Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Salvati OLTCHIM si ARPECHIM! / Anunțuri / SALVATI OLTCHIM DE LA FALIMENT! Liderul naţional al Cartel Alfa are informaţii că se fac manevre pentru tăierea combinatului! / Comentarii

Mihaela

#1

2013-08-08 06:00

Degeaba trimiteti petitii, pentru ca ei fac ce vor, iar jocurile sunt facute de mult...asa ca in zadar ne chinuim.

Musafir

#2

2013-08-08 06:43

Sunt de acord cu punctul de vedere al sindicatelor,Aurelia Piscureanu
Florin
Musafir

#3

2013-08-08 10:20

Poate voi o să reuşiţi să vă salvați combinatul.La Iasi,combinatul de fibre şi fire sintetice a fost făcut bucăti în mandatul infractorului Năstase Adrian.Se pare ca discipolul său,plagiatorul Ponta Victor,îi urmează reţeta de a face bucăți un combinat.Sincer,cred că protestele de stradă,mişcările sindicale sunt cele mai bune soluţii în a atrage atenţia asupra problemelor combinatului.De asemeni,cred că liderii sindicali de la noi cam dorm în papuci,nu se compară cu cei din alte state ale lumii.Şi mai cred că e timpul ca lumea sa manifeste in strada,e timpul ca acest guvern care nu guvernează,ci face circ la tv,să dispară.Altfel o să aveti parte numai de mall—uri,dar n—o să aveţi unde munci ca să vă cumpăraţi de mâncare.De e nevoie,mergeți în capitală şi treziți—i pe papagalii ce conduc ţara asta.

SALVATI OLTCHIM

#4 Re: Multumesc Florin si sa dea Domnul sa fie salvat Oltchimul!

2013-08-08 11:23

#3: Florin -

 

Poate voi o să reuşiţi să vă salvați combinatul.La Iasi,combinatul de fibre şi fire sintetice a fost făcut bucăti în mandatul infractorului Năstase Adrian.Se pare ca discipolul său,plagiatorul Ponta Victor,îi urmează reţeta de a face bucăți un combinat.Sincer,cred că protestele de stradă,mişcările sindicale sunt cele mai bune soluţii în a atrage atenţia asupra problemelor combinatului.De asemeni,cred că liderii sindicali de la noi cam dorm în papuci,nu se compară cu cei din alte state ale lumii.Şi mai cred că e timpul ca lumea sa manifeste in strada,e timpul ca acest guvern care nu guvernează,ci face circ la tv,să dispară.Altfel o să aveti parte numai de mall—uri,dar n—o să aveţi unde munci ca să vă cumpăraţi de mâncare.De e nevoie,mergeți în capitală şi treziți—i pe papagalii ce conduc ţara asta.

 


