Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Adriana
Musafir

/ #14

2015-07-28 03:37

Am semnat această petiție pentru că sunt de acord cu faptul că un om din învățământ trebuie testat dacă are nervii tari, dar nu în forma actuală de examinare, pur subiectivă. Am văzut cu toții că, din păcate, lucrări muncite sunt evaluate subiectiv, așa consider că a fost și a mea, deși m-am titularizat unde am dorit, acolo unde este naveta accesibilă. Deși am fost titulară în învățământ 17 ani, am renunțat datorită „luptei de clasă” cu colegii mei, apoi am lucrat în alt domeniu, mai bine remunerată. Dar m-am întors cu drag la profesia mea de suflet și nu pot să nu văd că, oameni buni, cu vocație, au avut note care nu le reflectă adevărata valoare. Da, din suflet felicit colegii mai tineri care, fără experiență, au reușit să obțină note foarte mari! Iată viitorii dascăli, pregătiți „din fașă”, care își vor modela vocația, păcat că mulți vor părăsi sistemul datorită remunerării pe care cu toții o cunoaștem. Sper ca să se pună la punct un sistem de testare obiectiv, în care oamenii cu drag de copii să fie apreciați și repartizați acolo unde merită, să poată „crește” frumos profesional, să poată educa tânăra generație responsabil, uman și cu dragoste.