SUSTINEM NOILE TERAPII PENTRU ERADICAREA VIRUSULUI HEPATIC C

Aurelia

#51 hepatita c

2014-12-15 12:52

Este cineva care a depus dosar pt tripla terapie?cand si unde anume?in ce conditii i s-a primit dosarul?Multumesc

VALLI

#52 Re: hepatita c

2014-12-29 21:09

#51: Aurelia - hepatita c 

 Am dosar intocmit dar cei de la casa judeteana nu primesc dosarele deoarece nu e aprobat telaprevirul si nici pe liste de asteptare nu te trec pt ca zic ei e necesar un nou dosar si ei nu se incarca cu dosare nefolositoare

.Ca la noi la nimeni dupa ce vom muri sigur vor schimba si sistemul (spun prostii dar nu stiu nici eu ce sa mai cred ca mine ca noi sunt mii SI CELE PASA LOR DACA SUNT SANATOSI?)


Musafir

#53 Interferon free

2015-01-20 19:17

Cea mai buna varianta ar fi introducerea terapiei Interferon- free in Romania, iar autoritatile ne sunt datoare sa faca acest lucru.....


Musafir

#54

2015-02-12 11:57

Sa facem cu totii ceva pentru suflete noastre dragi!

Musafir

#55

2015-02-12 21:52

Dragii mei trebuie să ne mișcăm repede,mulți dintre noi sunt pe cale sa piardă o rudă un prieten din cauza virusului asta parșiv. Va rog sa ne sprinjiniti în demersul nostru. Încă mai speram ca putem fi o națiune unita la nevoie.
vlad

#56 Re: Re:

2015-02-13 11:35

#5: - Re:  

 Eu stiu persoane la care a revenit virusul si cu tripla terapie.

Noi spunem stop triplei terapii,stop interferon.

dmb

#57 Re:

2015-02-13 12:43

#1: -  fratilor am citit cateva comentarii si am ramas perplex. Voi cereti altceva decat se cere in petitie! Tripla terapie e o catastrofa pe langa care terapia clasica e apa de ploaie! Stiu ca am facut-o.Nimeni nu o mai doreste in occident, nu mai este recomandata...doar voi o asteptati! Sunteti masochisti? Intrati aici http://hepatita-c.net/behandlung.htm si jos gasiti ultimele tratamente. Intrati pe un Jurnal si vedeti cum se desfasoara un astfel de tratament. VENITI VA IN FIRE!

 

vlad

#58 Re: Re:

2015-02-13 12:50

#57: dmb - Re:  

 in petitie se cere terapia fara interferon,dar multi nu inteleg acest lucru.

dmb

#59 Re: Re: Re:

2015-02-13 13:03

#58: vlad - Re: Re:  

 daca cei in cauza nu inteleg cum ar intelege cei care trebuie sa decida si nu au hepatita si nici cunostinte despre ea?

vlad

#60 Re: Re: Re: Re:

2015-02-13 13:12

#59: dmb - Re: Re: Re:  

 daca stam si asteptam statul roman sa ne dea ceva fara sa cerem atunci suntem prea prosti sau nebuni sa nu intervenim.oare e mai bine sa nu facem nimic,sa ne adunam,sa facem petitii,sa facem scrisori,sa ne adunam?oare cum ne recomanzi?stiu ca tu esti bine tratat si te simti fff bine.noi nu avem acest drept?nu putem sa il cerem?oare?

dmb

#61 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-02-13 13:46

#60: vlad - Re: Re: Re: Re:  Prietene nu vad de ce esti ofticat pe mine,am luat eu tratamentul tau?

