa de Proiectul Venus nu este realizabila in mediul cultural actual; stiu deasemenea ca atata timp cat in lume va exista prostie si incultura si acestea vor fi etaloane popularizate si incurajate, acest proiect nu este posibil. Stiu ca nu pot sa raspund cinstit la intrebarea: cum elimini prostia si incultura? Dar, deasemenea, stiu ca trebuie facut urgent ceva. Nu pentru a salva lumea, ci pentru a ma salva pe mine si pe toti cei pe care-i iubesc. Intrebarea este: cati oameni sunt dispusi sa faca ceva pentru a-i salva pe cei pe care-i iubesc si pentru a se salva pe ei insisi? Si credeti-ma, este o intrebare serioasa si pertinenta. Fireste, critica, fie si numai a unui film, este constructiva in opinia mea, atata timp cat argumentele sunt prezentate civilizat si cu dorinta de a analiza ce spune celalalt. Nimic nu este perfect, totul este perfectibil. Sper sa intelegeti de ce a trebuit sa intervin la postarea dumneavoastra: m-am simtit dator sa precizez ca filmul nu este miscarea zeitgeist, este doar impulsul care a generat-o; si cred ca cei mai multi oameni habar n-au de faptul ca aceste filme, care se doresc artistice si documentare in acelasi timp si care promoveaza un alt tip de arta, au generat miscari sociale si poate, au schimbat perceptia catorva milioane de oameni in ceea ce priveste lumea in care traim. Imi cer scuze pentru lungimea postarii si va multumesc pentru amabilitatea de a-l citi pina la capat!


Musafir

#355

2012-02-01 10:55

m-am saturat de manipulare si de legea "pumnului in gura"; lasati-ne fratilor sa ne traim viata!!!!!!!!!

Musafir

#356

2012-02-01 11:11

NU ACTA

Musafir

#357

2012-02-01 11:21

STOP ACTA

Musafir

#358

2012-02-01 11:34

!

Musafir

#359

2012-02-01 11:40

Teoria Conspiratiei. Vom muri sufocati, al III lea RAzboi Mondial se desfasoara sub ochii nostri!

Musafir

#361

2012-02-01 12:44

mutumim pt. informatiile pe care oricine le poate tria...

Musafir

#362

2012-02-01 13:15

Nu sunt de acord cu nici o lege care ingradeste libertatea cetateanului.

Musafir

#363

2012-02-01 13:19

Aparentele interese financiare invocate sunt doar pretextul suprimarii circulatiei adevarului in acest spatiu.
Ochiul masoneriei mondiale fixat pe ingradirea oricarei libertati de exprimare a adevarului, si mana ei de lut intinsa peste lume nu va ezita sa ne ingradeasca mai mult in cusca sclaviei timpurilor moderne.
Doamna minciunii si uraciunii este imparateasa lor, iar noi cei multi vom fi indata niste numere sub supraveghere absoluta.
Este deosebit de grav ce se pregateste azi, iar urmarile nu vor putea fi niciodata indreptate.

Musafir

#364

2012-02-01 14:36

Nu fiti indiferenti fata de problemele cu adevarat importante!

Musafir

#365

2012-02-01 15:28

Cel mai bun sistem meritocratic,internetul

Musafir

#366

2012-02-01 15:32

Cine nusi poate permite ce face

Musafir

#367

2012-02-01 15:33

Nu mai Suport ! PIPA / SOPA / ACTA !
Am pierdut o gramada de Imagini create de minedin cauza ca ei l-au arestat pe proprietarul Megaupload !
Acum ce ar trebui sa fac ! Inseamna ca pot sa dau in judecata PIPA / SOPA / ACTA !!!
FUCK !

Musafir

#368

2012-02-01 16:38

STOP inchizitiei moderne!

Musafir

#369

2012-02-01 17:03

ACTA, ESTE OPERA ORGANIZATIEI MIZERABILE (OCULTA RETROGRADA) AVAND CA SLUGI DEVOTATE, MONSTRI CU PUTERE DE DECIZIE IN IERARHIILE STATELOR, MAFIA POLITICO-ECONOMICA SI MAFIA RELIGIOASA IUDEO-CRESTINA LE DORIM DEZINTEGRATE!

Musafir

#370

2012-02-01 17:47

Nu sunt de acord cu ACTA! Oficialii romani ar trebui sa stie ce semneaza!

Musafir

#371

2012-02-01 17:58

JOS ACTA PIPA SOPA !@!

Musafir

#372

2012-02-01 18:30

Parerea mea este ca vor cenzura mai mult decat situri cu chestii piratate, aia e adevarata problema.

Musafir

#373

2012-02-01 18:51

Practic ONG-urile nu mai pot transmite informatii sau dreptul la replica; acest lucru fiind neconstitutional.

Musafir

#374

2012-02-01 19:11

mi se pare mie, sau va e mila de lady gaga ca face prea putini bani...hahalelelor

Musafir

#375

2012-02-01 19:17

PROBLEMA NU SUNT FILMELE SI MUZICA GEN LADY KAKA PARDON GAGA DE DOUA PARALE , CI FAPTUL CA NU VOM MAI AVEA ACCES LA INFORMATII DESPRE MASACRARILE ECOLOGICE , IMPOTRIVA NATURII ALE ASAZISELOR CIVILIZATII EVOLUATE!
LASATI-NE SA TRAIM IN SARACIA NOASTRA SI CARATI-VA IN TARILE VOASTRE CIVILIZATE!