DESPAGUBIRE PENTRU CARNETELE CEC

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DESPAGUBIRE PENTRU CARNETELE CEC

ronic53

#101 Re:

2020-01-03 11:41

#53: radu -  

corect si per anul acesta sa deschidem proces colectiv contra CEC Bank functie de decizia ICCJ.

http://www.mpublic.ro/ro/content/ril-civil-din-data-de-26032019

ronic53

#102 Re: PROCES COLECTIV

2020-01-03 11:48

#53: radu -  

CORECT SI SPER ANUL ACESTA SA DESCHIDEM PROCES COLECTIV. DAR CEL MAI BINE INDIVIDUAL SA DAM SISTEMUL PESTE CAP CU MII DE PROCESE. ASTFEL  VOM FORTA  STATUL MAFIOT AL LUI BASESCU SI NU NUMAI SA EMITA O HOTARARE/ORDONANTA DE GUVERN SAU LEGE SA NE RESTITUIE BANII CURATI, MUNCITI,CINSTITI, NU MURDARI CA AI LOR!

ronic53

#103 Re: Re:

2020-01-03 12:22

#54: Torok Janos - Re:  

D-le Torok,

Ma intreb de cand APAR (Asociatia pentru Promovarea Alimentului Romanesc) se ocupa de recuperari de sume depuse pe librete CEC?

ronic53

#104 Re: faceti ceva cei care puteti....

2020-01-07 17:57

#79: sorana - faceti ceva cei care puteti.... 

Nici un avocat nu se implica in procesul cu cec bank sa recupereze banii titularilor de librete cec de 5000 lei spunandu-mi-se ca ,,este ordin pe unitate " sa se respinga actiunile in judecata. Singura solutie este sa se initieze  o petitie  prin care sa se solicite restituirea sumelor depuse majorate cu dobanda legala practica pe fiecare instrument de economisire si actionarea in judecata a CEC Bank. O incercare cu avocat s-a initiat, dar cei care au fost reprezentati de acel avocat au pierdut procesul si taxele judiciare si onorariul acestuia nu au mai fost recuperate.In prezent se lucreaza la un RIL(recurs in interesul legii ) la ICCJ ca urmare a unui memoriu inaintat de catre CEC Bank  pentru despagubirea posesorilor de librete cu dobanda si castiguri in autoturisme  actualizate cu rata inflatiei.Daca ICCJ  emite o decizie in acest sens, in opinia mea va ,,legaliza o ilegalitate,, intrucat aceasta speta juridica este supusa dreptului comun .

Prin aceasta solicitare CEC Bank face o mare ,,smecherie", intrucat  doreste sa obtina de la ICCJ acel RIL pentru a invoca in instanta legea 348/2004 a denominarii monedei nationale , iar prin aceasta va restitui posesorilor de librete ,,praful de pe toba" adica: 5000 lei x dobanda practicata x rata inflatiei= sa zicem dupa efectaurea calculelor ca suma de restituit pentru un libret este ptr o perioada de depune de 15 ani de 25.000 lei. Prin aplicarea denominarii aceasta suma va  deveni 2,5 lei si prin aplicarea ilegala a unui comision de administrare de  0,10 lei/luna rezulta dupa cateva luni ca primim ,,praful de pe toba".Comisionul de administrare se aplica numai conturilor curente  prin care se fac operatiuni de plati si incasari,nu si depozitelor bancare conform regulamentului bancar.

In data de 20.01.2020 urmeaza ca ICCJ sa decida in privinta RIL.

http://www.mpublic.ro/ro/content/ril-civil-din-data-de-26032019


Musafir

#105 Re: Castigator proces

2020-01-09 18:27

#97: Bogdam - Castigator proces 

Daca citesti cu atentie nu a castigat procesul:

,,Acum reclamantul solicita sa i se calculeze despagubiri pentru sumele consemnate in cele 10 librete de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme, despagubiri pentru care cere sa i se emita titluri de stat, insa se constata ca in niciun act normativ nu este prevazuta o astfel de obligatie.

Pentru considerentele aratate, actiunea formulata de reclamant este apreciata ca neintemeiata, urmand sa fie respinsa.

Se va lua act ca reclamantul nu a solicitat cheltuieli de judecata."

6

Dan

#106 Valid?

2020-03-30 19:22

S-a rezolvat ceva cu aceasta petitie?

Dan

#107 Petitie...

2020-03-30 19:45

  1. Am citit RIL si se pare ca a fost respinsa cererea de despagubire pentru posesorii acestor CEC-uri ... :( ... mai e ceva ce s-ar mai putea face sau hotararea ICCJ e definitiva? ... Augustin Lazar se pare ca face jocurile CEC, normal intr-o lume a coruptilor! Mie mi se pare logic ca munca parintilor nostri sa se intoarca inapoi catre ei la batranete si nu sa mearga in pensiile speciale ale hotilor si infractorilor. O escrocherie aceasta decizie ... din nou :(

Musafir

#108 Re: Petitie...

