Petitie impotriva RATP Iasi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie impotriva RATP Iasi


Musafir

#1

2014-02-02 11:35

muie ratp, autobuze vechi, defecte si prea putine, stati in statie jumatate de ora sa astepti un autobuz in timp ce autobuzele alea private de la Unistil vin mai des!! scoateti Unistil si bagati mai multe autobuze

Musafir

#2

2014-02-02 11:38

Si eu ma confrunt cu aceasta problema zilnic. Cand atiu ca trebuie sa merg cu tramvaiul ma ia durerea de cap numai gandindu-ma la cat trebuie sa astept in statie(fie nu vine niciun tramvai timp de jumatate de ora, fie vin patru tramvaie cu acelasi numar, fie vin defecte). Desi avem cel mai mare pret la bilete,controlorii iti dau amenda chiar si cand ai bilet compostat,iar conditiile care ni se ofera sunt deplorabile.
cineva

#3

2014-02-02 11:45

Si pe deasupra la ceea ce ati spus am patit sa ma urc, sa imi scot biletul iar cand il introduc in compostor sa vina controlorul tinta la mine sa imi dea peste mana...niste nesimtiti
anonim

#4

2014-02-02 11:48

Si pe langa faptul ca vin foarte rar autobuzele, cand alergi dupa ele soferii iti mai inchid si usile in nas
Cristiano85

#5 Creiere goale

2014-02-02 12:26

O parte semnificativa a cetatenilor ieseni nu merita nici ceea ce avem acum. Stiu doar sa distruga.
Spune-ti-mi si mie unde mai gasesti in Iasi o statie RATP din sticla, instalata anul trecut, care sa nu fie sparta.
Spune-ti-mi un autobuz/tramvai de la RATP care sa nu fie vandalizat, mazgalit, taiat, rupt etc..

Cetatenii acestui oras ar trebui intai educati, abia apoi sa beneficieze de infrastructura moderna. Nu poti sa dai pe mana prostilor autobuze si tramvaie noi.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-02-02 12:34


Stefan

#7 Public

2014-02-02 12:37

Eu consider ca transportul public ar trebuii sa fie GRATIS !!!
asdasds

#8 Re: Creiere goale

2014-02-02 12:50

#5: Cristiano85 - Creiere goale

Ce vina au unii ca sunt si specimene de astea in acest oras? Nu cred ca un om intreg la minte vandalizeaza/sparge sticla din statie, sunt boschetarii si copii needucati...aka "SMECHERII" , niste dobitoci mai pe scurt.

Elena

#9 Titlul petiției este nepotrivit

2014-02-02 13:49

Așa cum spunea și Cristiano85, nu numai RATP-ul este de vină, ci și călătorii lui. Eu am întâlnit doar cazuri fericite, controlorii își făceau treaba bine, erau înțelegători, scoteau din autobus, la discutat pe cei prinși fără bilet, fără scandal și nervi. Șoferii au fost la fel, înțelegători și s-a întâmplat de multe ori să fug după autobus și să mă aștepte. Important este să vă vadă că fugiți după autobus. Sunt și ei oameni și nu au vedere în 1000 de locuri. Autobusele proaste nu sunt din vina lor, deci apreciații că totuși conduc bine. Și dacă pun o frână mai bruscă, din nou, nu e vina lor. Poate acea frână a salvat și integritatea autobusului și pe voi/noi, călătorii, de câteva zgârieturi și o sperietură urâtă. Frecvența autobuselor nu-mi place nici mie, de aceea cu abonament, am învățat să le schimb de o gramadă de ori ca să ajung la timp și să mă mișc mai repede. Uite asta mi-ar placea - să putem să schimbăm autobusele și într-un interval de o oră sau ceva de genul, să putem călători cu același bilet, nu să compostăm mai multe într-un interval foarte scurt. Mi se pare că în București este ceva asemănător. Sistemul din Timișoara din nou, este foarte frumos, îți spune în câte minute vin autobusele și au carduri, si nu bilete. Mi-ar plăcea și rute noi, pentru că sunt foarte multe regiuni din Iași care nu au legături bune. Pe scurt, nu sunt împotriva RATP, ci cred că necesită multe îmbunătățiri, dar nu la calitatea oamenilor care conduc sau controlează, ci la calitatea mașinilor achiziționate. Dacă am avea puțin mai multă demnitate să nu mai cumpărăm second hand, care mai degrabă e fourth hand :)), nu am mai fi nemulțumiți. Părerea mea.

calator in viitor

#10 Am ajuns o tara de contestatari

2014-02-02 14:14

Inainte de a te revolta pentru cele 15 min de asteptare a autobuzului 28 , te invit sa vii sa iei autobuzul din statia Mircea sau Galata la orele de virf, sa vezi cum se circula bara la bara pe o trama stradala cu o singura banda de mers pe sens . Urmareste apoi cite minute trec pina ce soferii permit unui autobuz sa iasa din alveola (ex :statia Galata), desi legislatia ii obliga sa o faca si apoi mai vorbim.

