Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant


Musafir

/ #7

2015-07-27 21:40

Am susținut și promovat examenul de titularizare pentru Învățători din iulie 2015.

Am făcut eforturi și sacrificii, împărțindu-mă între familie, postul full time la o grădiniță particulară cu predare alternativă în limba engleză, sesiunea finală și susținerea examenului de licență. În ce scop?! Pentru a afla că numărul posturilor titularizabile este mai mic decat al candidaților din județul în care am susținut examenul, motiv pentru care voi obține post de suplinitor pe perioadă determinată de 1 an.

În ședința publică din 27 iulie, la București, anumite școli și grădinițe din sistemul privat au publicat posturi pentru care solicitau aviz de cult/ atestate Step by Step/ Waldorf. Acestea nu au fost ocupate, fiind necesar avizul instituțiilor respective.

Îmi doream ca după susținerea și promovarea acestui examen să pot aplica pentru unul dintre posturile titularizabile din alt județ, unul aflat în deficit de cadre didactice, și chiar mai mult: în mediul rural! Subliniez: acele posturi nu sunt dorite/cerute/ocupate, din lipsă de cadre...

Conform Metodologiei aflate în vigoare, în lipsa gradelor didactice, detașarea sau simpla repartizare în alt județ nu se poate realiza - decât dacă una dintre probe este susținută în exact acel județ. Acest EXAMEN NAȚIONAL (?!) este doar o cruntă dezamăgire, o irosire a timpului și nervilor mei de cadru didactic aflat la început de... carieră sau cădere psihică?...