Retragerea Ordinului ”Steaua României“ acordat lui Laszlo Tokes

John Denver

/ #133

2013-09-04 06:50

Acest sinistru personaj uita ca a fost inconjurat de romani ,mai ales,in 1989,pentru
a nu-l lua Securitatea,care stia ce face acesta in parohia lui.Daca nu-l aparau romanii
poate nu mai era pe lumea asta.In zona Timisoarei este alta atmosfera,mai toleranta,acolo regasindu-se si romani,si sarbi ,si svabi,si maghiari etc,intr-o simbioza greu de imaginat.
Ca si la 1848 ,cand Lajos Kossuth voia libertate etc ,dar nu si pentru romanii din Transilvania,
care nici nu erau tolerati,Avram Iancu a vrut ,in contrapartida,egalitate,dreptate si fratie pentru toti,ca stia ca suntem locuitorii acelorasi meleaguri si nu se putea face segregarea aceasta .De aceea ,din punctele de vedere ale fruntasilor Revolutiei de la 1848 unul era extremistul,celalalt era tolerantul,dar gresea,precum gresesc si cei de acum,conducatorii vajnici ai Romaniei postdecembriste,care s-au lasat santajati pentru ca hoardele iredentiste sa-si atinga scopurile nesabuite si de neinteles pentru situatia socio-politica actuala.
Daca tu la ora aceasta nu recunosti Tratatul de la Trianon si nesocotesti niste legitati istorice neinventate de romani,atunci dati-mi voie ,este vorba ,cel putin, de probleme cu capul.
Obraznicia si tupeul conducatorilor (care vor sa-si justifice functiile si privilegiile) se imbina cu impotenta conducatorilor nostri,care nu au stiut sa rupa pisica la momentul potrivit.Acum suportam consecintele,desi dreptatea e de partea noastra,desi avem izvoare istorice si documente si vestigii etc care atesta existenta noastra pe aceste teritorii de mult mai multa vreme decat se stia pe vremea lui Ceasca,daca insa noi nu le traducem si nu le popularizam in lumea larga,sa se stie adevarul,lasa ca o fac "prietenii" nostri,care traduc lucrari bazate pe inventiile lor,pe baliverne si opinia publica internationala citeste aceste "lucrari",neavand altele.Rezultatul? Sa vedeti ecouri,daca cumva le-ai lua niste drepturi baietilor,adjudecate prin frauda,prin santaj etc Nu te mai spala toata Dunarea...
Laszlo Tokes ? Un nenorocit ,caruia ar trebui sa i se retraga si demnitatea de om,apoi de cetatean al Romaniei si apoi Ordinul ,care trebuia dat unui om loial si de caracter,nu unui sarpe veninos ,pe care l-am mai si incalzit la san.Acum Traian a mai gasit una,ca nu poate sa-i retraga Ordinul ca nu stiu ce trebuie facut in prealabil (n-am inteles baiguielile lui).Adevarul e ca ,daca ii tot pupa in dos asa si se simte foarte bine in secuime,nu poate sa-i faca una ca asta lui Tokes,nu?
Doamne, ocroteste-i pe romani!