S.O.S. familia!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția S.O.S. familia!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-30 21:45


Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#1577

2013-08-30 21:57

Am scris clar de la inceput: sunt nesantajabila. Stiti ce inseamna asta? Eu stiu, altfel as crede ca acest cuvant - nesantajabila - e un cuvant mare. Nu, in cazul meu nu este un cuvant mare, pt ca orice fapta, dar absolut orice fapta pe care am facut-o vreodata si pe care o fac e in concordanta cu principiile moralitatii si ale legalitatii. Nu mai incercati sa scormoniti, ca nu veti gasi nimic special, nimic scandalos, nimic imoral/ilegal, din simplul motiv ca SUNT UN OM SIMPLU. E greu de crezut ca sunt un om simplu? Dar asta deja nu mai este problema mea.
Desi e trist si grav ce faceti, reusesc si sa ma amuz (in lehamite, ce-i drept) vazandu-va cotrobaind dupa copite de cai morti, salivand dezgustator cu ochii lucind a rost de devorat atunci cand gasiti firimituri pe care, neavand nici macar stofa de restaurator, le lipiti in graba ca sa va hraniti din imaginea mea propriul vostru deranjament mental si sufletesc.
Ultima pacatoasa de-as fi, tot nu v-ar ajuta cu nimic asta.

Din respect pt oamenii care semneaza petitia, nu mi-as fi permis sa scriu asta, daca nu era asa. Tot din respect pt semnatarii petitiei (si DOAR din acest motiv), va scriu ca nu renunt. Sunteti liberi sa credeti, sa spuneti, sa faceti ce va duce mintea, dar persoana mea nu e nici joc de tintar, nici minge de oina, nici tabloul vostru de descarcari nervoase.

Stiu foarte bine ce fac atunci cand aleg sa fac ceva si aflati ca mereu merg pana la capat, daca Dumnezeu ma ajuta. Nu sunt nici ambitioasa, nici incapatanata. Dar imi urmez destinul. Iar destinul meu este destinul comun oamenilor care vor normalitate si simplitate, e destinul oricarei mame care intelege ca feminitatea este izvor de iubire nu doar prin nastere de copii, dar si prin rodire de sentimente nobile, e destinul omului care a reusit sa-si coasa o singura haina, si de vreme rea si de vreme buna, si nu permite nimanui sa-i sfartece haina, e destinul omului care spune ce gandeste si ce-si doreste. Daca asta va deranjeaza, iarasi nu e problema mea.

 

"In lumea plina de urmari
Eu sunt un om pe niste scari,
In sus ce e, in jos nimic,
In jos ce e, in sus nimic.

Vorbesc cu ceilalti care-au fost
Si-n sus si-n jos, si nu-i dezic,
Eu insumi spun de locurile
Pe unde-am fost nu e nimic.

Vecinul meu praseste ciori,
Vecina mea praseste farduri,
Eu sunt un om pe niste scari
Si-un caine bulucind prin garduri.

Daca de mai multe ori
Caci ce pot fi aceste garduri
Decat cazute foste scari
Decat cazute foste garduri.

Vecine, Domnule, Straine,

Nu inteleg ce-aveti cu mine,
Stiu scarile ne sunt comune
Dar trec atat de rar pe-aici,
Portarul insusi poate spune
Ca am ambitii foarte mici.

Din cand in cand mai vin pe-acasa
De ce va suparati cand vin
Agale talpa mea apasa
Pe dalele cu pas strain.

Vecinul meu praseste ciori
Vecina mea praseste farduri
Abia m-am ridicat din garduri
Si maraind in joase salturi
Eu sunt un om pe niste scari.

Si daca vreti sa fiu balada
Si fiindca eu nu am o stea
Accept, ravnesc, visez sa cada
Un porc nervos la moartea mea.

Si-acuma, va implor, zambiti
In lumea plina de urmari
In care fard si ciori prasiti
Intunecati si spalaciti
Lasati-ma sa fiu pe scari." ('Un om pe niste scari' - A. Paunescu)



Da, "Un necunoscut", calomnia afecteaza orgoliul, dar ce te faci cand eu n-am orgoliu... Nu-mi pasa de insiruiri de cuvinte, eu ma cunosc, oamenii ma cunosc, iar cei care inca nu m-au cunoscut au RECUNOSCUT in strigatul meu convingerile lor. Vorbim aceeasi limba.

..eeeee, dar partea buna abia aici incepe: desi persoana mea e total nesemnificativa si neimportanta, am cunoscut cu acest prilej oameni valorosi, oameni simpli, oameni complecsi prin activitatile pe care le fac si prin tot ce au realizat in vietile lor minunate, am regasit vechi cunostinte, dascali si prieteni care ma ajuta sa inteleg ca trebuie sa mergem mai departe si ca ceea ce facem nu e o lupta, ci o datorie morala. Sunt oameni care si-au vazut singuri de vieti, fara mine in calea lor, iar eu fara ei pe calea mea, dar iata - ne-am regasit cu totii.

