Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Lectia chinezeasca:

/ #36907 Lectia chinezeasca: Găinile sunt mai atractive pentru chinezi decât Oltchim

2015-04-30 08:24

Cu surle şi trâmbiţe au fost întâmpinaţi chinezii la Consiliul Judeţean Vâlcea. A fost afişat un optimism cam exagerat, dacă ne gândim că asiaticii nu intenţionează să investească decât în nişte ferme de pui. Unii ar spune că e bine şi aşa decât deloc, dacă e să ne uităm la cât de rău arată economia judeţului, cu locurile ei de muncă lipsă cu tot. De fapt, dragi cititori, nu e prea bine. Cu o floare nu se face primăvară iar cu un chinez nu faci din Vâlcea un fel de Hong Kong. Mai interesant era dacă investitorii din China şi-ar fi dus până la capăt interesul pentru Oltchim, nu doar să spioneze, aşa cum credem noi că au făcut. Ăştia ne-au văzut disperaţi să scăpăm cu orice preţ de combinat şi profită de naivitatea noastră. I-am plimbat pe platforma chimică de parcă ar fi fost nişte prinţi, le-am arătat toate secretele combinatului şi le-am pus pe masă cifre şi date. Le-au văzut şi s-au cărat iar şansele să revină cu intenţia de a cumpăra sunt minime.

În schimb, sunt interesaţi de găinile din Vâlcea. Pare mai rentabil să bagi bani în nişte ferme avicole decât să pui pe picioare un mastodont care de-abia mai suflă. Aşadar, pentru chinezi sunt mai atractive găinile decât Oltchim. Cam găinofili băieţii ăştia cu ochii oblici! Şi-or fi făcut nişte calcule micuţii şi au constatat că mai bine se duc la culcare odată cu găinile, decât în faliment cu combinatul. 

http://www.realitateavalceana.ro/gainile