Retragerea Ordinului ”Steaua României“ acordat lui Laszlo Tokes


Musafir

#126

2013-08-29 07:25

În afara retragerii Ordinului trebuie judecat pentru instigare sau dacă „tovarășul” Băsescu (Guvernatorul)dorește să-l menajeze, pentru că tot are pile în justiție, să-i retragă cetățenia română și să-l declare indezirabil pentru o perioadă de 50 de ani. Nimeni să nu uite că steagul românesc a fluturat la Budapesta și nu oricum.

Musafir

#127

2013-08-29 14:32

In prima jumatate a anilor '90 , la o emisiune a Armatei, au dat un material in care era filmat L.T. in America, la o intrunire, in care el cerea ajutor material pentru a cumpara ARME , pt. ca, spunea el, daca ungurii din Romania vor fi atacati, ei nu au cu ce sa se apere.
Nu inteleg de ce nu a fost urmata aceasta dovada de tradare pentru sanctionarea legala a personajului.

Musafir

#128

2013-08-30 09:22

Nu poti primi un titlu de excelenta in conditiile in care m ilitezi inpotriva statului ce ti l-a acordat !!


Musafir

#129 Re:

2013-08-30 19:03

#4: -

Este adevarat! Atunci pentru rromi ar trebui predate toate in limba lor (rroma). Pentru elevii liceeni (care au studiat in limba materna maghiara) care au intrat la facultate de limba romana, le este ff greu sa inteleaga tot. Vezi cei care iau 4 la facultatea de medicina si cea de mecanica dincluj pentru ca nu se stiu exprima in romanestte. Traiti in romania, sa vorbiti limba romana. Daca as trai in germania as vorbi gemana, daca in franta, franceza etc. Daca traiti in Romania, vorbiti romaneste pentru numele lui Dumnezeu! Si dl. Lazlo Tokes, sa se abtina, fost securist si tortionar!


Musafir

#130

2013-08-30 19:39

Deorece locuiesc in ORASUL COVASNA!Si sint nascut in SF.GHEORGHE-COVASNA! Am vazut si am lucrat in domeniul turistic in statiunile judetului,toate activitatile facute de secui care il ovationau pe LASZLO TOKES,DUPA CE ACESTA A FOST PROTEJAT DE PRESETENTIA ROMANIEI ! ROG CA SA I SE RETRAGA ORDINUL STEAUA ROMANIEI!


Musafir

#131 Re:

2013-08-30 19:41

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-08-31 04:26


John Denver

#133

2013-09-04 06:50

Acest sinistru personaj uita ca a fost inconjurat de romani ,mai ales,in 1989,pentru
a nu-l lua Securitatea,care stia ce face acesta in parohia lui.Daca nu-l aparau romanii
poate nu mai era pe lumea asta.In zona Timisoarei este alta atmosfera,mai toleranta,acolo regasindu-se si romani,si sarbi ,si svabi,si maghiari etc,intr-o simbioza greu de imaginat.
Ca si la 1848 ,cand Lajos Kossuth voia libertate etc ,dar nu si pentru romanii din Transilvania,
care nici nu erau tolerati,Avram Iancu a vrut ,in contrapartida,egalitate,dreptate si fratie pentru toti,ca stia ca suntem locuitorii acelorasi meleaguri si nu se putea face segregarea aceasta .De aceea ,din punctele de vedere ale fruntasilor Revolutiei de la 1848 unul era extremistul,celalalt era tolerantul,dar gresea,precum gresesc si cei de acum,conducatorii vajnici ai Romaniei postdecembriste,care s-au lasat santajati pentru ca hoardele iredentiste sa-si atinga scopurile nesabuite si de neinteles pentru situatia socio-politica actuala.
Daca tu la ora aceasta nu recunosti Tratatul de la Trianon si nesocotesti niste legitati istorice neinventate de romani,atunci dati-mi voie ,este vorba ,cel putin, de probleme cu capul.
Obraznicia si tupeul conducatorilor (care vor sa-si justifice functiile si privilegiile) se imbina cu impotenta conducatorilor nostri,care nu au stiut sa rupa pisica la momentul potrivit.Acum suportam consecintele,desi dreptatea e de partea noastra,desi avem izvoare istorice si documente si vestigii etc care atesta existenta noastra pe aceste teritorii de mult mai multa vreme decat se stia pe vremea lui Ceasca,daca insa noi nu le traducem si nu le popularizam in lumea larga,sa se stie adevarul,lasa ca o fac "prietenii" nostri,care traduc lucrari bazate pe inventiile lor,pe baliverne si opinia publica internationala citeste aceste "lucrari",neavand altele.Rezultatul? Sa vedeti ecouri,daca cumva le-ai lua niste drepturi baietilor,adjudecate prin frauda,prin santaj etc Nu te mai spala toata Dunarea...
Laszlo Tokes ? Un nenorocit ,caruia ar trebui sa i se retraga si demnitatea de om,apoi de cetatean al Romaniei si apoi Ordinul ,care trebuia dat unui om loial si de caracter,nu unui sarpe veninos ,pe care l-am mai si incalzit la san.Acum Traian a mai gasit una,ca nu poate sa-i retraga Ordinul ca nu stiu ce trebuie facut in prealabil (n-am inteles baiguielile lui).Adevarul e ca ,daca ii tot pupa in dos asa si se simte foarte bine in secuime,nu poate sa-i faca una ca asta lui Tokes,nu?
Doamne, ocroteste-i pe romani!

