Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#11651

2014-01-10 13:42

Sa intram si noi in rand cu lumea de 23 de ani nu am reusit poate acum se va schimba in mai bine.
Herman

Musafir

#11652

2014-01-10 13:42

nu vreau sa ma repet dar guvernul apromis una si nu s_atinut de cuvant
tmn.1

#11653 Raţionalizare! Românii agramaţi vor primi un număr limitat de cratime, pe cartelă

2014-01-10 13:42

După mulţi ani în care românii au făcut abuz de cratime fără ca nimeni să ia vreo măsură, cineva s-a gândit, în sfârşit, şi la această problemă. Inspiraţi de sistemul de dinainte de 1989, când totul era raţionalizat, un grup de lingvişti a propus ca românii agramaţi să poată folosi un număr limitat de cratime zilnic, acestea urmând să fie eliberate pe bază de cartelă.

„Ne-am gândit la maxim 10 cratime pe zi pentru românii agramaţi. După ce le epuizează, să se abţină de la scris, pentru că oricum scriu numai tâmpenii. Ideea e să nu le interzicem complet dreptul de a scrie, pentru că s-ar încălca un drept constituţional, deşi în cazul multora asta ar fi cea mai bună soluţie”, susţine un reputat lingvist autohton.

Acesta a avertizat că resursele de cratime ale României nu sunt infinite şi că, dacă nu luăm acum măsuri riscăm să ajungem să importăm cratime făcute de chinezi pe vapor. Agramaţii sunt însă revoltaţi şi spun că limita de 10 cratime este inumană. „Băta-ie de joc, nu s-e poate aş-a ceva! Abi-a n-e ajung-e pentru o propoziţi-e, n-u putem s-ă scriem nici măcar vre-o frază întreagă”, a scris pe Facebook un agramat teleormănean.

Musafir

#11654

2014-01-10 13:42

rectificare= ceilalti

Musafir

#11655

2014-01-10 13:42

Trebuie facut cevava aceasta tara de la pieire ...economic este deja distrusa de toti porcii ordinary ce au conduso dupa ;90 incoace.Elita lui Basascu se pare a fi cea mai dezastroasa.

Musafir

#11656

2014-01-10 13:43

sper ca poporul acestei tari sa se trezeasca din letargie......

Musafir

#11657 DEMISIA D-NEI SENATOR GABRIELA VRACEANU FIREA.

2014-01-10 13:43

MULTE SI SINCERE SALUTARI D-NEI SENATOR GABRIELA FIREA PENTRU FERMITATEA SI TENACITATEA DANSI PRIVIND ATITUDINEA U.SL. FATA DE NOI VOTANTII.DACA IN USL AR FI MACAR 25% PARLAMENTARI CU O LOGICA SI RATIUNE ASEMANATOARE D-NEI SENATOR G.FIREA ,IN TARA NOASTRA S-AR INSTAURA CERT O POLITICA SANATOASA IN SENSUL "DREPTATII PANA LA CAPAT".ALTFEL.....IAR VORBE GOALE SI SECI!

Musafir

#11658

2014-01-10 13:43

NO COMMENT.
E CAZUL SĂ DOVEDIM CĂ ȘTIM SĂ FIM ȘI DEMNI.
E CAZUL CA ADEVĂRUL SĂ NU MAI FIE CĂLCAT ÎN PICIOARE.

(LIVIU-GABRIEL SIMIONESCU)


Musafir

#11659

2014-01-10 13:43

sa il trimitem pe basesc in SUA, totul o sa fie mult mai bine in romania, daca verificati toti ministri pd-l tara are bani de mariri de salarii la bugetari! multumim Laura Codruța Kövesi pentru rapiditatea si promtitudinea cu care a tratat dosarele fostei guvernari.

