Galațiul, oraș fără câini maidanezi

Galateanca

/ #79 Re: treaba grea

2014-12-15 15:28

#8: andrei - treaba grea 

 

Cum au ajuns acei caini pe strazi?Nu cumva din cauza legii sterilizarii neaplicata de tine ,Basescu?Numai din 2000 daca s-ar fi dat legea sterilizarii obligatory ,s-ar fi facut programe de sterilizari gratuite la sate si orase ,mai ales ptr cei care au un venit mai mic sau deloc ,daca s-ar fi construit adaposturi adecvate cuun personal adecvat si calificat ,daca s-ar fi dat o lege impotriva abandonului (in momentul cand se sterilizau cainii cu stapan ,s-ar fi facut si un recesamant)daca s=ar fi controlat canisele ,nu s-ar mai fi intamplat asta ,desi din cate stiu au fost caini cu stapan care l-au omorat ,deci acel stapan ar fi trebuit sa plateasca nu cainii ,daca toate acestea s=-ar fi facut macar din 2000 ,acum nu ar mai fi existat caini pe strazi !Romani aeste o tara mica ,cu toate mentionate mai sus ,s-=ar fi putut adduce la... un rezultata!Din pacate din cauza romanului iresponsabil ,prost si fudul ,care isi cumpara caini ,ii inmulteste ,doar nu-I va steriliza ,ii abandoneaza ,sunt caini pe strazi .Ce face taranul cu puii facuti >?ori iiomoara (doar ii este mila sa si sterilizeze cainii )ori ii adduce in sac la oras ,dar orasanul fudul si prost ?cumpara cainele ,cat e mic e dragalas ,dar cand se face mare ?Nu mai are loc la bloc si ii da pe strazi ,si isi mai cumpara unul mai mic ,ce sa fie mai prejos ca el nu are caine de rasa ?Nu cainii sunt de vina ca mor copii prin spitale ,orfelinate ,nu cainii sunt de vina ca mor copii ai strazii ,nu cainii sunt de vina ca sunt batrani cersatori si ai nimanui ,nu cianii sunt de vina ca s-au vandut atatea din Romania ,nu cainii sunt de vina ca medicii nu isi fac treaba daca nu le bagi in buzunar ,nu cianii sunt de vina ca s-au pus taze aiurea asupra romanilor ,nu cainii sunt de vina ca sunt hoti ,violatori de copii ,criminali inca in libertate!Oricum daca s=ar fi intamplat asta intr-o tara civilizata ,cainii ar fi fost evaluate si pusi spre adoptie ,iar daca vre0unul ar fi dat mari semen de agresivitate ,ar fi fost eutanisat ,uman ,nu cu otrava sau cu lopata in cap ,bunica ar fi fost trasa la raspundere si inchisa ,si parintii la fel .Din cate stiu multe tari au donat ptr caini strazii ptr a STERILIZA si ptr a construi adaposturi adecvate ...si unde sunt banii ?
Sunt galateanca ,am crescut cu cheia de gat ,mergeam pe jos la scoala ,pe vremea cand se inchidea lumina ,nu am fost atacata si nici nu ma fost msucata vredoata de caini !