 Stii tu prin cate am trecut eu in peste 20 de ani printre straini? Sigur ca trebuie sa faceti ceva VOI TREBUIE NU ALTCINEVA!!! Dar sa stai in fata computerului si sa semnezi anonim o petitie nu inseamna facut! Cand incercam eu sa dau informatii adevarate despre hepatita majoritatea nu stiau ca exista interferon. Acum cand le spun ca tripla terapie e o gresala, nu crede nimeni. Am peste 10 ani de prezenta in domeniul asta pe net si cunosc mii de cazuri stiu exact cum functioneaza romanii.  In primul rand nu vor sa se stie ca au hepatita, nu vor sa iasa cu persoana in fata, nu fac pentru ceilalti decat pentru bani sau...de loc. Vrei exemple? Uite aici incercam prin 2008 sa facem o asociatie de poacienti pentru pacienti fara bani http://prometeu.org/ nu a functionat, in schimb functioneaza altele care primesc 2% din impozit ca sa faca.....ce? Pai daca ar fi ceva de capul lor ar trebuii sa va adune pe toti la parlament sa va strigati durerea! In loc de asta fac mese stiintifice cu hoteluri si cihlanuri. Mai vrei sau iti ajunge?

 

vlad

#62 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-02-13 14:31

#61: dmb - Re: Re: Re: Re: Re:  

 eu mai vreau ca sa vada si altii.eu astazi am sunat toate televiziunile si vreau sa ma fac auzit.nu am nevoie de bani ci de tratament.nu vreau sa emigrez pt un tratament mai bun ci il vreau la mine in tara.stiu si eu sute,chiar mii de persoane deaja vindecate de hepatita c,dar din america,canada.oare noi romanii nu avem acest drept?de luni sau marti voi fi la una din televiziuni si nu pt ca sa fiu o vedeta ci ca sa primesc ceea ce merit,un tratament,o sanatate.

 

vlad

#63 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-02-13 14:38

#61: dmb - Re: Re: Re: Re: Re:  

 nu sunt ofticat pe tine ci chiar ma bucur ca sunt persoane deaja vindecata de acest virus,doar ca nu trebuie sa zici ca noi nu facem ceva bine.o facem in felul nostru si cum putem si noi.e greu la toata lumea si de aia fac apel pe toate caile sa semnam petitii,sa trimitem scrisori,sa iesim in strada.nu avem alte sanse.trebuie facute presiuni.

 

dmb

#64

2015-02-13 14:55

#63: vlad - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  iti doresc succes! Liviu a dat interviu la televizune prin ziare, primele 2 au fost ok, incepand cu al 3-lea au fost denaturate. Eu nu critic faptul ca va zbateti ci ca nu o faceti cu adevarat. Ne-am invatat de la revolutie sa traim pasiv, la televizor...De ce crezi tu ca in Romania ar merge ce nu merge in toata lumea? In Spania oamenii au iesit in strada. Poate ca si calea voastra sa fie buna dar atatia zeci de ani nu aveti....din pacate. Ce va trebuie voua este acum, si asta nu se poate prin interviuri, petitii! Si mai trebuie ceva: solidaritate din partea celor sanatosi. De asta ma indoiesc 100% E parerea mea si IMI DORESC SA NU AM DREPTATE, dar daca vom traii vom vedea....

 


Musafir

#65

2015-02-13 16:36

am fost depistat cu VHC în anul 2001. am urmat un tratament de 4 luni cu PEGINTRON și Ribavirină în anul 2004. patru luni, pt că la 3 luni cînd am făcut viremia, nu a fost nedetectabilă și mi s-a întrerupt tratamentul pe motiv de NON RESPONDER.în 2005 am reînceput tratamentul și l-am dus UN AN.de data aceasta am făcut PEGASYS și ribavirină. dar la 10 luni de la terminarea tratamnetului, am făcut recădere. de atunci stau și tot aștept noi tratamente. acum peste trei ani cănd a apărut ”TRIPLA TERAPIE”, m-am bucurat mult. dar... degeaba. pt că la noi nu a apărut nici măcar acum. În luna noiembrie am fost la Iași la control și Prof.Dr.Trifan Anca, după investigații, mi-a spus să nu mă apuc cumva să fac tripla terapie, pt că urmează să fie întrodus un tratament cu mult mai multe șanse de reușită și fără reacții adverse. care nu ne va mai chinui cum o face interferonul. și de atunci stau cu ochii pe toate știrile medicale. Și SPER ....
vlad
Musafir