2020-03-31 12:03

#107: Dan - Petitie... ICCJ a hotarat ca posesorii libretelor de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme(5000 lei)  nu beneficiaza de despagubirile acordate prin oug 156/2007 persoanelor care au depus 70000 lei pentru achizitia de autoturisme.(RIL -decizia nr 5/20.01.2020) actualizate cu rata inflatiei.

 


Musafir

#109

2020-09-07 21:32

#107: Dan - Petitie... 

Buna seara ! Se mai știe ceva in legătura cu cecurile de 5000? Eu am vreo 24 de cecuri cu suma de peste 13000 fiecare , nu stiu dacă se mai poate face ceva . O viața întreaga a adunat taicamio ca sa ia statul tot . Dacă este cv organizație sau cv de genul astept un răspuns ! Multumesc 

Daniel

#110 Cec vechi

2020-09-07 21:33

#107: Dan - Petitie... 

Buna seara ! Se mai știe ceva in legătura cu cecurile de 5000? Eu am vreo 24 de cecuri cu suma de peste 13000 fiecare , nu stiu dacă se mai poate face ceva . O viața întreaga a adunat taicamio ca sa ia statul tot . Dacă este cv organizație sau cv de genul astept un răspuns ! Multumesc 


Musafir

#111 Re: Carnet cec 5000 lei

2020-09-11 18:15


Musafir

#112

2020-09-11 18:22

buna....si totusi sant banii parintilor nostrii ,sant banii nostri SE MAI POATE FACE CEVA ? 

protopop

#113 Re:

2021-01-21 16:03

#112: -  

Pamflete:  

1.      A fost odata o entitate denumita ,,stat” care prin Ministerul de Finante a infiintat o Casa de Economii si Consemnatiuni care sa atraga banii de la populatie la care acorda o dobanda, acestea fiind garantate de entitatea,, stat”.

Asa ca am decis sa dau acestei entitati ,,stat”, 5000 de paini, promitandu-mi ca atunci cand imi va fi foame mi le va da inapoi si cate o felie de paine in plus pentru fiecare paine.

Din aceste paini, entitatea ,,stat” prin oamenii sai, s-a infruptat  o perioada indelungata de timp iar cand a venit ziua restituirii mi se spune ca nu mai are painile, le-au mancat ,,sobolanii” dar au ramas numai cateva firimituri, care  cand s-a scuturat fata de masa acestea au fost mancate de ,,pasarici”.

2.      Intr-o zi, vecinul care isi construia casa, vine si imi cere 5000 de lei ca ii trebuie sa-si termine si acoperisul la casa, promitand ca imi restituie banii plus o dobanda dupa oarecare timp de la finalizarea acoperisului. Zis si facut.

Peste un timp ii solicit sa-mi restituie suma.

Ce-mi spune vecinul: Vecine din pacate, dupa cum ai constatat a venit tornada care mi-a luat/distrus acoperisul. Asa ca nu mai pot sa-ti restitui nimic , caci banii tai au fost luati de tornada si nu mai am cum sa-i recuperez ca sa ti-i restitui.

MORALA: O VA PRONUNTA INSTANTA!

Viata de cacat

#114

2021-02-08 12:03

Eu am depus 600.000 lei...ar trebuie sa dăm foc la bancile astea

Power*

#115 Viata de rahat, nu suntem buni de nimic,bine ca am facut revolutie..din nou sa facem, mama lor.

2021-02-08 12:14


Eu am depus 600.000 lei chit ca sau adaugat zerouri la banii si iar au sters zerouri deci pana la urma suntem la aceeasi mancare de peste in anul 2021..ar trebuie incedinate bancile astea care au facut astfel de măgari nu cred ca in alte tari este la fel.. da eu vreau dupa 40 ani sa imi scot banii!!!

Power*

#116 Trezirea multe proteste altfel nu rezolvam nimic!

2021-02-08 12:26

Eu am depus 600.000 lei chit ca sau adaugat zerouri la banii si iar au sters zerouri deci pana la urma suntem la aceeasi mancare de peste in anul 2021..ar trebuie incedinate bancile astea care au facut astfel de măgari nu cred ca in alte tari este la fel.. da eu vreau dupa 40 ani sa imi scot banii!!!

Popor de nimic deaia se face ce vrea in tara asta

#117 Cum semneaza sărmani batrani!!

2021-02-08 12:38

sa iesim in strada altfel nu se rezolva nimic...proteste, revoluție, asaltate bancile cu mii de oameni in fata la banca CEC..asa se face!


