Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #496 In anul 2008 se punea problema ca APR nu isi avea rostul, APR a ajuns agentia de stiri a CPR

2018-01-12 14:42

Mai are rost APR

  
Intrebarea care se pune este daca aceasta asociatie isi mai are rost. Adica, concret, ce face ea acum. Cu ce se ocupa. Nu ca inainte avea mare rol. Dar cel putin mai elibera autorizatii. Pe cind acum asta a devenit apanajul colegiului, pe care ea l-a nascut si care acum o devoreaza
Oamenii care au condus aceasta institutie au trecut la CPR, iar cei ce o conduc acum sunt si ei in CPR. Nu stiu daca nu exista un conflict de interese aici, dat fiind ca s-ar presupune ca APR ar trebui sa apere cumva psihologii, inclusiv de abuzurile CPR. In mod normal APR e a tuturor psihologilor, in timp ce CPR ar trebui sa se ocupe doar de cei cu libera practica. Dar deja aici e o alta discutie.
Oricum, la ora actuala, care mai e rostul APR ? Sa adune bani, sa tina un site web si sa organizeze odata la 2 ani o conferinta nationala de psihologie (in colaborare cu altii evident) ?
Despre chestiunea banilor ar mai fi ceva de spus: nici cind era pe „cai mari” ca sa zicem asa, nici acum, nu am vazut nici un raport financiar clar in care sa se spuna ce s-a facut cu banii, cit s-a incasat, ce s-a cheltuit etc. In perioada in care APR incasa bani destui pentru ca acolo se faceau autorizarile nimeni nu se stie ce s-a facut cu banii respectivi.
Pe de alta parte, de ce sa mai platim acum taxa de membru. De vreme ce nu stim ce se intimpla cu acesti bani, de ce sa ii dam. Si oricum, ce „beneficii” avem ca membri APR ? Tocmai pentru ca mi-am pus aceste intrebari am incetat sa mai platesc cotizatia de ceva ani. Singurul beneficiu este ca ai reducere la Conferinta nationala. Dar reducerea = taxa anuala APR. Asa ca daca nu platesti cotizatia si platesti pretul intreg oricum esti in cistig, dat fiind ca conferinta nationala se organizeaza odata la 2 ani. Rezulta cistig net = cotizatia pe un an.
Una peste alta, ramine intrebarea, care mai e rostul APR. Sau mai bine zis cu ce se mai ocupa ea, ce face pentru psihologi.
Dupa cum spune statutul, chiar la art 2 „Scopul Asociatiei Psihologilor din Romania este acela de a sustine si promova dezvoltarea psihologiei ca stiinta si profesie, avand ca finalitate cresterea calitatii vietii umane si a eficientei activitatilor sociale si economice.” Foarte frumos, dar pare mai mult vorbarie. Adica ce face APR pentru a atinge scopul asta?
Articolul 3 din acelasi statut suna si mai bine: „Obiectivele Asociatiei Psihologilor din Romania sunt: promovarea unor standarde ridicate de competenta si de etica profesionala, organizarea de manifestari stiintifice si profesionale, promovarea cercetarii stiintifice fundamentale si aplicative, stimularea schimburilor si contactelor stiintifice interne si internationale.” Sunt tare curios sa stiu cum se promoveaza standardele ridicate de competenta si etica, dar si cercetarea stiintifica fundamentala si aplicativa. Deja poti cadea pe jos de ris cind citesti asta, mai ales daca esti la curent cu ce se intimpla prin psihologia romaneasca, aia de zi cu zi.
 
Ce ar mai fi de spus in completare. De vreme ce APR a ajuns o simpla agentie de stiri de ce sa se mai faca intruniri. Sa se voteze formatul stirilor sau infiintarea Stirilor Psihologice de la ora 5....
 
Daca ma gindesc bine APR este de fapt agentia de stiri a CPR, mai ales ca are grija tot timpul sa sublinieze daca un curs este aprobat sau nu de CPR. Stau si ma intreb daca, in aceste conditii, mai sunt inca persoane care cotizeaza la aceasta asa zisa asociatie.
 
Pînă la urmă a fost un sfîrşit previzibil, Miclea nu a făcut decît să consfinţească oficial ceea ce în fapt se pretrecea de mutl. Oricum în 2010 a încercat o ultimă salvare dar lucrurile au rămas ca în tren …
 
Nu stiu cum sa procedez, ultima data am fost la Bucuresti si nu am gasit sediul APR. Am baut o bere si-am plecat.
 
FireBoard  Despre organizatiile psihologilor  Asociatii si organizatii ale psihologilor  Mai are rost APR