Musafir

#11660

2014-01-10 13:43

La Revolutie,aveam 2ani si 6 luni!Nustiam prea multe , stiam ca au fost promisiuni ca parintii mei o vor duce mai bine , iar eu ca si copil , voi putea sa maninc si ciocolata si fructe exotice ! Timpul a trecut,eroii morti la Revolutie au o tristete in sufletele lor!Eu dupa ce m-am scolit, am terminat o facultate, am plecat in pribegie pentru un pic de libertate adevarata , de democratie, pentru civilizatie si un trai mai bun! Si citi ca mine au facut acelas lucru ???ce era sa fac sa stau pe banii parintilor, caci somajul se termina , dar de la distanta vad ca tara mea in loc sa se devine mai bolnava ! Imaginea tarii si a rominilor afara nu este peste tot OK !Otrava, minciunile si demagogia au patruns peste tot, adevarul se dreptatea,trebuie sa se ridice la suprafata < ca undelemnul in candela > !respec si admiratie voua , aratati adevarata fata a Romaniei si a poporului nostru !! Mult succes si resusita , iar oamenii trebuie sa actioneze !! Va iubim !!!!

Musafir

#11661

2014-01-10 13:44

nu o sa scapam de acesti securisti decit cu ajutorul MONARHIEI .Dati pe post mereu sondaje de opinie cu instalarea MONARHIEI si atunci populatia ignoranta va pricepe ce avantaje am avea!

Musafir

#11662

2014-01-10 13:44

Sa plece acest individ care a furat flota,casa din
Mihaileanu,afaceri cu Popoviciu,ALRO SLATINA...etc
Organele in drept, cand va pierde imunitatea, sa-l
judece inclusiv pe acolitii lui.

Musafir

#11663

2014-01-10 13:44

Ce pot face pentru cunoscutii ce nu au computer si nici adresa de mail dar ar dorii sa semneze petitia?
464

#11664 Re:

2014-01-10 13:44

#11642: 464 - Doamne Dumnezeul meu,m ai am un singur dor ,sa scapi aceasta tara si acest popor,de acest uzurpator Cristea Anton B.- G.


Musafir

#11665

2014-01-10 13:44

Este pentru prima data cind semnez o petitie online. Cu toate ca asteptarile mele au fost inselate de atitea ori,inca mai sper ca tara in care m-am nascut si pe care o iubesc cu adevarat , mai poate fi salvata de acest sistem totalitar si opresiv. Frica noastra, pot spune deja ancestrala, de sistemul care ne constringe sa... TRAIM BINE..ar trebui... SA DISPARA !!! Dar cum poate fi realizat acest deziderat,cum putem oare schimba mentalitatea unui popor obisnuit sa ...primeasca ,sa accepte si sa se supuna asemenea unui sclav,hotaririlor UNILATERALE care au ajuns sa desfiiteze justitia si chiar regulile bunului simt..!!!Privesc..ORIPILAT..si ma gindec citi ani vor fi inca necesari acestui neam oropsit de soarta, sa se ridice si sa-si impuna punctul de vedere in legatura cu insasi.. EXISTENTA LUI ! Intotdeauna mie mi-au placut lucrurile simple, pe intelesul tuturor, asa ca am abandonat de mult lupta cu hatisurile birocratice si marturisesc ca ma inspaiminta mai mult cozile de astazi , decit cele din timpul dictatorului de trista amintire. Acum duazecisitrei de ani stateam la coada sa putem minca...astazi in schimb stam la coada sa platim taxe si impozite unui sistem bolnav care nici macar nu cheltuie acesti bani pentru a se insanatosii ci pentru a deveni de la o zi la alta tot mai putred ! Haideti ca macar odata in viata sa nu ne mai fie frica de o interventie chirurgicala majora ,sa amputam membrul bolnav ! Este mult mai bine sa traim o viata intreaga IN PICIOARE, chiar daca ne vom sprijini intr-o cirja, decit sa ne tirim in genunchi cu toate membrele intregi , cersindu-ne drepturile si respectul pe care il meritam de la o MINA DE PARAZITI care ne-a invadat ORGANISMUL. Sper sa auzim de bine...! Si nu trebiue sa fi presedinte ca sa poti ura alor tai... SA TRAITI BINE !Asa ca asta va urez si eu..

Musafir

#11666

2014-01-10 13:44

Doresc un viitor cu sperante pentru copii nostri si pentru copii copiilor nostri in aceasta tara......

