Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #363

2017-11-07 08:47

Psihologii, a căror meserie a fost radiată, obligaţi să plătească atestări de mii de euro în conturile COPSI

http://www.puterea.ro/dezvaluiri

PSIHOLOG NEOBEDIENT, posesor "ilegal" de creier cf legii 213/2004: 100 x 7000 psihologi x 12 luni + 8.400.000 lei cca 2mil euro doar din timbre. adaugati multitudinea de taxe, formari, avizari supervizori si formari si metodologii. suma a cam crescut asa-i ?!  

PSIHOLOG SPOLIAT - Grecu Mariana Masura aberanta a doamnei Plumb - atinge psihologii din spitale, scoli, armata, politie, SRI, SPP s.a. care sunt ANGAJATI ; Ei nu practica profesia liberala in cabinete sau ca persoane fizice autorizate. Este ca si cum ai obliga juristul de intreprindere sa intre in Barou sau in Uniunea Executorilor sau la notari adica aberant. De ce nu dispare si medicul? Sa ramana pediatrul, internistul, urologul ?  

NICU MARDARE Medicul are rezidentiat platit si specializare . Aici la psihologi imi miroase a fabrica baneasca . Nu se mai inscrie lumea la aceasta facultate fiindca sunt mii de tineri fara loc de munca de psiholog si ei cauta sa-si extinda baza de impozitare. Pentru cei care sunt salariati la stat ii convine Rovana Plumb sa plateasca stagii de 5.000-10.000 de euro?! Ca sa fie ca la medici - formare platita. Si ce sa mai formeze cand oamenii (unii) au muncit o viata? 

ANONIM  In cazul tuturor profesiilor liberale (notari,avocati,experti in diverse domenii,traducatori,etc) in Ro se procedeaza in stil mafiot.Nimic din reglementarile de organizare si functionare a acestora nu este ca in tarile din UE. La noi totul este o golanie si o perversitate nemaiitalnita ca si democratia originala care ne arata acul ca am ajuns cu oistea in gard si nu o mai poate scoate nimeni.........  

PSIHOLOG SATUL DE CPR aceasta institutie asa zis organism profesional nu a prezentat niciun audit financiar prevazut prin lege anual membrilor.de ce nu sunt afisate pe site ?  

FLORIN Duhul comunismului n-a pierit. E încă în mințile politrucilor care ne conduc. Mai are cineva curaj să râdă de Partidul Comunist Chinez? Ăia măcar sunt consecvenți. PCR s-a dat de trei ori peste cap și s-a metamorfozat într-o creatură care continuă opera de construcție a utopismului. E drept că azi au alte argumente, dar cu aceleași efecte. Activista de partid Măria și-a schimbat pălăria. Cum scăpăm noi de blestemul ăsta? Poate ar trebui sa aflam si ce a fost cu cele 3 ipoteci de peste 300000 euro facute de anitei fara acordul comitetului director si achitate putin pana.n alegeri. Rusine alegatorilor din noiembrie 2013 !  

ADRIAN Ce se va intampla cu absolventii de facultate din anii anteriori, pana in 2006, pe vechiul sistem de invatamant, care au facut 4 sau 5 ani de facultate fara obligatia de a face master? De ce nu se recunosc si studiile lor universitare? Nimic din ce a fost inainte de 2005 nu mai este valabil acum. 2+3 ani de facultate nu mai fac 5. 2+3 fac 5000 - 6000 de euro. Deturnati probabil in sponsorizari politice. Eu cred ca pricipalul scop al acestei radieri a meseriei de psiholog din COR este demiterea personalelor licentiate in psihologie, angajate cu contract de munca in posturi de psiholog. Ele vor fi puse in situatia de a alege intre a plati nspe mii de euro spaga la COPSI sau a renunta la serviciu si a fi inlocuite cu noua tagma de psihologi cu aviz de la colegiu. Eu cred ca acesta este adevaratul scop: psihologii cu avize si cabinete sa fie favorizati la angajarea cu contracte de munca, deoarece psihologia in sistem de libera practica este practic in faliment. Pe de alta parte, eu cred ca angajatorii isi doresc un psiholog pentru firma, nu unul care vine cand vrea el si face ce vrea el. De aceea, pana acum era foarte greu sa te angajezi si cu contract de munca, si cu libera practica, iar de acum va fi poate mai usor. Asistam la o noua epurare, dupa modelul celor comuniste din anii 50, cu incalcarea drepturilor constitutionale ale unor cetateni romani, cu invrajbire la ura, un model atat de cunoscut si drag in Romania. Prin aceasta masaura cei din Colegiu vor doar sa-si acopere furturile si incompetenta din cei 10 ani de existenta. Rusine !!! Se poate solicita de la MMuncii dosarul care a stat in spatele radierii, solicitantul radierii trebuie sa fundamenteze baza/motivele care determina radierea, cel mai important motiv ar trebui sa fie acela ca in piata muncii NU ESTE SOLICITATA ACEASTA OCUPATIE, ceea ce nu cred ca este adevarat, dimpotriva, radierea in acest caz pune bazele unui monopol al acestui Colegiu  

