Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul

Heil Hitler

#26576 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-17 10:25

#26575: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu am zis ca renunt la initierea unei miscari civice puternice. Doar ca inca ma gandesc cum sa o fac bine si sa am si o sansa de reusita. Nu e asa simplu.

Si astept si alte idei...multumesc


Musafir

#26577 romani unitiva pt a scapa de basisti ca neam saturat

2014-01-17 10:27

am ajuns la fel si fel de necazuri la sinucideri ,furturi,crime,aurolaci din cauza saraciei ,lipsa locurilor de munca si salarii de mizerie nu mai spun de pensii si alocatiile pt copiifiind de 42 de lei afara cu mafia basista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Heil Hitler

#26578 basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator

2014-01-17 10:32

Domnule Basescu,

Incep prin a spune ca nu mi-as fi dorit sa am un Presedinte sfant, perfect. Nu cred ca e si posibil. Si nici scopul meu nu este sa va judec moralmente. Vreau doar sa va spun de ce nu ati reusit sa puneti acest popor pe un fagas de insanatosire, de prosperitate, de ce nu se intrevad macar niste muguri pt un viitor mai bun.

Fiindca poate fiindca nu esti inteligent, fiindca poate nu ai viziune, sau mai rau, poate ca nu ai vrut.

Nu ai reusit sa pui acest popor pe un fagas de insanatosire, de prosperitate, sau macar sa ii dai o speranta, sa se vada ca ai "dat o sapa la temelie", cum s-ar zice. Fiindca ai crezut ca daca ,"chipurile" ,la varful Justitiei o sa fie independenta o sa scapi tara de hoti, pentru ca poate daca o sa dati nu stiu ce Lege a educatiei, o sa avem si educatie buna in scoli, copii educati si destepti, ca poate doar dand o lege buna a pensiilor, o sa avem si pensii mai mari, ca poate daca dand o lege buna pentru sanatate, o sa fim si mai sanatosi. etc....

ERONAT

PROBLEMELE MARI ALE ACESTEI SOCIETATI TIN DE MENTALITATE, MORALITATE.

Aici trebuia actionat. Si cum trebuia sa faceti asta?
In primul rand incepand cu educatia copiilor, de la gradinita, scoala, facultate. Aici in primul rand trebuiau canalizate toate fortele, toate actiunile posibile, de ce trebuie explicat copiilor ca nu e bine sa furi, sa le explici ca daca azi furi (prin evaziune, prin escrocherii, prin gainarii), maine (in afara ca o sa ai insomnii ca risti sa fii prins si pedepsit), nu o sa ai strazi, canalizare, pensie, ca de ce nu e bine sa dai spaga , ca daca azi dai spaga unui doctor sa te faca bine, acel doctor asa se va invata si maine te va face bine pe tine, pe parintii tai, pe bunicii tai doar daca ii dai spaga. Ca daca dai spaga unei invatatoare azi sa te invete, ea asa se va invata si o sa te invete pe tine, pe copii tai doar daca ii vei da spaga, Trebuia explicat copiilor ca daca el si colegul lui cand vor fi mari, in putere, vor fi puturosi si nu vor munci, nu vor avea strazi, canalizare, apa, bunicii lor pensii....etc.
In al doilea rand trebuia sa incurajati societatea civila, sa fie unita, puternica, organizata sub forma unei miscari civice, care sa propuna solutii pentru problemele societatii, dar care si sa sanctioneze in orice moment la nedreptatile facute de politicienii care ii conduc.
Astea sunt doar cateva idei pe care ar fi trebuit sa le faceti sa puneti acest popor pe un fagas de insanatosire, prosperitate si dreptate.

De aceea consider ca nu sunteti un conducator bun. Ati avut la dispozitie 10 ani. Imi pare rau.