Musafir

#118 Re: CEC de 5000 lei cu dobândă si câștiguri in autoturisme

2021-02-19 14:15

#51: - CEC de 5000 lei cu dobândă si câștiguri in autoturisme

1.   A fost odata o entitate denumita ,,stat” care prin Ministerul de Finante a infiintat o Casa de Economii si Consemnatiuni care sa atraga banii de la populatie la care acorda o dobanda, acestea fiind garantate de entitatea,, stat”. Asa ca am decis sa dau acestei entitati ,,stat”, 5000 de paini, promitandu-mi ca atunci cand imi va fi foame mi le va da inapoi si cate o felie de paine in plus pentru fiecare paine. Din aceste paini, entitatea ,,stat” prin oamenii sai, s-a infruptat  o perioada indelungata de timp iar cand a venit ziua restituirii mi se spune ca nu mai are painile, le-au mancat ,,sobolanii” dar au ramas numai cateva firimituri, care  cand s-a scuturat fata de masa acestea au fost mancate de ,,pasarici”. 2.   Intr-o zi, vecinul care isi construia casa, vine si imi cere 5000 de lei ca ii trebuie sa-si termine si acoperisul la casa, promitand ca imi restituie banii plus o dobanda dupa oarecare timp de la finalizarea acoperisului. Zis si facut. Peste un timp ii solicit sa-mi restituie suma. Ce-mi spune vecinul: Vecine din pacate, dupa cum ai constatat a venit tornada care mi-a luat/distrus acoperisul. Asa ca nu mai pot sa-ti restitui nimic , caci banii tai au fost luati de tornada si nu mai am cum sa-i recuperez ca sa ti-i restitui.

Violeta

#119 recuperare , sume depuse in pastrare la CEC ROMANIA

2021-05-07 20:32

Dragi semnatari ai acestei petitii , ati abandonat aceasta solicitare ? Nu vedeti cum au recuperat altii...si ce nu au avut, noi dece sa renuntam la  munca noastra depusa in pastrare la Statul Romin ?  Daca aveti o idee , propuneti ce credeti ca e mai bine si haideti sa facem ceva . Nu sunt din Bucuresti si nici la o virsta tinara sa pot umbla sa ma interesez ce se poate face ....., Nu pot lua legatura cu un parlamenta care sa faca propunere de proiect de lege . Am scris si am tot facut sesizari inclusiv la Renate Webar , avocatul poporului , la Camera Deputatilor , Senatul Rominiei , dar nimeni nu intelede situatia, toti confunda aceste librete cu sume depuse pentru,,achizitionare de autoturisme'' , mimeni dintre acestia ,NU AU AUZIT PARCA de aceste LIBRETE cu bani depusi pentru PASTRAREA lor, nu pentru achzitionare de autoturisme . Haideti , sa facem ceva , sa ne recuperam PROPRIETATEA NOASTRA DOBINDITA PRIN MUNCA CINSTITA . Va multumesc la toti care o sa va implicati . Sa ne Ajute Bunul Dumnezeu 

violeta

#120 Recuperare , sume de bani, pe carnete CEC.

2021-05-07 20:35

Sa actionam in Instanta sa vedem la cine au ajuns banii nostrii , cine i-a luat, cine s-a folosit de ei,,,,

07.05.2021


Musafir

#121 Re: recuperare , sume depuse in pastrare la CEC ROMANIA

2021-05-07 20:39

#119: Violeta - recuperare , sume depuse in pastrare la CEC ROMANIA 

 Scuze, am scris gresit ROMiNIA , in loc de ROMANIA .

Torok

#122 APAR , ADICA ASOCIATIA PAGUBITILOR DE ATUTOTURISME IN ROMANIA, asa ar trebui inteles

2021-11-12 07:13

#103: - Re: Re:

 APAR , ADICA : ASOCIATIA PAGUBITILOR DE ATUTOTURISME IN ROMANIA, asa ar trebui inteles

violeta

#123 despagubiri , librete CEC cu dobinda si cistiguri in autoturisme - 5000 lei , suma fixa .

2022-05-04 09:41

Dragi semnatari ai petitiei . Haideti sa facem ceva sa ne luam banii ce am dat la STATUL ROMAN sa ii pastreze . Cine s-a folosit de banii nostrii , sa nii dea inapoi . Au FOST bani munciti , salariile noastre lunare ,  nu reprezita PENSII SPECIALE de care beneficiaza cei care nu vor sa ne sustina  in acest demers  ??????   !!!!! Am depus in pastrare la Statul Romin intrucit nu aveai voie sa-i  tii in casa , cum la fel se procedeaza si acum . Cei din Bucuresti , care au astfel de librete, care sunteti mai tineri , actionati intr-un fel. . AMPR face despagubiri de peste 100 ani , noi dece sa nu ne primim despagubiri pentru prejudiciu ,,efectiv suferit '' .

Am dat la Stat bani, datii inapoi . 

Haideti sa facem o alta Petituie , actualizati cu noi argumente . Cine se pricepe , sa faca demersuri necesare , este rugat sa faca acest demers . Sa dam la Judecatorie , un proces colectiv etc. nu stiu ce e bine , dar ceva sa facem . 

violeta

#124 corectez ,

2022-05-04 09:43

ANRP