Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului


Musafir

/ #4

2016-04-18 22:18

In amintirea mamei mele , Ing. Paulina Porumb , care imi pomenea zilnic cu voce tare despre Nichifor Crainic , Constantin Oprisan si cei inchisi la Pitesti , in ciuda supravegherii directe si invadatoare a securitatii sub care ne -am aflat in apartamentul in care am crescut si locuit eu in primii 25 de ani ai vietii mele , si in memoria martirului Revolutiei din dec. 1989 , varul meu Dan Manescu , impreuna cu care , cufamilia mea si cu ceilalti cu care am participat la miscarea revolutionara de atunci , ( dec. 1989 ) , si indeosebi pt. ca rugaciunile SF. Parinte Arsenie Boca , si ale SF. Parinte George Calciu ( Dumitreasa ) , vecinul meu de atunci , si ale parintilor mei duhovnicesti SF. Parinte Roman Braga si SF. Parinte Felix Dubneac , ( supravietuitor I ai lagarului mortii de la Pitesti ) , fiindca rugaciunile lor m-au tinut in viata , cu speranta pe care numai icoana lor reprezentantandu-l pe DOMNUL nostru IISUS HRISTOS , in toti cei 50 de ani de prigoana si razboi autentice prin care si eu , nevrednica , am fost intampinata zilnic si sistematic , deci pt. aceste cauze am semnat si eu pt. canonizarea SF. Parinte Arsenie Boca . Cu adanca smerenie si cu multumiri pt. curajul dvs. , Dr. Mara ( Mariana ) P. Greaves .