SUSTINEM NOILE TERAPII PENTRU ERADICAREA VIRUSULUI HEPATIC C


Musafir

#1

2013-11-07 19:43

nu inteleg de ce atat de putin semneaza o petitie care promoveaza viata si o sansa in plus la viata. petitiile care presupun uciderea au milioane de semnaturi. oare devenim din ce in ce mai lipsiti de minte, inima si umanitate?!

Musafir

#2

2013-11-10 19:43

Trebuie sa ne unim fortele daca chiar ne dorim ca listele de medicamente compensate sa se actualizeze cat mai repede. De fiecare dintre noi depinde sa convingem decidentii!

Musafir

#3 Re:

2013-11-11 15:04

#2: -

Fara unitate nimic nu este posibil.... Ma doare sufletul sa vad atata rautate in jur si unitate doar in a face rau. Este atat de importanta reactualizarea listei de medicamente compensate... atat de multi oameni depind de acest lucru... Daca suntem cu adevarat UMANI trebuie sa luptam pt. binele celor care au avut nesansa sa fie loviti de boli grave!!!


Musafir

#4

2013-12-03 13:20

O sansa la viata ...si mai multe reusite...cunosc cativa norocosi care au scapat de virus cu tripla terapie, care au ramas nedetectabil la 6 luni dupa tratament

Musafir

#5 Re:

2013-12-03 13:34

#4: -

Sa speram ca totusi va fi introdusa si in Romania tripla terapie. Si eu stiu persoane care au scapat de acest virus datorita triplei terapii...


Musafir

#6

2013-12-03 15:20

Deoarece sint bolnav cu hepatitaC SINT PENTRU TRIPLA TERAPIE.

Musafir

#7 Re:

2013-12-03 20:59

#6: -

Va multumesc mult pt. sustinere! Multa sanatate, credinta si putere tuturor celor afectati de acest virus!


Musafir

#8

2013-12-04 07:46

Si eu va multumesc pentru ca sustineti aceasta terapie.Am facut tratamentul standard si nu am reusit,am facut recadere,astept alt tratament cu sanse de reusita mai mari.Sanatate si jos palaria pentru ce faceti!

Musafir

#9 Re:

2013-12-04 11:31

#8: -

In primul rand "Doamne ajuta" sa se aprobe si la noi aceasta terapie pt. a putea avea si dvs. si toti cei afectati de Hepatita C sanse de vindecare. Aseara am fost la o Conferinta organizata la Iasi de Asociatia pacientilor cu afectiuni hepatice din Romania si s-a discutat si de un nou tratament de data aceasta Interferon- free. Din pacate cine stie cand va ajunge si la noi.....dar speranta moare ultima, iar gandirea optimista este mereu de ajutor. Eu nu am virusul C, insa cel mai drag om mie... il are, iar fibroza este deja in stadiul 4 si.... stim ce inseamna asta..... As fi preferat sa fi fost eu cea care se confrunta cu aceasta problema, pt. ca se stie ca e mult mai dureros sa i se intample celui iubit....Suferinta este infinita atunci.... Dar, pt. ca nu pot schimba cursul lucrurilor am decis sa fac TOT ce imi va sta in putinta pt. a fi de folos celor mai putin norocosi... Sper sa atrag atentia cuiva cu initierea acestei petitii, voi activa si in cadrul Asociatiei pacientilor cu afectiuni hepatice, ma voi implica in orice actiune utila si mai presus de toate ma voi ruga bunului Dumnezeu ca lucrurile sa meaga in directia buna. Este foarte importanta tripla terapie; suntem SINGURA tara din Europa care nu beneficiaza de acest tratament.....pana si in Bulgaria s-a aprobat....


Musafir

#10

2013-12-11 13:06

Am si eu hepatita C cu recadere dupa interferon si doresc sa sa se aprobe aceasta tripla terapie , chiar daca eu nu as mai putea sa o fac deoarece prima terapie am suportat-o foarte greu afectandu-mi foarte rau plamanii, dar pentru cei care vor putea suporta este ceva incredibil.Sa dea Domnul sa fie asa cum ne dorim.Doamne Ajuta!

Musafir

#11

2013-12-19 14:36

Sa speram ca va fi introdusa si in Romania tripla terapie!Va doresc mult succes la strangerea de semnaturi.

Musafir

#12 Re:

2013-12-19 16:53

#11: -

Va multumesc mult!


Musafir

#13 Re: Re:

2013-12-22 16:38

#12: - Re:

Tocmai ce am vazut noua lista de medicamente compensate si gratuite. Atat Boceprevil cat si Telaprevir sunt introduse!!!!!!!!!!! Este o veste extraordinara!!!!

musafir.....

