Clanul Becali si CREDITORII clubului Dinamo - persoane NON GRATA!

Mircea

/ #29

2011-08-26 21:57

Nu avem scuze,nu trebuie sa gasim scuze pentru rusinea de ieri!Trebuie sa gasim cauza!!Ceva nu merge bine cu clubul nostru si trebuie sa gasim o solutie.Sunt satul ca si multi altii de ce a ajuns DINAMO in ultimii ani. M am nascut dinamovist iar primul contact cu Dinamo l am facut prin 94 ,95 exact nu mai tin minte.Tin minte doar ca impreuna cu un amic am luat tramvaiul 34 de la muncii si am mers la stadion. Nu stiu motivul care a fost !Si nu era zi de meci.Atunci am intrat si pe pista (nenorocita) de atletism si pe gazon. Dupa citeva minute apare imbracat la costum un domn iar amicul meu mai mare fiind imi spune sa i cer un autograf . Era Cornel Dinu!!
Si de atunci am tot mers la meciuri din ce in ce mai des pina prin 2002.N am facut parte din nici un grup de la peluza cu toate ca acolo stateam. DINAMO din perioada aia mi a dat impresia ca si eu fac parte din ´echipa´,ca daca strig mai tare Mihalcea o baga in ate;)ca si eu pun umarul la ridicarea clubului.A fost prea frumos ca un film de hollywood,cu suisuri si coborisuri dar totul intr o panta ascendenta.Si a fost greu cu ineficacitate in fata stelei ,cu campionat pierdut in fata rapidului la limita,cu lacrimile lui Florentin si ale lui Catalin dupa o semifinala de Cupa.Si bineinteles esecurile europene.Dar toate insuccesele acelea nu le vedeam decit ca trepte de urcat pentru a ajunge sus. Si am ajuns, am cistigat campionatul,am jucat cel mai frumos fotbal am cistigat si eventul.
Problemele si dezastrul la Dinamo au aparut o data cu Cristi Borcea.Faptul ca averea lui si performanta clubului au avut dezvoltari invers proportionale ar trebuii sa nasca citeva semne de intrebare cel putin. Mi se pare cel putin de basm povestea soferului transformat peste ani in ginerica de milioane de euro. Oare ce broscoi raios o fii sarutat(giovani!!?!) de s a transformat in asa hal. Problema asta a relatiei nenaturale dintre´actionari´ ,DINAMO si samsari a fost discutata iar si iar si nu cred ca e cineva care sa nu cunoasca adevarul.
Bineinteles ca domnul Badea este raspunzator poate in mai mare masura de situatia actuala a clubului. Nu uit ca el a girat managementul falimentar si a bagat mana in borcanul cu dulceata.de atitea ori.Transferurile peste hotare sunt dovada ca au furat banii din club.Acum e la moda alta meteahna,pariurile si bineinteles baietii astia nu stau deoparte.
Ce solutii avem sa iesim din rahatul in care suntem infundati?
Prima ar fii un om cu bani sa vina sa cumpere si sa transforme clubul din temeli,poate sa construiasca si o arena decenta. Asta ar fii una din solutii pe care ne o dorim toti.
Alta ar fii preluarea clubului de catre suporteri asta bineinteles daca grupurile de suporteri se organizeaza intr o baza legala. Si ofera solutii pentru a gestiona clubul.Refuz sa cred ca din masa de suporteri dinamovisti nu se gasesc 5000 care sa dea cite 100 euro pe an pt as sustine clubulStiu ca suma totala pare infima dar zilele trecuta am citit un articol despre cit a fost investit in ultimul deceniu la club.Fix 500000 euro au fost investiti pe an de catre actionari la Dinamo. Si nu fiecare ,toti actionarii au pus in total 500 mii pe an in vistieria clubului.Poate o sa fie greu si o sa retrogradam dar cu siguranta o sa revenim daca avem un proiect bine stabilit.(ex Urziceni,Otelul).Performanta cu bani putini dar investiti cu cap.
O a treia varianta ar fii sa construim noi suporterii un alt club!! Mai toti suntem impotriva fotbalului modern. Toti urim ce a ajuns Dinamo.De ce sa nu incercam?Citeva ex in lume sunt,cel mai bun United of Machester(echipa infiintata de suporterii lui MU dupa ce clubul a fost preluat de Murdoch cred).
Poate nu sunt astea solutiile dar m am saturat de scuze si de umilinte interne si externe.
Doua lucruri sunt importante pentru a realiza macar jumatate din idealurile noastre.Unitatea si organizarea suporterilor!

Mircea