Musafir

#134

2013-09-05 05:22

GAFA majora este a lui Basescu ! Cum sa dai cea mai inalta distinctie romaneasca celui mai mare antiroman ??

Musafir

#135

2013-09-06 04:26

As vrea sa vad un partid al romanilor minoritari din Ungaria.

Musafir

#136

2013-09-07 22:20

romanii l-au respecta pentru curajul din 89(indifirent daca a fost sau nu...etc) si in momentul cand tu iti scuipi conationali care te-au sprijinit(fara ajutorul lor ar fi fost un neica nimeni)-nu mai merita inalta distinctie (care nu e a lui basescu ,etc )este cinstea pe care i-au acordat-o cetatenii in numele poporului roman

Musafir

#137

2013-09-10 11:49

doresc sa i se retraga Ordinului ”Steaua României“ acordat lui Laszlo Tokes!

Musafir

#138

2013-09-10 22:00

Individul asta, trebuia de mult declarat PERSONA - NONGRATA in Romania si alungat in Ungaria, tara atat de draga lui.

Musafir

#139

2013-09-11 11:28

Nu cred ca merita

Musafir

#140

2013-09-14 17:15

Nu este un bun roman si deci nu merita aceasta onoare.

Musafir

#141

2013-09-19 19:33

Ordinul Steaua Romaniei,se cuvine celor care simt si gandesc romaneste!Si fac ceva in acest sens!
Poate mu ar fi rau sa fie analizata activitatea si a altor "posesori"!

Musafir

#142 Re:

2013-09-20 06:14

#20: nn -  

 de parca Laslo cel eurofob stie cum se scrie ROMÂNIA, stat SUVERAN si INDEPENDENT, stat membru al Uniunii Europene, NATO, si ONU.

Laslo ar trebui sa invete cum se scrie PUSZCARIE

 

Vlad Tepes

#143

2013-09-22 10:12

Sigur ca ar fi un semnal prost, dar nu pentru romani! Oare nu ne-am saturat sa ne scuipe si sa ne ia in batjocura tradatorii de neam? Ordinului National “Steaua Romaniei” nu il poarta cei care tin doliu de ziua nationala a Romaniei si care tradeaza neamul romanesc. Cand ma gandesc ca milioane de romani platesc impozite pentru ca astia al'de Tokes sa invete carte gratis, sa primeasca burse, sa se plimbe prin toata lumea moca si mai stiu eu ce le mai trece prin cap imi aduc aminte de filmul Dacii - "...in nemernicia mea, ca un caine turbat am muscat mana care m-a crescut si m-a hranit..." Si mai imi aduc aminte de referendumul din Ungaria, cel de acordare a cetateniei maghiara a romanilor de etnie maghiara care nu numai ca nu a fost validat din lipsa de participare (sau interes pentru problema asta?), dar si votul putinilor care au participat a fost impotriva! Iata cum intelepciunea a doua natii este luata in deradere de o mana de oameni al'de Tokes care, probabil ca isi inchipuie ca sunt patrioti, dar care in mod limpede nu reprezinta interesul nici unui neam din cele pomenite aici. Luati ordinul tradatorului de natii! Si, daca ar fi dupa mine, i-as lua si cetatenia romana. Tradatorul ala de neam si neamuri nu are ce cauta in Parlamentul Europei ca reprezentant al Romaniei. Si vreau sa nu-si inchipuie astia al'de Tokes ca vor avea ingaduinta de pe undeva: o fi tradarea apreciata, dar tradatorul e dipretuit!

Musafir

#144

2013-11-02 21:46

Nu trebuie sa mai fim toleranti cu extremistii gen Laslo Tokes.

