DESPAGUBIRE PENTRU CARNETELE CEC


Musafir

/ #118 Re: CEC de 5000 lei cu dobândă si câștiguri in autoturisme

2021-02-19 14:15

#51: - CEC de 5000 lei cu dobândă si câștiguri in autoturisme

1.   A fost odata o entitate denumita ,,stat” care prin Ministerul de Finante a infiintat o Casa de Economii si Consemnatiuni care sa atraga banii de la populatie la care acorda o dobanda, acestea fiind garantate de entitatea,, stat”. Asa ca am decis sa dau acestei entitati ,,stat”, 5000 de paini, promitandu-mi ca atunci cand imi va fi foame mi le va da inapoi si cate o felie de paine in plus pentru fiecare paine. Din aceste paini, entitatea ,,stat” prin oamenii sai, s-a infruptat  o perioada indelungata de timp iar cand a venit ziua restituirii mi se spune ca nu mai are painile, le-au mancat ,,sobolanii” dar au ramas numai cateva firimituri, care  cand s-a scuturat fata de masa acestea au fost mancate de ,,pasarici”. 2.   Intr-o zi, vecinul care isi construia casa, vine si imi cere 5000 de lei ca ii trebuie sa-si termine si acoperisul la casa, promitand ca imi restituie banii plus o dobanda dupa oarecare timp de la finalizarea acoperisului. Zis si facut. Peste un timp ii solicit sa-mi restituie suma. Ce-mi spune vecinul: Vecine din pacate, dupa cum ai constatat a venit tornada care mi-a luat/distrus acoperisul. Asa ca nu mai pot sa-ti restitui nimic , caci banii tai au fost luati de tornada si nu mai am cum sa-i recuperez ca sa ti-i restitui.