Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

psiholog sictirit

/ #80 nu mor de grija d-lui jurist

2014-07-02 15:35

Ce are comunicatul postat de COPSI cu nemultumirea noastra? Habar nu aveam de "situatia judiciara a directorului juridic", sa fie sanatos, sa se duca.Si nu singur din COPSI daca-l jelesc. Ce? Nu se gaseste alt jurist?! E pe viata?! Eu vreau sa stiu de ce COPSI nu face mai nimic pentru profesia de psiholog, de ce cresc darile, ce se fac cu banii, de ce dureaza asa de mult eliberarea avizelor si nu se schimba sistemul de obtinere a acestora(s-a inventat internetul, dam copii scanate dupa documente pe DVD deci pot fi transmise membrilor comisiilor iar daca le este prea greu sa alegem altii, nu-i tinem cu forta). Si eu sunt pentru pregatirea universitara (3+2 ani)si spun NU FORMARILOR COMPLEMENTARE! Sunt impotriva deciziei prostesti cu privire la obligativitatea unui absolvent de 5 ani de a urma o formare complementara (cel cu 3 ani ce mai face?!, unele de toata jena (astea nu stiu pe cine ajuta dar banui pe cine avantajeaza). Cel putin pe munca, aparare si transporturi,nu le vad sensul (indiferent de numarul de ani de facultate). Cred ca formarile punctuale (formarea continua)dar bine structurate sunt suficiente pentru absolventii de facultate, de lunga durata. Daca unii profesori au mustrari de constiinta in legatura cu prestatia la catedra nu trebuie sa ne sacrifice pe toti obligandu-ne sa urmam fel de fel de cursuri ca sa-si termine materia. Au avut ocazia sa predea ce trebuia ca baza pentru un psiholog pe timpul facultatii. Daca dl jurist are un amestec in aceasta hotarare atunci sa ne lase ca nu o sa-i simta nimeni lipsa. Garantat.