Educatie de nota 10


Musafir

/ #235

2016-03-19 11:24

Sunt mama a doi copii de gimnaziu si, de cand au trecut de clasa a V a, sunt din ce in ce mai socata de ce trebuie sa invete acesti copii. Sunt la scoli diferite ,dar problemele sunt aceleasi, tinand numai de programa super-incarcata, nici macar profesorii nu reusesc sa termine de predat tot ce se afla in programa .Nu este vorba numai de o materie, ci de toate. Sustin ca generatia mea nu a invatat in gimnaziu nici 30% din cat au ei de invatat, lucruri de care eu nu am auzit in viata mea,desi mi-am luat toate examenele cu note mari si am terminat si o facultate .

Pentru exemplificare cateva cuvinte Romana :didascalie, oximoron; Muzica : armura; Geografie : pergelisol; nu intrui in detalii la matematica sau informatica unde fac ce faceam noi in facultate. Tin sa precizez ca baiatul meu este calificat la olimpiada nationala de informatica si fizica, iar fetita la romana. Nu vreti sa stiti cu ce eforturi.Nu este normal ca un copil la varsta lor sa nu faca altceva decat teme, inclusiv in vacante.

As fi curioasa cati dintre ministrii invatamantului stiu tot ce stiu copiii nostri. Toata aceasta programa este facuta pentru a veni la meditatii ,iar cei ce nu vin sunt declarati prosti,slab pregatiti si incompetenti, asa cum a declarat si fostul presedinte "scoala romaneasca scoate tampiti".Numai ca ai nostri copii i-ar ingropa la cultura generala pe toti politicienii care decid soarta lor si care nici nu stiu sa vorbeasca corect romaneste, dar sunt cocotati in functii importante.

Pentru informarea tuturor, va pot spune ca toti elevii ce se muta din Romania in alte tari europene sau in America intra, in urma testarilor, in clase superioare,chiar si cei mai slab pregatiti.

Scriu aceste randuri pentru cei care inca au copii mici si care mai au o speranta ca lucrurile sa se indrepte.