Musafir

#11667

2014-01-10 13:45

Acest presedinte pe cine mai reprezinta...? Si noi avem opinii personale, ca si el, ca simpli cetateni, si nu le putem mediatiza. Ma simt discriminat...
ghita.eu_insumi

#11668 Inspirat de Ponta, Ion Iliescu s-a pozat de ziua lui cu un personaj îndrăgit: minerul Ghiţă

2014-01-10 13:45

În loc să petreacă ziua de Sf. Ion în Bucureşti, fostul preşedinte a ales să coboare la 2 metri sub pământ, chiar şi doar pentru câteva ceasuri, transmit apropiaţii săi.

Iliescu a vizitat astăzi Valea Jiului, unde s-a fotografiat alături de îndrăgitul miner Ghiţă, pe care cei care erau studenţi în anii ‘90 şi-l amintesc dintr-o serie de reclame emoţionante.

http://www.timesnewroman.ro/images/stories/iliescu_si_minerul_ghita.jpg

Musafir

#11669

2014-01-10 13:46

sper sa nu fie in van!!!

Musafir

#11670

2014-01-10 13:46

Am indoieli ca va ajuta la ceva , sunt dezamagita de cei de la guvernare care nu au gasit o modalitate , alta decit aceasta initiata de dvs. prin care sa opreasca abuzurile lui Traian Basescu si acolitilor lui, dar macar sa incercam .

Musafir

#11671

2014-01-10 13:46

Va multumesc voua pentru ca aveti aceste initiative si ne aparati si pe noi cei multi si slabi.Elena Rada
saracul

#11672

2014-01-10 13:46

ne-am saturat de dictatorul BASESCU care a impartit poporul in basisti si antibasisti,ducind la prabusirea tarii.
Un Roman

#11673 Re: Dictatorul Base Sau Handicapatii de la USL???

2014-01-10 13:46

#11609: Dan Voiculescu - Dictatorul Base Sau Handicapatii de la USL???

SI CINE ESTI TU DOBITOCULE JEGOS CE ESTI DE IL IUBESTI ASA DE MULT PE BASE!

CATE LEGI A INTORS IN PARLAMENT CHIORUL ?

TOTI SE IAU DE CHESTIA CU ACCIZA LA CARBURANT.

VA DAU UN EXEMPLU DIN ORASUL MEU CE SE INTAMPLA DE UN AN IN ORASUL MEU CU UN PRIMAR DIN USL(NU SPUN PARTIDUL):

SA APUCAT SA FACA DOMN PRIMAR PARCARI CU PLATA IN ORAS SI TOATA LUMEA A SARIT LA GATUL LUI.

DAR CU BANII AIA SA APUCAT DOMN PRIMAR SA FACA STRAZILE , CANALIZAREA SI ALTELE SI CREDETIMA LA PRETURI DECENTE NU DIN ALEA UMFLATE CUM FACEAU BASISTII !

Basistule! IESI AFARA JAVRA ORDINARA! Sa TRAIESTI BINE IN PUSCARIE ALATURI DE MENTORUL tau BASE!


Musafir

#11674

2014-01-10 13:46

Dorim să apărăm democrația și viața.Felicitări inițiatorilor
RomaniaTV

#11675 România TV îşi mută sediul în sufrageria lui Ponta, ca să fie mai uşor controlată de premier

2014-01-10 13:46

Pentru că uneori le este imposibil să-l contacteze pe Victor Ponta, ca să le aprobe subiectele dezbătute, cei de la România TV au luat decizia de a se muta în sufrageria premierului. Astfel, spune Sebastian Ghiţă, patronul postului de ştiri, Ponta poate controla mult mai uşor ce se dă pe post.

„Să nu uităm, 2014 este un an electoral şi avem nevoie de o mai strânsă colaborare cu premierul”, explică Ghiţă. „Obedienţa la distanţă este mai greu de practicat. Plus că atunci când îl avem invitat premierul nu trebuie decât să se mute din toaletă, unde serveşte masa, în studioul nostru din sufragerie, nu mai trebuie să vină la noi la sediu.”

De asemenea, ca să-şi intre mai bine în rolul pe care trebuie să-l joace, prezentatorii, moderatorii sau invitaţii România TV pot oricând să servească o porţie de căcat alături de premier, eventual chiar să-l pupe în cur, ca să ştie ce au de făcut când ajung în faţa telespectatorilor.