#66 Re:

2015-02-13 16:47

#65: -  

 pai chiar va recomand si eu sa nu acceptati tripla terapie,e degeaba.daca vreti hai sa luptam cu sistemul si sa ne dea ce ii al nostru.adica tratamentul fara interferon.daca vreti sa vrb sunati la 0740234640.


Musafir

#67

2015-02-14 06:45

Sunt si eu in aceeași situație....si ma confrunt zilnic cu nepăsarea si indiferenta sistemului sanitar...știți ca ptr ficat si bolile sale nimic ...nici un med nu este compensat? Ar fi multe multe de spus

Musafir

#68

2015-02-14 15:42

am auzit statisticile ...sunt foarte ingrijoratoare
trebuie neparat ca cei infectati sa fie tratati gratuit cum se cuvine...

Musafir

#69

2015-02-14 17:17

Trebuie sa ne unim pentru a ne apara dreptul la viata!
Suntem doua milioane si nu putem protesta impotriva indiferentei clasei politice ? Pe langa scrisori,petitii,s.a.,propun, celor care au dovezi minime privind implicarea sistemului sanitar in contaminarea cu hepatita C (si nu numai),sa dam statul in judecata !Sigur vom castiga !
Gabriela

#70 lipsa de reactie

2015-02-14 17:39

Aici trebuiau sa semneze cel puțin cei bolnavi plus rudele și prietenii fiecăruia. Sunt surprinsa în mod neplăcut de lipsa de reacție a celor bolnavi. Haideți oameni buni semnați cu toții ca nu doare. Un minut din viata voastră nu e un cap de țara! 


Musafir

#71

2015-02-14 19:25

Orice terapie cu interferon e un dezastru pentru organism 

terapia fara interferon e singura varianta 

refuzati tripla terapie 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-14 20:02



Musafir

#73

2015-02-15 06:18

Sunt o femeie de 57 de ani care am stat cu virusul hepatitic C timp de 16 ani , timp in care nu mi-am facut tratamentul clasic de frica efectelor adverse ale acestui tratament . In 2011 mi-am luat inima in dinti si l-am facut si am avut si marele noroc sa-mi reuseasca , asa incit , dupa 6 luni de la terminarea sa , virusul a fost nedetectabil ,iar la un an de la terminarea tratamentului , de asemenea nedetectabil . Nu am avut efecte adverse foarte rele , am suportat tratamentul foarte bine si am facut tratament numai 6 luni , pentru ca viremia initiala a fost sub 400.000 U.I. si dupa o luna de tratament eram deja cu virus nedetectabil , iar protocolul Casei de Sanatate asa a fost in acea perioada . Pentru toti oamenii infectati cu acest virul , ar fi minunat sa se aprobe acest nou tratament fara interferon si ribavirina , care , la multe persoane este cu efecte adverse ingrozitoare , iar tripla terapie si mai rau . Cu drag , Minea Mariana
vlad

#74 Re:

2015-02-15 08:41

#73: -  

 va multumim pt incurajare si va urez multa sanatate!!!

Carmen E. T
Autorul acestei petitii

#75

2015-02-15 12:03

VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL TUTUROR CELOR CARE ATI SEMNAT ACEASTA PETITIE SI VA ROG SA INCERCATI SA O DISTRIBUITI CAT PUTETI DE MULT. UN NR. CAT MAI MARE DE SEMNATURI CRED CA AR PUTEA ATRAGE ATENTIA AUTORITATILOR! SA INCERCAM SA FACEM TOT CE STA IN PUTEREA NOASTRA PENTRU A-I SALVA PE CEI DRAGI!