Petitie pentru reducerea taxelor consulare
Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru reducerea taxelor consulare
|
Musafir |
#12014-03-10 17:09Taxele consulare sunt nesimțit de ridicate și ceea ce este și mai revoltător sunt prețurile pe care le practica membrii consulatelor pt. diferite servicii adiționale: traduceri, autentificări, etc. |
|
| |
|
Musafir |
#22014-03-10 17:12Nu sunt multumit de taxele consulare si nici cum te trateaza si vb cu tine personalul ! |
|
| |
|
Musafir |
#32014-03-10 17:29Scrie un comentariu... |
|
| |
|
Musafir |
#42014-03-10 20:15sUNT DEACORD PENTRU ACEASTA PETITE |
|
| |
|
Laura JL |
#5 Petitie pentru reducerea taxelor consulare2014-03-10 21:02Sunt de acord cu acestă petiție! ca să ne facem o idee despre cât de ridicate sunt taxele consulare românești în comparație cu vecinii nostri europeni putem doar să facem o comparație: legalizarea semnăturii unui traducator în Consulatul Spaniei in România: 14 lei (3,20 euro), același demers în Consulatele României din Spania: 60 de euro. |
|
| |
Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)
2014-03-10 21:42- Date of removal: 2014-03-10
- Motivul eliminării:
|
Musafir |
#72014-03-12 15:39Ca sa nu mai vorbim de faptul ca unii speculeaza faptul ca nu exista consulate in toate zonele cu cetateni romani si isi dezvolta activitati de genul asta profitand de nevoia imperioasa a romanului de a-si rezolva problemele in regim de urgenta. |
|
| |
|
Musafir |
#82014-03-14 15:05Am semnat petitia pentru toti cei care nu au posibilitatea nici macar sa isi vada parinti la 5 ani ! Este o realitate care doare. |
|
| |
|
Musafir |
#92014-03-14 16:03Si totusi noul centru consular din Vallecas percepe o chirie lunara de 8,500 euro, dwe undeva trebuie sa stringa banii..... |
|
| |
|
Tucahara |
#10 Consulate sunt o mana de snapani2014-03-14 16:43Sunt foarte multi romani care s-au casatorit in strainatate si au copii nascuti in strainatate. Taxele consulare sunt ceva de nu poti sa-ti imaginezi. Din aceasta cauza am renuntat sa inregistrez casatoria si nasterea copilului la consult. Taxele pentru legalizari sunt tratate tot timpul ca urgente daca te prezinti personal la consulat sau cu programare. In Canada pentru fiecare document esti jupuit taxa de urgenta de $23. Faptul acesta face pe multi romani sa renunte sa mai auda de Romania. Sunt foarte multi romani care s-au casatorit in strainatate si au copii nascuti in strainatate. Taxele consulare sunt ceva de nu poti sa-ti imaginezi. Din aceasta cauza am renuntat sa inregistrez casatoria si nasterea copilului la consult. Taxele pentru legalizari sunt tratate tot timpul ca urgente daca te prezinti personal la consulat. In Canada pentru fiecare document esti jupuit taxa de urgenta de $23. Faptul acesta face pe multi romani sa renunte sa mai auda de Romania. MAE Canadian si-a schimbat numele in 2013 iar Consulatul de la Toronto legalizeaza in draci inscrisuri false. Vad ca foamea de bani e mare nu numai in Toronto si in toate misiunile diplomatice Romane. |
|
| |
|
Musafir |
#112014-03-15 08:33Daca am putea obtine macar certificatele de nastere si certificatele de deces gratis ! In Almeria doar pentru certificatul de deces se plateste 155 E . |
|
| |
|
Nicoleta Olaru |
#122014-03-15 20:38sunt de acord cu aceasta petitie ,eu personal am platit ptr certificatele de nastere ale gemenilor 475 euro ,asta acum 3 ani |
|
| |
|
Musafir |