Musafir

#11 Re: Am ajuns o tara de contestatari

2014-02-02 14:34

#10: calator in viitor - Am ajuns o tara de contestatari

stiu foarte bine zona , crede-ma...am trecut pe jos pe-acolo pe la 4-5 dupa-masa si stiu cum e...

denisa

#12 DA

2014-02-02 16:00

intr adevar. si uneori nici nu opresc in statie ca vezi doamne te ai ridicat prea tarziu. desi te ai ridicat chiar inaintea statiei si protestezi ca uite asa mergi pe jos fara vina ei te mai si injura

Hiperboreea

#13 Ingrozitor.....:((

2014-02-02 18:04

Sunt de acord cu toti cei ce au comentat aici, fiecare are dreptate, din pacate:(..... Si daca toata lumea isi spune "of-ul", am decis sa mi-l spun si eu, poate-poate se va schimba ceva si la noi in Iasi... Sunt din Valea Lupului, iar pentru zona asta exista o singura linie (linia lui 20) pe care sunt microbuze; vreau sa spun ca.. e de jale, in special la orele de varf... Daca nu mergi in Tg. Cucu (unde e capatul liniei) nu ai nici o sansa sa urci in maxi-taxi pentru ca vin foarte pline (cu lume care merg in Pacurari pentru ca le e greu sa mearga 2 minute pana la Bucegi sa astepte un 43 sau 46, iar eu din Valea Lupului trebuie sa stau in statie pana... pana ma satur)... Vreau sa zic ca pe linia asta ar trebui sa fie puse autobuze, ca sa nu mai existe atatea dispute intre lumea din Pacurari si din Valea Lupului;))...
xs

#14 ..

2014-02-02 18:08

sugi pula mars la tine in brasov cacat obosit.

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-02-02 19:20


aa

#16 Pentru studentul cu petitia:

2014-02-02 19:23


1.Dimineata intre orele 06.00 - 09.00 , toate traseele au autobuze in plus. Daca se intampla sa stai mai mult in statie, sunt 2 variante: autobuz defect sau trafic aglomerat.
3.Pas, sunt un simplu sofer.
4.In ceea ce priveste comportamentul soferilor, sunt de acord cu tine. Dar cand cari animale, trebuie sa te comporti ca atare. Lucrez la RATP de 6 luni. La inceput eram calm, acum nu mai sunt asa.
5.In statiile importante au fost puse astfel de afisaje, dar au fost distruse.
2.Iesi acas` !

P.s. Sa fii cuminte si sa compostezi biletul cand urci in autobuz. Bafta in sesiune!
calator in viitor

#17 Pt hiperboreea si ai sai

2014-02-03 05:18

Pentru cei din Valea Lupului sunt doua modalitati de a rezolva problema ocuparii locurilor in microbuz: un bilet la un pret care sa justifice lungimea traseului si timpul parcurs, consumul suplimentar de combustibil si materiale , sau un abonament special. Astfel , iesenii nu vor mai urca in micr.20 , daca au la dispozitie alte mijloace la alte preturi.
gm

#18 Re: Creiere goale

2014-02-03 09:39


Musafir

#19 Re: ..

2014-02-03 17:47

cacat obosit sa-i spui lu proasta de ma-ta care te-a facut...dobitocule...


Musafir

#20 Re: Pentru studentul cu petitia:

2014-02-03 17:49

da da...da-i cam scump biletul la ce conditii se ofera ... nu credeti?


Musafir

#21

2014-02-03 23:53

Rusine!
Iulia

#22 Re: Creiere goale

2014-02-04 05:57

#5: Cristiano85 - Creiere goale

Nu iti contrazic punctul de vedere. Dar pe langa aia care fac ce zici tu mai sunt si oameni normali care se comporta civilizat. Si hai sa fim seriosi, a testat RATP vreodata chesia asta cu autobuza si tramvaie NOI? Daca ar fi fost asa, eram deacord: "am pus autobuza si tramvaie noi, prostii le-au distrus si de acuma sa plateasca bilete pentru rable". Dar de cand sunt in Iasi, si sunt ceva ani buni, se lauda doar cu rable de care s-au descotorosit alte natii. Alti le duc la casat si noi le luam de 'bune',

Problema e ca RATP e un mare papator de bani. De examplu pretul de 2 lei pe calatorie se justific in ochii vostri? Ca in ai mei, nu.


Musafir

#23

2014-02-04 11:24

Inainte de a avea o mie si una de pretentii....cred ca singuyra si cea mai mare pretentie ar trebui sa o avem de la noi insine... Sa luptam sa devenim mai civilizati....cum naiba aceste mijloace de transport au circulat zeci de ani in occident, sunt impecabile la aspect, si dupa o luna de circulatie la noi apar cu scaune rupte, zgariate, scrise....

Musafir

#24

2014-02-07 18:16

Sa stii ca ai dreptate aceasta problema exista din anii '90 si singura lor solutie a fost sa dea licenta de transport in comun microbuzelor private. Solutia cu licenta a venit in momentul cand oricine din Iasi avea microbuz transport personae putea sa circule si sa ia calatori pe traseele autobuzelor ratp... era un haos total pe atunci... Firma unistil care acum detine monopolul la microbuze private apartine(din cate stiu eu nu sunt sigur) dnului porumboiu.

Musafir

#25 Re: Creiere goale

2014-02-07 18:25

#5: Cristiano85 - Creiere goale

te rog frumos nu vorbi asa ca nu toti cetatenii ieseni sunt needucati sau prosti...nu cred eu ca in orasul tau natal(daca esti din oras) nu exista autobuze sau tramvaie vandalizate...hai sa fim seriosi...oriunde in lume exista asa ceva.