Ambasadoarea României în Statul Israel nu ne mai reprezintă


Musafir

/ #61

2015-11-24 12:53

indiferenta fata de victimele "Colectiv" si insotitorii acestora reprezinta picatura care a umplut paharul! "Paharul" era plin deja! Aproape TOTI angajatii Ambasadei Romaniei, dar mai ales cei care au legatura directa cu cetatenii, se comporta extrem de dur si fara politete! Nu se raspunde la telefoane cu usurinta, daca reusesti sa ajungi la programare vei primi un numar (recomandarea e sa te prezinti pe la orele 6:30 dimineata pentru numar, ca sa ai sansa sa fii primit in aceeasi zi si asta in conditiile in care pe la orele 9 se deschide oficial Ambasada), urmand distractia "cozilor comuniste". Unde traim?! In ce secol?! Personal, am evitat sa apelez vreodata la serviciile Ambasadei noastre fiindca am primit atatea indicatii clare de la cunostinte de origine romana ca "nu se merita" si ca mai bine plec in Romania sa imi rezolv treburile, ceea ce am si facut! Serviciile si comportamentul lor lasa de dorit de cativa ani! Cineva care nu iese la cafele cu vreun angajat al Ambasadei R. sa declare pe propria raspundere ca a fost programat, servit rapid si civilizat. Exista o asemenea persoana??? Eu nu am intalnit inca... din nefericire!
Mi-as dori foarte mult sa se schimbe acest sistem greoi, sa simtim ca Ambasada noastra este un sprijin aici pentru fiecare dintre noi. Pentru asta trebuie sa aduceti un diplomat inteligent, un OM care sa simta nevoia cetatenilor romani, o persoana cu dedicatie, empatica! Sa stie ca sunt si situatii speciale si delicate cateodata, pentru care se lucreaza extra si se intra intr-o lupta comuna pentru a ne ajuta apropiatii.
Romanii ajung la proteste atunci cand NU SE MAI POATE, atunci cand e maxima nevoie de schimbare!
Sa fim sanatosi si sa auzim numai de bine!