Musafir

#145

2013-11-21 16:19

EROUL ION ANTONESCU AFOST EXECUTAT.TRADATORUL tokes DECORAT! PROBLEMA ESTE"de cine".,...DE COADELE DE TOPOR-ROMANESTI. UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE?,...CE NECESAR AI FI ASTAZI.

Musafir

#146

2013-12-11 15:34

Basescu se prevaleaza de faptul ca nu a reusit sa-i retraga ordinul lui Vadim Tudor care a castigat in justitie. Oricum, corect ar fi ca Basescu sa-i retraga ordinul, mai ales ca a zis ca afirmatiile lui Tokes sunt inacceptabile si sa lase apoi justitia sa se pronunte. Ar fi un gest de om curajos. Altfel apare Tokes ca un om care are curajul sa-si exprime opinia iar Basescu apare ca un las.

Musafir

#147

2014-01-01 10:34

Frati si surori romani,anul 2014 sa va gaseasca sanatosi si fericiti,cu bucurii, armonie si liniste sufleteasca alaturi de familie, de prieteni si de cei dragi dumneavoastra. Uniti in suflet,cuget si gandire sa cautam sa inlaturam iredentistii care ne creeaza probleme statlui romanesc. Sa auzim numai de bine si PACE IN LUME.
Alege numele de user

#148 Re:

2014-01-09 21:12


Musafir

#149

2014-01-10 17:31

Oricum pe noi nu ne reprezinta nici Laszlo si nici cine i l-a dat.

Musafir

#150 Riposta impotriva extremismului maghiar

2014-01-12 07:59

Haideti sa fim realisti nu toti maghiarii sunt extremisti. Din pacate sunt unii dintre acestia printre care si Tokes care sunt convinsi ca li se cuvin drepturi mai multe decat au romanii insisi in tara lor.
Ba chiar mai mult vor autonomie teritoriala ca si cum cetatenii romani ar fi ciumati.

Aceasta depaseste orice limita, modul acesta de comportament miroase puternic a discriminare.

Sa nu uitam de comportamentul mizerabil si barbar de la Bucuresti al asa zisilor suporteri ai nationalei Ungariei de fotbal, acestia se pot numi cetateni civilizati europeni?

Este inadmisibil ce se intampla in Transilvania cu romanii. Sunt batuti si nu sunt angajati daca nu cunosc limba maghiara. Acolo unde sunt majoritari o parte din cetatenii romani de etnie maghiara ii trateaza pe romanii minoritari, ca musafiri.
Este o atitudine inadmisibila. Ce respect merita aceasta parte a etnicilor maghiari din partea romanilor.
In Romania respectiv Transilvania romanii sunt fortati sa plece, sa se simta straini in propria lor tara. Se procedeaza la purificare etnica fara nici o rusine, se arboreaza drapele secuiesti si maghiare, iar romanii sunt agresati fizic atunci cand "indraznesc" sa poarte tricolorul romanesc in propria lor tara.
Actiunile acestor etnici maghiari iredentisti nu vor "convinge" romanii sub nicio forma sa fie de acord cu autonomia pe criterii etnice, dimpotriva, efectul va fi contrar, nu va faceti iluzii, nu ne puteti pacali.
Pelerinajele pe care le faceti in Transilvania in fiecare an, cu steaguri unguresti nu fac decat sa amplifice nemultumirea romanilor, numai vorbesc de implicarea Ungariei in politica interna a Romaniei.

Ma intreb de ce etnicii germani(sasii), sarbii, etc. nu procedeaza la fel ca cei maghiari, pe mine cel putin nu m-ar deranja arborarea steagului german de exemplu in Transilvania, ci dimpotriva chiar as aprecia acest lucru. Raspunsul este foarte simplu etnicii din Romania cu exceptia unora din cei maghiari au bun simt.
Motivatia ca etnicii maghiari sunt de 1000 de ani in Transilvania, (atunci au fost adusi nu s-au nascut acolo si nici nu i-au chemat romanii), nu reprezinta niciun motiv de a cere autonomie, daca consideram acest rationament ce sa mai zica romanii care sunt de doua mii de ani aici.

Nu putem uita ceea ce s-a intamplat la Targu Mures in '90, si modul cum s-au prezentat evenimentele de catre extremistii unguri, ca si cum romanii au fost cei care au maltratat pe unguri si nu invers.

Romanii au fost si sunt majoritari in Trasilvania o demonstreaza istoria. Harta Ungariei Mari care se vinde prin tarabele de la Corund nu face decat sa incinga spiritele, fiti siguri toti maghiarii iredentisti ca in felul acesta nu ii veti avea de partea voastra pe romani.

Romanii nu sunt lasi si la nevoie vor riposta.

Traiasca Romania