Bucovina Rock Castle e a noastra, nu a bisericii!


Musafir

/ #21

2016-08-31 05:17

Am semnat petiția deoarece consider că e INADMISIBIL ca cineva să încalce dreptul la libera exprimare, într-un stat a cărui Constituție garantează acest drept. Bucovina Rock Castle este o manifestare cultural-artistică foarte bine primită de tinerii (și nu numai) din toată țara. Suceveancă prin născare, m-am bucurat nespus în momentul în care a luat naștere acest festival și am făcut tot posibilul pentru promovarea lui. Am văzut cum crește de la an la an și am descoperit că oameni din toată țara au început să vină la Suceava pentru a participa la BRC. De aceea mi se pare cel puțin bizar faptul că membrii Consiliului Județean au decis să le pună bețe în roate celor care se străduiesc să organizeze an de an un festival care aduce orașului beneficii de ordin cultural, economic și turistic. In plus, România este un stat laic, așa că nu pot pricepe în ce calitate își permit fețele bisericești să pretindă cenzurarea unui eveniment artistic. Domnilor, în caz c-ați uitat, vă reamintim noi, publicul Bucovina Rock Castle: România trăiește în anul de grație 2016, nu în Evul Mediu întunecat!