Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #636

2018-02-22 16:57

Scrisoare deschisa catre opinia publica si catre colegii mei

Asistam de buna perioada de timp la o escaladare a punerii in practica a prevederilor Legii 213/2004 si a H.G. nr. 788/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 213/2004 Ca om si ca psiholog care am facut parte din Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania in calitate de Presedinte al filialei Neamt a CPR, am avut prilejul sa constat anumite actiuni care au avut loc de-a lungul timpului si carora- la vremea respectiva -nu le vedeam rostul. Astazi, punand cap la cap informatiile,dar si actiunile ilegale ale grupului -la inceput considerat de mine ca fiind “Grup de presiune” dar devenit astazi “Grup infractional organizat”- am ajuns la cateva concluzii pe care vreau sa vi le impartasesc, din dorinta de a-mi explica actiunile mele de-a lungul timpului ,dar si de a trage un semnal de alarma asupra a ceea ce va urma. Am fost martora, in timp, a faptului ca prevederile H.G. nr. 788/2005 au fost eludate cu buna stiinta de o mare parte a Consiliului Colegiului;observam, si luam atitudine contrara lor, ca tot ceea ce se propunea spre adoptare incalca normele metodologice.Veneam in teritoriu si discutam asta cu colegii psihologi!(e drept, cam putini prezenti si fiecare –ca si mine- cu puterea noastra de intelegere a fenomenului). Poate cel mai relevant moment pentru mine a fost declansarea procedurilor de alegeri pentru legislatura 2017-2021. Intrucat, prin Dispozitie de Presedinte de Colegiu, intreaga responsabilitate pentru corectitudinea desfasurarii alegerilor revenea presedintelui de filiala, mi-am luat in foarte serios rolul si am inceput sa verific- cu ajutorul sitului oficial al CPR, daca cei inscrisi in cursa electorala indeplinesc conditiile minimale: plata cotizatiei,exercitarea profesiei in cabinete individuale sau,ca exceptie, in regim salarial s.a.m.d. Prima mare surpriza: candidatii veniti pe linia a ceea ce ei isi spuneau “Consortiul Universitaria” nu indeplineau cele mai elementare conditii. Atunci am contactat departamentul juridic al CPR si am relatat cele constatate si am cerut ca validarile facute de mine, sa treaca prin filtrul departamentului juridic,sub forma unui aviz de specialitate.Este momentul cand membrii Consortiului au explodat! Cum sa li se verifice lor conditiile? Cine suntem noi, sa le cerem unor somitati sa se conformeze normelor? Si a inceput o intreaga campanie de denigrare a Presedintelui CPR si a juristului, campanie la care ati fost martori.Atunci tot nu intelegeam de ce se intampla asta si cat de mari pot fi interesele unora dintr-o activitate aparent fara beneficii financiare.Orice prezenta intr-un asemenea for , nu presupunea venituri . Lucrurile au inceput sa se lamureasca o data cu escaladarea respecatarii normelor legale de catre un grup care- la vedere si cu manipulari grosolane asupra psihologilor- au desfasurat activitati paralele sedintelor legale din Consiliul CPR.E drept ca m-au chemat si pe mine la “Centrul Militar Bucuresti” la o astfel de intalnire, dar dupa ce i-am avertizat ca acest lucru este un puci, am parasit sedinta, refuzand sa iau parte la construirea unui scenariu pe care il vedeam ilegal. Mi-am atras destule vorbe urate si sunt si eroina unor pamflete( de care nu stiu cat de mandri ar fi inaintasii pamfletari moldoveni). Am luat si eu cunostinta de suita actelor ilegale desfasurate in timp: alegeri paralele si ilegale;confectionarea si folosirea de insemne oficiale false,piratarea situl oficial in mai multe randuri,acordarea de Certificate de libera practica false, eliberarea de timbre profesionale false, publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei a unui document fals,incercari repetate de intrare cu forta in sediul CPR,preluarea abuziva a contului bancar CPR si m-am intrebat ce ii mana in lupta? Care este miza?Cum este posibil ca niste oameni care se declara anticomunisti si sunt activi in actiuni publice de denigrare a unor lideri politici de stanga sa laude si sa ridice in slavi un lider al acestui partid? Sa va spun eu care: Prin toate demersurile ilegale pe care le-au infaptuit au urmarit ceva foarte concret: “Proiect de Hotărâre de Guvern privind modificarea H.G. nr. 788/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 213/2004” modificare ,ce este posibila potrivit Legii organice 213/2004 doar prin initiativa Ministerului Educatiei dupa consultarea Consiliului Colegiului Psihologilor.Prin actualul proiect,sensul Legii 213/2004 va fi unul favorabil mai carand societatii pe care toti o blameaza dar pe care si-o doresc:comunismul! Publicand in Monitorul Oficial al Romaniei un act ilegal , ei spera sa castige sprijinul unui membru marcant al partidului aflat la guvernare pentru a incepe acest demers de schimbare a Normelor metodologice de aplicare a Legii 213/2004. Poate vor reusi, nu stiu,au contactat in acest sens deja avocati cu influenta in politic si curteaza personalitati politice de stanga. Psihologii nu inteleg ce li se intampla, nu intervin in aceasta lupta, dar se vor trezi ca cea mai mare parte a competentelor specifice muncii de psiholog vor fi atribuite din interiorul organismului care ar trebui sa le apere interesele, altor profesii. Deocamdata,eu sper in justetea actiunilor din justitie! Daca ele vor reflecta realitatea, intreaga tevatura facuta de grupul “Restart CPR” va lua sfarsit.Daca nu, nu mai e problema mea. Eu am actionat in conformitate cu prevederile legale actuale si atat am reusit! Sa nu ziceti ca nu ati stiut!

Elena Plesca, psiholog cu drept de libera practica  reprezentant-delegat in Conventia Nationala a Colegiului Psihologilor din Romania