#132014-03-18 21:50Conulatul roman de la Roma (Italia) este ceva de nedescris! |
|
| |
|
Musafir |
#142014-03-19 07:45Sa vada toata lumea ca mai exista oameni in legislativul Romaniei , pe care ii intereseaza soarta celor pe care ii reprezinta . Cinste dumitale domnule Aurelian Mihai ! |
|
| |
|
Nelu |
#152014-03-19 19:18Credeti ca ii doare undeva,asa sau nascut asa vor muri |
|
| |
|
magda |
#162014-03-21 21:56Buna seeara!Este idnamisibil si de o rusine iesita din comun de felul cum trateaza personalul Consulatului Roman din Almeria, romani care merg pentru asi rezolva problemele.Si ce-a mai recenta a fost astazi 21 Martie 2014 inainte de pranz cand doamna de la consulat probabil ca era deja obosita si fara chef de munca s-a adresat unei persoane de sex feminin cam asa:"Hai mai repede ca daca ma inervezi s-ar putea sa nu iti mai fac actele!!!!!"este o rusine si mai ales intr-o tara democratica sa te comporti in felul in care s-a comportat aceasta femeie de la consulat!!!pentru ca doamna nu o pot numi.....si mai mult daca nu are chef de munca sa lase masa libera ca sunt destule persoane capabile sa face munca ...."EI"....iar taxele sunt strigatoare la cer!!!!!!!Sper din tot sufletul ca aceste comentarii sa fie vazute si analizate de persoane competente si pe cat posibil sa fie rezolvate!!!! |
|
| |
|
Musafir |
#172014-03-24 19:01SPERANTA E ULTIMA CARE MOARE ! SEMNATI !IN 1 MINUT |
|
| |
|
Sebastian Musafir |
#182014-03-27 08:38Doresc sa se reduca taxele consulare, si sa nu fie mai mari de trei ori decat sunt pentru acelasi lucru facut in Romania, spre exemplu eliberarea unui pasaport expirat sau pierdut |
|
| |
|
Musafir |
#192014-03-27 10:07Sant satresata numai cu gandul la taxele exprbitant de mari la care sant supusa ptr orice act doveditor romanesc a existentei mele in diaspora.Sa nu uite dragii alesi ai poporului roman,ca noi aducem venit tarii si noi participam cu euro la plata pensiilor si alocatiilor ptr copii in tara noastra.Noi aducem profit tarii si ridicam economia ..de aceea cer ferm ,reducerea orcarei taxe consulare ,puse bir pe spinarea noastra. |
|
| |
|
Musafir |
#202014-03-29 21:47Trebuie scazute pentru ca se cauta scotere de citi mai multi bani si nu au justificare.Un salut pt toti |
|
| |
|
Musafir |
#212014-04-02 21:31Trebuie sa facem cunoscuta aceasta actiune,sa ne unim fortele,deoarece numai in acest fel,uniti vom avea sorti de izbanda! |
|
| |
|
Musafir |
#222014-06-03 17:48 vrem reducerea taxelor consulare |
|
| |
|
Musafir |
#232014-06-03 23:01Trebuie votata aceasta petitie deoarece banii merg la Bucuresti. Nu ramin la Consulate desi sint cele mai mari din Europa. |
|
| |
|
Musafir |
#242014-06-30 23:16O idee foarte buna!!!ma bucur foarte mult da fac parte din acest proiect , sper Sa biruim!!!! |
|
| |
|
Musafir |
#252014-07-01 06:22Cum nu se face nimic si nu s a facut vreodată...ma indoiesc ca s ar reusi cu ast lucru..dar speranţa moare ultima! |
|
| |
|
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți.
Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel?
Alte petiții care v-ar putea interesa
Punem la dispoziția dvs. găzduirea gratis a petițiile online. Aveți posibilitatea să publicați petiții online la un nivel profesional folosind serviciile noastre dedicate. Petițiile noastre se regăsesc în mass media în fiecare zi. Publicarea petițiilor prin intermediul serviciilor noastre oferă impact și vizibilitate către publicul larg cât și către persoane ce au putere de decizie