Pledoarie pentru Educația Muzicală în școală

ZartMo

/ #90 Re: Re: Mult zgomot, pentru......

2020-08-07 10:12

#89: - Re: Mult zgomot, pentru...... 

Sunt unul dintre muzicieni și sporadic pedagog, care am ales să predau doar în afara școlii, dar am gustat și din predatul la școli generale. Știu și din prisma părintelui ce înseamnă ore de muzică, la alte profiluri cât și cele de teorie-solfegii, instrument la liceele de muzică. Poate vi se pare că generalizez, dar am copii în preajmă, în familie, și predau ici-colo de mai bine de douăzeci de ani, și afirm că procentajul de profesori în domeniu, care credeți Dvs. că mi-ar schimba părerea, e de maxim 5 procente.  Așa a fost și cu 30-40 de ani în urmă, când am suferit eu, de același sistem infect. Ar fi de dorit să se schimbe tot, din temelii. Muzica, artele plastice, educația fizică sunt discipline la care aceste schimbări radicale ar fi facile, și totuși nimeni n-a dorit asta din plin, decenii la rând. Ca indivizi, nu suntem dotați și nu avem înclinații spre toate domeniile. Hai să- lăsăm, după primii 4 ani, să opteze conform preferințelor personale. Și să facem materiile astea să fie tentante și relaxante, așa cum ar fi trebuit să fie din start. Și dacă vă uitați printre colegii Dvs., va trebui să recunoașteți, că în afara celor cu care vă străduiți să dați un nou sens al materiei, toți ceilalți sunt de o calitate îndoielnică și în sfera muzicală, dar mai ales pe plan pedagogic.