P.S. Tot mi s-a atras atentia. A nu se intelege ca ati fi singurul conducator care nu a fost bun. Ma tem ca nici unul nu a realizat nimic intr-adevar bun pentru acest popor. Probabil de aceea suntem si unde suntem.
Totodata sa nu se inteleaga ca sunt de partea antenei3,voiculescu, ponta, crin sau cine mai vreti ...toti fiind "o apa si un pamant", plini de interese personale........
Doina
Musafir

#26579 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-17 10:36

#26575: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Vă mulțumesc pentru urări și vă doresc la fel.

Am votat și petiția pentru demisie , dar nu voi mai face comentarii de nici un fel ; și așa mi-am pierdut foarte multe ore pentru a citi postările  celorlalți ( din respect pentru ei și din dorința de-a vedea ce vrea să spună fiecare , ce gândește, ce dorește ... ) și nu știu dacă ne vom mai hotărî vreodată ( și dacă vom mai avea curajul „ nebun ” din 1989 ) să dăm de pământ cu acești politicieni  TRĂDĂTORI și netrebnici care nu-și merită numele de „ român ” și care timp de 24 de ani ne-au călcat demnitatea  în picioare  , ne-au umilit în ultimul hal  și ne-au vândut ( la propriu ) ca la tarabă.

Acești oameni vor plăti cu lacrimi de sânge pentru durerea și deznădejdea acestui popor , dar până atunci noi suntem cei care suferim.

Cam asta  este .

plecat

#26580 De afara

2014-01-17 10:38

Va faceti de ris cu asemenea petitii. Inventati abuzuri si credeti ca lumea va crede. Inteleg ca unii mai slabi de inger cred ce spuneti dar cei care sunt in stare sa citeasca o carte nu au cum sa creada asemenea inventii. Lumea civilizata are criteria si principii clare, invatati despre ele ca sa puteti iesi din mizerie.
plecat

#26581 Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator

2014-01-17 10:41

#26578: Heil Hitler - basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator

Imi pare rau sa afirm ca nu intelegi diferenta dintre dictatura si stat de drept. Ce vrei tu se poate realiza intr-o dictatura nu intr-un stat de drept unde puterea executiva nu este in mina Presedintelui.

Atitea idei si emotii degeaba, canalizate spre tinta gresita....

silvia bognari

#26582

2014-01-17 10:43

scapati-ne de hoti sa ne putem intoarce acasa caci in strainatate lucrez ceia ce am putut realiza in 8 ani in italia nu am realizat in 50 ani in romania

Heil Hitler

#26583 Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator

2014-01-17 10:53

#26581: plecat - Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator

Daca tu intelegi "dictatura" faptul ca un Presedinte poate trasa(milita) astfel de obiective ce ar trebui sa le urmareasca politicienii decidenti asa o fi. Numai ca nu stiu ce om normal la cap nu si-ar dori aceasta "dictatura".

Eu nu m-am referit absolut deloc la politica, la democratie, stat de drept. E absolut necesar sa existe acestea.

Eu daca il auzeam ca afirma macar aceste obiective vitale pentru tara, acum nu mai scriam aceasta scrisoare.

Asta as fi iesit in fiecare zi la declaratii si sa spun.


Musafir

#26584

2014-01-17 10:59

Basescu la brutarie!

Musafir

#26585 Re: De afara

2014-01-17 11:02

#26580: plecat - De afara

Nu inventează nimeni abuzuri , ele există și se văd cu ochiul liber . Ei , dar dacă tu stai în altă țară și  nu vezi lucrurile astea, e problema ta și nu ne face pe noi proști. Lasă-ne-n durerea nostră  să ne facem de râs și fii tu fericit „ afară ” . Când vezi că un popor o duce greu, nu vii și-ți bați joc de el , ajută-l dacă poți- dacă nu- atunci stai în bogăția ta și taci.  În loc să veniți cu idei și cu o vorbă bună , voi vorbiți în zeflemea și vă dați rotunzi, ce tari sunteți voi și ce mămăligari sunt cei din țară.