#14 Re: Re: Re:

2013-12-26 14:57

#13: - Re: Re:

Si eu am hcv, am făcut de doua ori acest tratament, (fără nik un rezultat) ar fi extraordinar sa beneficiem de aceste medicamente compensate


Musafir

#15 Re: Re: Re: Re:

2013-12-30 18:17

#14: musafir..... - Re: Re: Re:

Am consultat astazi lista finala ..... Nici Boceprevir si nici Telaprevir nu mai apar..........Totusi C.N.A.S. merita data in judecata. Este strigator de ceea ce se intampla.....Oare chiar se doreste selectia naturala?! Sunt dezamagita.............


Musafir

#16

2014-01-02 17:35

Mult succes la strangerea de semnaturi.

Musafir

#17

2014-01-02 21:22

Pur si simplu doresc sa TRAIESC!!!

Musafir

#18 Re:

2014-01-03 10:02

#16: -

Va multumesc mult pt. semnaturi. Chiar daca nr. este mic, cei care au semnat sunt oameni MARI, iar eu imi doresc atat de mult aprobarea triplei terapii..... Daca ar face ceva si Asociatiile ar fi f. bine, dar vad ca ei sunt mai preocupati de postarea de urari de sarbatori, in timp ce publicarea acestei petitii pe pagina lor chiar i-a deranjat... Interesant, nu? Ma intreb ce fac aceste Asociatii pt. binele pacientilor..........Cum lupta?


Musafir

#19 petitie tripla terapie

2014-01-06 07:22

Nu pot sa inteleg refuzul de a deconta aceste medicamente mai ales ca marea majoritate a persoanelor au fost infectate cu virus C din vina sistemului medical.Dentist, transfuzii, instrumentar infectat, tot tacamul.Si acuma li se refuza tratamentul care ar putea da rezultate.Sunt convinsa ca fiecare persoana se zbate in felul ei sa obtina acest tratament, dar singuri nu sper la prea multe rezultate. Numai punand presiune pe cei responsabili se va putea obtine ceva.
Ioana

#20 tripla terapie

2014-01-28 11:57

Refuzul de a deconta aceste medicamente este fatul ca nu au bugetat pana in prezent aceste tratamente. Tot ce s-a intamplat pana in prezent au fost doar amanari, tegiversari si promisiuni care ne-au facut sa credem ca vom avea sanse. Se trage de timp, sa se apropie alegerile si atunci sa ne arunce praf in ochi pentru ca am inteles ca aceste tratamente vor fi plafonate (limitate)
Ioana

#21 lista de medicamente compensate

2014-01-30 12:25

Deci pana acum s-a spus 1 martie 2014 si acum iata inca o amanare - 1 aprilie 2014. Acest Minister nu intelege faptul ca boala nu asteapta si orice zi conteaza, nu se mai poate asa:
Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a avut astăzi, 30 ianuarie 2014, o întâlnire planificată cu delegaţia Fondului Monetar Internaţional, reprezentanţii Băncii Mondiale şi ai Comisiei sănătate.
În cadrul discuţiilor, un accent important a fost pus pe introducerea pachetul de servicii medicale de bază, care va intra în vigoare de la 1 aprilie 2014, şi care va însemna totodată si deschiderea discuţiilor pentru pachetul suplimentar de asigurări private de sanatate.

maria
Musafir

#22

2014-02-01 12:56

sint o persoana care sufera de aceasta crunta boala si tratamentul meu cu interferon si ribavirina nu a dat rezultate.as dori sa vaspun ca prima data am facut tratamentul un an de zile dec2001-dec 2002.a fost un an de chin ptr. mine ca persoana,pot sa spun ca am fost un om mort in acel an.transaminazele au fost bune doar pe perioada tratamentului.la trei luni dupa tratament analizele au fost din nou mari.in mai 2011am inceput din nou tratamentul cu PEGINTERFERON SI RIBAVIRINA,FIIND MULT MAI AGRESIV DECIT PRIMA DATA.APROAPE CA AM MURIT DUPA 2 luni si jumatate.si nuam mai continuat la indicatia dr.curant.

Rosu Floarea

#23 Re:

2014-02-15 11:03

#1: -

Sustin compensarea triplei terapii in Romania


Musafir

#24

2014-02-24 19:45

Din momentul in care ni se spune si ni se inoculeaza zilnic ideea ca suntem cetateni europeni si avem drepturi, pe langa obligatii, evident, rugam pe cei care decid pentru noi sa urgenteze, nu de maine, ci de ieri, acest tratament pentru cei mai saraci oameni din europa, noi romanii, sa nu ne vindem organe pentru a salva o viata din familiile noastre care are nevoie urgenta de tripla terapie. Doamne Ajuta.




Musafir

#25

2014-02-26 07:13

sper sa ajunga tripla terapie cat mai repede la noi bolnavii de hepatita c cu recadera sunt una dintre ei