Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #773 Re: Manipulatorii universitari devin practic agresori intelectuali, “ciomăgari” ai psihologilor!

2018-04-02 09:53

Intenția universitarilor este de a scădea încrederea și stima de sine a celor care urmează să fie manipulați, controlați și dirijați către plata beneficiilor.Orice încercare de împotrivire este sancționată în mod violent, studentul/psihologul care își asumă o poziție de dizidență este aspru și în mod constant judecat, ironizat și criticat. Psihologilor le sunt exploatate resursele și li se blochează orice reușită profesională.

Ultima gaselnita pe care am auzit-o este sa iti doresti sa fii (re(re))"validat" de universitari, adica sa iti doresti sa ii impresionezi prin gradul de obedienta oarba la care poti ajunge, ceea ce ma face sa cred ca nivelul de aroganta este direct proportional cu gradul de prostie. Va dati seama, daca poti crede ca cineva care, prin experienta si cunostintele pe care le are deja si care a primit deja validari, poate fi speriat de niste validari negative venite din partea unor ilustri anonimi in comparatie cu cei de la care persoana respectiva chiar a invatat ceva... cred ca tine de retard mental sau ceva tulburari de personalitate ca sa le folosesc propriile arme. Diferenta dintre universitarii romani si cei din strainatate este faptul ca cei din strainatate gasesc o placere in a le fi contestate teoriile pe care le prezinta pt ca chiar le pot argumenta sau sunt deschisi in a afla si alte perspective, astfel devenind mult mai pregatiti in argumentari si practici. Astia din zona crepusculara a Romaniei, prinsi in propria bucla cognitiva sunt doar dogmatici, stiu o poezie pe care o recita constant, fara a avea exercitiul gandirii critice si mai si vor sa isi impuna poezia in orice context. In fine, sunt multe de spus... material de prezentat in conferinta internationala...