Să vă fie rușine că nu știți să dati mâna cu poporul din care vă trageți și când plecați din țară,  vă uitați rădăcinile ; suntem noi de vină pentru dezastrul ăsta sau politicienii ? Tot de noi faceți bășcălie ?

Stalin

#26586 Re: romani unitiva pt a scapa de basisti ca neam saturat

2014-01-17 11:26

#26577: - romani unitiva pt a scapa de basisti ca neam saturat

SI TU CREZI CA DUPA CE NU VA MAI FI BASESCU...VA CURGE LAPTE SI MIERE? ;)) EVENTUAL DACA O SA FI CONSILIERUL LUI PONTA SAU CRIN, DACA ESTI DIN POPOR...CRED CA ESTI INCONSTIENT DE CEEA CE SPUI.

Stalin

#26587 Re: romani unitiva pt a scapa de basisti ca neam saturat

2014-01-17 11:33

#26577: - romani unitiva pt a scapa de basisti ca neam saturat

TOT CE VEI CASTIGA TU SI CEI CA TINE IN URMA RETRAGERII LUI BASESCU VOR FI: DOI MICI SI UN LITRU DE ULEI PT CA SA TE MANIPULEZE SA-I VOTEZI...DUPA CE VOR CASTIGA ALEGERILE DACA LE VOR CASTIGA...TE VEI SINUCIDE SAU CEL PUTIN VEI INTRA IN DEPRESIE CAND VEI MARGE LA BANCOMAT SA-TI RIDICI SALARIUL, VEI AVEA POATE UN SALARIU MAI MIC CA ACUM, IN ASA FEL INCAT NU-TI VA AJUNGE NICI SA-TI CUMPERI O FRANGHIE SA TE SINUCIZI :))


Musafir

#26588

2014-01-17 11:39

LIBERTATE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Abel

#26589 Re: Bravo

2014-01-17 11:45

#25: Doctoru' Andy -

Basescu=Voiculescu-Lupta tonomatelor! Rusine Antena 3

Stalin

#26590 Re:

2014-01-17 11:46

#26588: -

ASA SE STRIGA SI LA ASA ZISA REVOLUTIE: LIBERTATE!!!!!!!!!!!!!!!!!! ACUM...ESTI LIBER SA MORI DE FOAME!!!!!!!!!

Cosmarul lui Badea

#26591 Cacealmaua lui Felix

2014-01-17 11:48

Numiti un politician roman onest! NICIUNUL! Ppoliticieni si tonomate...O gramada in frunte cu Ponta. Basescu, Voiculescu sau lingaul de Gadea
Andrei

#26593 Greble securiste

2014-01-17 11:55

Nu va suport si am plecat din tara din cauza voastra! Vreti sa plece asta pt a ajunge voi la putere! Nemernicilor cu dosare si televiziuni mincinoase! O clasa politica blestemata!
Stalin

#26595 Re: Cacealmaua lui Felix

2014-01-17 12:24

#26591: Cosmarul lui Badea - Cacealmaua lui Felix

ASA ESTE, NICI UNUL...DAR DACA TREBUIE SA FACEM ALEGERI INTR-O SITUATIE IN CARE ORICE AI ALEGE E RAU, CRED CA E RATIONAL SA ALEGEM CE ESTE MAI PUTIN RAU, NU?

Cosmarul lui Badea

#26596 Re: Re: Cacealmaua lui Felix

2014-01-17 12:26

#26595: Stalin - Re: Cacealmaua lui Felix

Si care e raul rational? Vadim Tudor?


Musafir

#26597

2014-01-17 12:44

JOS BASESCU
JOS BASESCU

#26598 JOS BASESCU

2014-01-17 12:47

DEMISIA si cand i-o fii mai bine PARLAMENTUL SA-L DEMITA ! in caz ca nu si-o da singur si ....apoi o vedea EL,ce bine E !

Musafir

#26599

2014-01-17 13:04

cred ca am urmat toti pasii

Musafir

#26600

2014-01-17 13:08

Scrie un comentariu...