Musafir

#5

2013-08-08 14:34

Nu inteleg ce credeti ca realizati cu aceasta petitie ? Niciodata problema pentru care s-a initiat o petitie nu s-a rezolvat pe aceasta cale. Singura solutie este protestul agresiv al lucratorilor de la Oltchim, dar si a unui numar cat mai mare din intreg judetul, cunoscandu se importanta combinatului in judet. Cu vorba buna nu mai merge si nici cu scrisori, rugaminti si proteste palide si de scurta durata. Vinovatul principal nu e Chitoiu, este Ponta pentruca in calitatea lui de prim ministru trebuie sa se informeze ca sa stie si daca stie, atunci sa ia masuri. El nu e pus acolo pentru a asculta de unul sau altul el trebuie sa verifice ce spune ministru, si sa confrunte spusele acestuia si cu cealalta parte, respectiv sindicatele. Cand a castigat Dan Diaconescu licitatia, va durut undeva ca Ponta si acelasi Chitoiu a anulat contractul inainte de termenul legal. Toata ziua am auzit acelasi lucru "Diaconescu face circ, nu are banii", "arata banii", etc. Ca o paranteza la CFR Marfa, nu-i mai intereseaza daca acesta are banii sau nu-i are. Poate ca DD nu avea banii (desi numai un nebun poate platii garantia cu gandul ca ulterior renunta la contract), dar trebuia sa astepte sa expire termenul legal, asa cum spune legea. N-ati miscat un deget sa cereti sa se respecte termenul legal, si sa va convingeti daca intentiile lui au fost serioase. (posibil in spatele lui sa fie Compania ruseasca Tise). Ati avut incredere oarba in Ponta, pentru care l-ati si votat. Pacat de Combinat, pacat de oameni, pacat de tara, dar acum nu puteti face altceva decat sa faceti proteste de amploare foarte AGRESIVE (verbal). Daca veti purta manusi cu guvernantii, rezultatele sunt previzibile. Banii s-au terminat la buget, guvernul e incapabil sa faca macar un program coerent, tara se conduce haotic, am ajuns sa traim numai din imprumuturi care obliga generatiile viitoare, iar viitorul este sumbru , Si in acest timp, dl. prim ministru Ponta face glumite, zambeste tamp si e preocupat de raliuri, meciuri, vizite in afara tarii dar nu in interesul tarii, vacante in locuri exotice cu mogulii , Astept ca lumea sa se trezeasca si sa spuna "Gata, s-a terminat,nu se mai poate , ori noi ori ei" . Nu-mi fac iluzii ca o faceti dvs. pentruca nici sindicalistii n-o duc rau.

Musafir

#6

2013-08-09 18:32

Nu am nimic cu Bogdan Hossu ,dar pe vremea PDL-ului de ce n-o facut nimic?de ce a lasat si de ce ati acceptat ca Oltchimul sa fie capusat?luati banii de la fostul director si acolitii lui, de la capusatori
Sariti la gatul lor! Vrem liniste in tara,nu mai vrem scandaluri care sa-i dea apa la moara marinarului chior!

Musafir

#7

2013-08-13 07:47

Oltchim a fost falimentat in 1991, 1992, 1996, 1998, 2004 si 2012. Sunteti tot ce a mai ramas din
industria pentru care Jimmy Carter a propus in 1969 sa inceapa cotatia la bursa cu 170 miliarde.
(Azi ar fi fost 1.700. miliarde)
Valentin Brandus
Brandus

#8 solutie pe termen mediu: inchirierea capacitatilor instalata

2013-08-13 07:59

Daunele provocate Oltchim-ului de prim-ministrii care au provocat cele 6 falimente se regasesc in
cele 600 mil Euro datorii. Sa si le ia guvernul. Sunt datoriile politrucilor. Datii in judecata
si cereti sechestru pe averile lor. Eliberati de arieratele produse de guverne, incercati contract de inchiriere pentru capacitatile instalate si salariatii Oltchim cu KazMunaiGas/Kazah.,
oferind ca plata toata productia contra conversie cu materii prime si costuri de productie.
Proprietarul rafinariei Petromidia are si instalatie de piroliz si poate livra propilena spre
Pitesti si apoi spre Rm Valcea..... Solutii sunt MULTE.
Valentin Brandus tel 0744-486332, ulpia92@gmail.com
Brandus

#9 Solutii...

2013-08-13 08:03

Daca prezinta interes eventuale solutii, putem vorbi si despre conducta de la HIP Pancevo care
este proprietatea statului Sarb si mai poate fi salvata/refacuta pe alocuri...
As putea acorda consultanta gratuita celor care vor sa lupte.
Valentin Brandus

Musafir

#10

2013-11-17 15:43

Este a patra data cind incerc sa primesc un punct
de vedere privind solutiile propuse de mine.
Voi reveni curind cu propunere concreta, care se
poate pune in practica numai cu ajutorul Sindicatelor. Cu stima,
Valentin Brandus (ulpia92@gmail.com)