INTERZICE PRIN LEGE DEFRISAREA PADURILOR ROMANIEI

Un român
Musafir

/ #6503

2016-07-16 21:26

Păi este DESTUL DE SIMPLU de explicat de ce am semnat această petiţie:Pentru că după noi vor veni copiii noștri,nepoţii noştri,strănepoţii noştri ş.a.m.d.Ce fel de MOŞTENIRE le lăsăm noi lor ???Am trăit ani buni pe vremea răposatului cică "dictator" Nicolae Ceaușescu.Păi Ceaușescu era copil mic pe lângă cei care de 26 de ani nu mai prididesc să distrugă ceea ce acest popor a ridicat sub comanda "dictatorului",care dictator,sincer vorbind, ar face infarct sau chiar ar muri din nou pe loc,dacă ar învia şi ar vedea în ce hal a ajuns România astăzi !!! EVIDENT că nu mă aştept la vreo hotărâre măreață a guvernanţilor în urma acestei petiţii,dar nu pot sta nici cu mâinile în sân :Nu vor putea spune că nu le-a cerut nimeni să ia măsuri pentru a putea proteja "aurul verde"!!! BUNUL DUMNEZEU SĂ NE AJUTE TUTUROR ROMÂNILOR de BUNĂCREDINŢĂ și chiar derbedeilor care-şi fac de cap prin pădurile României (sub privirile protectoare ale guvernanţilor),să-şi vină în fire până nu va fi PREA TÂRZIU !!!

Şi da,era să uit:SĂ NU SE MAI DEA VOIE LA EXPLOATAREA MASEI LEMNOASE (se poate exploata doar acolo unde este vârsta de exploatare şi nu este pădure de protecție,nu este rezervaţie naţională),DECÂT CU CONDIȚIA,STIPULATĂ ÎN CONTRACT,DE REÎMPĂDURIRE A TERENULUI DE PE CARE SE EXPLOATEAZĂ LEMNUL,DE CĂTRE FIRMA, SOCIETATEA COMERCIALĂ etc.CARE EXPLOATEAZĂ LEMNUL SAU O TERŢĂ FIRMĂ,DAR PE CHELTUIALA CELEI CARE A EXPLOATAT LEMNUL !!!