Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

musafir

/ #49329 ce se va intampla la OLTCHIM ???

2017-02-13 18:51

Va faceti iluzii, nu vor fi disponibilizari colective, deci nu se va pleca cu salarii compensatorii. Cine va dori va pleca cu demisie, in speranta ca va fi reangajat de cei care cumpara. Cine nu, va ramane agatat de ceea ce va ramane din OLTCHIM. Ce va ramane din OLTCHIM ? O entitate aproape fara active si cu toate datoriile pe cap. Care este viitorul acestei entitati ? Evident falimentul. Ia ghiciti ce zice legea in acest caz ? CCM devine nul si salarii compensatorii nema. In ambele situatii luati-va adio de la salariile compensatorii.

Stau si ma intreb ce avantaj aduc pentru un salariat OLTCHIM aceste modificari la planul de reorganizare. Cred ca nici unul, atata timp cat se vorbeste numai de active, nu si de protectie sociala. Practic suntem fortati sa acceptam ca noi nu contam ci numai fiarele. Si atunci de ce sa fii de acord cu asa ceva ? Personal nu as vrea sa fiu partas la ingroparea definitiva a acestui bastion al chimiei romanesti. Decizia este pana la urma una de constiinta ... eu asa vad lucrurile, dar si partea materiala conteaza. Nu poti cere oamenilor sa si-o faca cu mana lor fara sa le dai ceva in schimb.

Ati vazut cat valoram ? 5000 EURO pe cap de vita furajata. Acesta este bonus-ul pe care-l primeste un investitor care este dispus sa angajeze un salariat OLTCHIM, in conditiile lui, pe o perioada de 2 ani.

Corect ar fi fost sa se puna in circulatie doua liste: una cu "DA, sunt de acord" si una cu "NU, nu sunt de acord". Cred ca banuiti unde bat ...