Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism
Cornelius |
/ #154 Re: Re:2014-02-13 07:11Vad ca o tineti una si buna cu sapatura arheologica. Ati intrat macar pe youtube sa vedeti cum functioneaza un detector de metale? Chiar va place tuturor sa trageti concluzii in baza propriilor prejudecati? In cazul a 99,9% dintre ele, "sapatura arheologica" inseamna o groapa de maxim 30 de cm adancime si diametru aproximativ egal, pentru a "distruge contextul" si gasi (aici doar in 5% din cazuri + sau - ) o fibula, moneda , nasture, etc. , artefacte oricum iesite din context prin actiunea mecanica a radacinilor plantelor, eroziunii, cartitelor, etc. Observ o alta prejudecata impamantenita si la domnul cu jalba, aceea ca artefactele se gasesc in situri arheologice. Inseamna ca toata suprafata Romaniei este sit arheologic, exeptie facand doar peretii verticali ai prapastiilor . Faceti un efort de imaginatie si incercati sa vizualizati cu ochii mintii (ei as...cer prea mult) traseul parcurs de un singur om in decursul vietii sale si pe unde ar putea pierde un obiect, inmultiti cu cateva sute de miloane si multiplicati-l cu (sa zicem) 3500. Ei...ce a mai ramas? Apropo, tezaurul gasit de Iulian a fost gasit intr-o rapa izolata (evident un loc putin circulat, ideal pentru a ascunde ceva) departe de orice asezare umana, absolut departe de orice sit arheologic cunoscut sau necunoscut, reperat sau nereperat. De distrugerea contextului nici nu poate fi vorba, parte din tezaur fiind deja alunecat la vale. Ar fi multe de discutat, dar trebuie si un interlocutor sa ne asculte. Pana cand il vom gasi, vom continua sa practicam acest nobil hobby, bineinteles respectand legea in vigoare cu toate imperfectiunile si lacunele ei. Pentru gurile rele si interpretii de opinie, as dori sa subliniez faptul ca sunt peste patru ani de zile de cand incercam o colaborare cu specialistii si luarea tuturor masurilor pentru a impiedica orice detectorist sa aduca cea mai mica paguba patrimoniului istoric national sau sa fie confundat cu braconierii. Mereu am cerut si in continuare o vom face, o legislatie si un raport detectorist -arheolog pe sistemul UK. Foarte important: Astept de la initiatorul acestei petitii cel putin scuzele de rigoare fata de domnul Enache pentru acuzele total nefondate la adresa acestuia, daca nu o veti face sunteti un rebut uman.
|
|
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
58110 Creat: 2025-02-03
PETIȚIE PENTRU DEMITEREA MINISTRULUI EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII, DANIEL DAVID
222 Creat: 2025-07-30
După 65 de ani, Hunedoara merită un stadion nou!
1165 Creat: 2025-07-22
PETIȚIE Prin care ne exprimăm opoziția față de majorarea prețului la apă și canalizare
68 Creat: 2025-07-30
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
8179 Creat: 2023-03-14
Schimbarea zilei de deschidere a noului an școlar 2025-2026
296 Creat: 2025-07-24
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4582 Creat: 2025-06-14
Cerem schimbarea conducerii adăpostului de câini din Giurgiu din cauza neglijenței/cruzimii/lipsei de transparență
51 Creat: 2025-07-29
Spune NU taxării mamelor aflate în concediu pentru creșterea copilului!
2909 Creat: 2025-07-09
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
53 Creat: 2025-07-28
Reducerea taxelor CECCAR
724 Creat: 2025-07-20
ÎN MEMORIA URSULUI SPERANŢA ȘI A PUILOR SĂI OPRITI MASACRAREA DE URSI
686 Creat: 2025-07-21
Cerem public EXCEPTAREA Colegiul Silvic „Theodor Pietraru” din Brănești de la comasare!
19 Creat: 2025-07-29
Manifestul părinților pentru o educație mai bună
373 Creat: 2025-07-21
Declarație privind respingerea majorării normei didactice
2674 Creat: 2025-07-09
DEMISIA Domnule Ministru DANIEL DAVID
228 Creat: 2025-07-08
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
741 Creat: 2025-07-02
Modernizarea urgentă a adăpostului public Radauti
9 Creat: 2025-07-30
Solicitare organizare sesiuni consulare mobile în regiunea Jylland, cu prioritate pentru eliberarea actelor copiilor
55 Creat: 2025-07-29
Parcuri pentru catei in Giurgiu
17 Creat: 2024-09-17