AURA GARDOS, nu e mai frumos sa ii pupi in fund tu pe acei psihologi care dupa mintea ta cu retard taie frunza la caini? de aia sunt specimene ca tine care ar trebui sa traiasca la iesle, legate, nu in societate, pentru ca psihologii nu au cum sa isi faca treaba. SICTIR ca esti chiar retardata irecuperabila    

MIMI Dragilor, problema nu e ministerul muncii si modificarea din COR. Problema sunt taxele colegiului si cele pe formare, supervizie, formare continua, atestare si reatestare (incluzand si drumul pana la Bucuresti pentru cei care stau in celalalt capat de tara, ca doar filialele locale sunt pentru...timbre). Basca asociatiile care s-au prins ca pot sa nu crediteze workshop-uri si sa te oblige sa mergi la conferinta anuala, unde taxele sunt duble (700-800 ron pentru cele 10 credite anuale la COPSI pe formare continua/ an, pana la pensie). Stiti cat e pentru mine ora de supervizie? 80 ron. Stiti cate ore de supervizie trebuie sa fac in termen de 3 ani (obligatoriu in 3 ani, conform COPSI) ca sa trec de la practicant sub supervizare la practicant autonom? 160. Do the math. Si asta e dupa terminarea formarii. Alta chestie: COR = Codul OCUPATIILOR din Romania. Conform "Consiliere si orientare. Ghid de educatie pentru cariera" (coord. Mircea Miclea), “PROFESIA reprezinta calificarea pe care o persoana o dobandeste prin studiu, iar OCUPATIA este activitatea pe care o desfasoara efectiv o persoana, intr-o unitate economico-sociala, si care reprezinta pentru aceasta sursa de existenta.” De unde deducem posibilitatea recunoasterii competentelor dobandite la locul de munca. Recunoscute si acum, dar numai pentru cei pe educationala care deja erau de 10 ani pe un post in momentul schimbarilor de la COPSI din sept. 2014.  

MATRAGUNA Doar Ceauseascu a mai desfiintat profesia de psiholog si acum COPSI...si-l mai si platim pentru asta!  

MATRAGUNA Legea 213/2004 reglementeaza doar exercitarea profesiei de psiholog cu drept de libera practica,si cum prin titulatura legii nu reuseau sa detina monopolul si sa colecteze suficiente taxe(desi din punctul meu de vedere cumulate taxele erau mai mult decat prejudiciul din dosarul Microsoft) au gasit cea mai buna solutie...RADIEREA!  

DAN C intentiile acestui colegiu au fost clare de la prima hotarare in 2006. incalcand art 6 din lege acolo fac talmes-balmes cu notiunile psiholog si psiholog cu drept de libera practica si introduc atestarea psihologilor angajati (segment pe care nu-l puteau taxa) interzicandu-le prestarea de servicii catre terti. cat despre transparenta financiara nimeni nu a vazut vreodata ce se face cu banii multi colectati. o serie de norme tampite in contradictie cu legea este toata activitatea lor. in plan legislativ au pierdut toate reglementarile favorabile ale ministerelor muncii si sanatatii. iar cu transporturil;e se stie ce au facut. nimeni din votanti nu a fost interesat de explicatii privind ipotecile de peste 300000 euro.sau de contractul incheiat cu posta pt timbre fara acordul comitetului director. istoria lor este un lung sir de abuzuri prezentat ca lupta intru propasirea psihologilor. o mizerie !  

BEA C Ce mizerie...nu stiu cum sa mai suga bani de la psihologi.ce sa mai zic de acea taxa inutila anuala la Copsi...  

DAN C pt acest presedinte ca si pentru iliescu astept ca singura solutie : Puscaria !  

MARIUS ULMEANU SCHIMBATI LEGEA PARLAMENTARILOR !!! ALTFEL SUNTETI IN COMPLICITATE. Acest colegiu sa fie doar deontologic nu sa incaseze !!!  

DAN C pt bianca p : cati habarnisti sunt in acele comisii cpr ? stiti d-ra ? ca copsi poate te trimite la studiu , scuza.mi imitatia de cacofonie  

ANA O Colegiul Psihologilor .... fara profesia de Psiholog... :))  

ADRIAN MAI recunoaște radierea ocupației de psiholog. Ordinul nr. 23/2015, Ministerul Afacerilor Interne - MAI, 16 martie 2015.  

ADRIAN O veste buna? Sau sa ne asteptam la ce e mai rau? http://www.mediafax.ro/social/ministrul muncii a revenit asupra unui ordin prin care fusese radiata din cor ocupatia psiholog 14054717