Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #231 Re: Aceeasi profesori din sistem se regasesc in comisiile de specialitate din Colegiul Psihologilor

2017-03-08 13:09

#230: -  

 

Catastrofa din invatamant este transferata si sustinuta mut si surd asupra psihologilor prin actiunile administratorilor Colegiului Psihologilor din Romania. Actiunile acestori administratori ai Colegiului Psihologilor care isi deprima psihologii seamana izbitor cu actiunile din sistemul de invatamant romanesc condus de indivizi - profesori - care isi deprima elevii.

Prof. dr. Florin Colceag si academicianul Solomon Marcus ne prezinta personalitatea elevilor si profesorilor, victime si agresori ai sistemul de invatamant romanesc.

,,Fiecare(elevul,profesorul) se teme. E o catastrofa. Elevul e sclav pe plantatie. Ceea ce invata, invata fara placere.

Cand termina liceul elevii stiu ca nu sunt buni de nimic, pentru ca s-a demonstrat cu multa atentie ca sunt incapabili si prosti si nu sunt in stare sa-si duca la indeplinire niste programe exagerat de incarcate.

Rata de retentie a informatiei dupa finalizarea tuturor ciclurilor educationale, inclusiv facultatea, e de 6%.

Sistemul este atat de prost incat rateaza in permanenta tot ceea ce nu isi ia disperarea in cap."

Noi suntem inca in paradigma secolului preindustrial. Ratam generatii dupa generatii.

Ne-am impiedicat de reactia de frica a profesorilor care se tem ca isi pierd locul de munca,,

Academicianul Solomon Marcus: https://www.youtube.com/watch?v=q-Gb__g883A

,,Observatiile mele corespund realitatii. Problema este aceasta: simplu ca buna ziua.Se constatata ca populatia scolara sufera de incordare fizica, depresie, stress, adica tot ce poate fi mai opus starii de relaxare pe care o presupune actul de invatare. Invatarea nu se poate face cu folos decat in conditii de destindere, de bucurie, de placere, de relaxare si constat ca acest lucru nu se intampla.

Am constatat ca cele mai multe manuale vin in conflict cu sanatatea psiho-somatica a copilului, adica il agreseaza, cuvantul cheie este agresiune.Problema nu e numai pentru scoala, e o problema generala a societatii. Toata cultura are la baza de a reduce multul la putin, astfel suntem pierduti si manualul scolar nu se preocupa de acest lucru. La agresiunea manualelor se adauga agresiunea temelor de lucrat acasa. Fosti studenti ai mei, acum bunici, imi spun ca au stat cu nepotelul pana la miezul noptii, ceea ce este anti-educational. Nu mai putem trai asa. Este ceva de speriat. Profesorii agreseaza elevii cu teme si obligatii iar totalul temelor si obligatiilor date de acesti profesori nu este verificat cum ar fi normal. In brosura editata de Colegiul Elevilor se afla critici dure la adresa sistemului de invatamant dar fara declinarea identitatii si a locului de domiciliu. De ce? Pentru a fi protejati elevii de represalii. Multi profesori nu inteleg ca datoria lor e sa mentina un dialog cu elevii nu sa tina discursuri. Daca elevii pun intrebari si primesc raspunsuri de genul: ,,Nu ma intrerupe ca pierd sirul..." atunci tot actul educational e compromis. Internetul e cuvantul cheie care raspunde la cuvantul agresiune.

Acest lucru este foarte regretabil, ca nu functioneaza colaborarea, comunicarea dintre elitele fiecarui domeniu si practicantii domeniului respectiv"(si al psihologiei).

Mircea Dumitru, fost ministru al educatiei nationale: ,,insistam foarte mult pe un sistem de scoala, care de multe ori arata ca un sistem de comanda, militar, in care nu avem in vedere ca in fata noastra stau niste fiinte umane, niste persoane care au drepturi". https://www.youtube.com/watch?v=99WPlMY_6KU

Copiind modelul de actiune agresiv din sistemul de invatamant romanesc, aceeasi profesori, avand aceleasi mentalitati, moduri de gandire si de actiune invechite si dovedit gresite, facand parte din sistemul de invatamant odios si brutal, anterior si prezent, se regasesc in comisiile de specialitate din cadrul Colegiului Psihologilor, agresand si in prezent psihologii in numele intereselor lor si ale sistemului de invatamant, sub ochii si urechile inchise ale comitetului director,  ,,comitet director" partas la toate agresiunile asupra psihologilor, ,,acoperit'' neetic si imoral de impunerea  in norme a frazei agresive - Psihologul nu are drept de contestatie - acesti ,,Dumnezei ai psihologiei uitand"  ca au in fata  fiinte umane care au si drepturi.