Petitia se incheie cu un apel la propria constiinta. Dar iarasi iti zic: noi, cei cu constiinta vorbim aceeasi limba, si nu e una sofisticata, nici macar nu are cuvinte. E o limba muta, a bunului-simt, a constiintei, a indumnezeirii, o limba a bucuriei de-a ne fi intalnit in acelasi gand. Asadar, ce pot sa pierd, de vreme ce am castigat atatia oameni minunati?


Musafir

#1578 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-08-30 22:01

#1552: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

"Nu le place - sa se mute in chilii la manastire."

asa, asa...dati-va arama pe fata

cata toleranta si ipocrizie

se numeste liberata de exprimare, dragilor

avem dreptul sa ne exprimam impotriva homosexualitatii

pentru ca spre deosebire de voi aducem argumente

nu clisee, povesti sentimentale si stereotipuri propagadiste


Musafir

#1579 Re:

2013-08-30 22:10

#1416: Ovi -

pai cam asta faceti in general, dati copy-paste
am inteles care sunt diferentele dintre homosexualitate, pedofilie, necrofilie, zoofilie si pedofilie

multumim, ne sunt tuturor...evidente, dar ele raman ORIENTARI SEXUALE

te rog sa contraARGUMENTEZI de ce nu ar fi

altfel, nediscriminandu-va pe voi suntem obligati sa nu ii discriminam si pe ei, nu

"discriminare pe baza de "orientare sexuala"" de asta va tot smiorcaiti

pai na, cam de asta se smiorcaie si ei

si fac pasi la fel de repezi ca si voi in a le fi recunoscute "drepturile"

sunteti toti in aceeasi oala

 


Musafir

#1580 Re:

2013-08-30 22:12

#1577: Dana Captilin -

Da sigur, tu esti un izbor de iubire drago, ti-a mai spus cineva, iubire crestina de tipul celei de acum sute de ani.

Poti sa atasezi tu toate poeziile din lume, ramai o ipocrita care nu are niciun argument in afara de cel religios care prin definitie, e invalid.

Cat despre musafiru de deasupra, fa-i o invitatie, nu vezi ca vorbeste la plural? Intalniti-va la miez de noapte, asteapta cu sufletul la gura un semn de la tine.

Ps- cauta in dictionar definitia cuvantului "santaj". Cu placere.


Musafir

#1581 Re: Re:

2013-08-30 22:19

#1580: - Re:

evident pluralul va viza...pe voi

astept cu sufletul la gura argumentele voastre

noi...de-a lungul comentarii am tot enumerat argumente juridice, medicale, psihologice, sociale, religioase etc.

faceti un efort si cititi-le

voi? contraargumentati daca sunteti in stare, nu schimbati subiectul


Musafir

#1582

2013-08-30 22:24

este bine ca petitia se semneaza in continuare
pana la urma, daca e sa fim democratici, supunem la vot doleantele voastre, nu
doar societatea e a nostra a tuturor si majoritatea stabileste normele
iar casatoria este o norma a civilizatiei noastre, nu un drept
altfel, se numeste dictatura

Dana Captilin
Autorul acestei petitii

#1583 Subiect

2013-08-30 22:26

Va spun sincer, in ceea ce MA PRIVESTE, eu nu mai am nevoie de niciun contraargument, mie lucrurile imi sunt foarte clare.

Pt fiecare cuvant jignitor, pentru fiecare postare in care apar
-limbaj vulgar
-injuraturi
-informatii false
-informatii private
-declaratii rautacioase,
veti raspunde in consecinta.

Ca administrator am optiunea de-a raporta continutul neadecvat al unei postari si deja am facut-o.

Musafir

#1584 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Perveresiunile si debutul bolilor psihice

2013-08-30 22:27

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-30 22:35


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-30 22:37


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-30 22:48



Musafir

#1588

2013-08-31 06:55

dar chiar sunteti incredibili cum "topaiti" pe aici
http://www.culturavietii.ro/2013/06/08/marea-topaiala/#.UiGRMjYwcYc

ce legatura are viata autoarei petitiei cu subiectul petitiei?!?!?!?!?!?!?!
s-au ati verificat starea civila a tuturor celor 4750 de semnatari?

daca aveti timp... si se pare ca da... si inca mult... am tot auzit ca se plateste bine sa fii propadandist homosexual, mai ales la noi unde sunteti cativa care faceti "meseria" asta... dupa cum reiese si din paginile de comantarii... probabil ati si fost train-uiti sa aveti personalitati multiple...

faceti-o! verificati-ne pe toti!

si asa poate va lamuriti ca orice om de bun simt si cu un IQ rezonabil nu va face planurile

aveti o atitudine jenanta

toata admiratie pentru rabdarea de care da dovada dna. Captilin in a va lua in serios si a va raspunde la toate aberatiile

Anca

#1589

2013-08-31 07:08

O duce lipsa de barbat de ani buni daca la 30 de ani ajungi sa-ti consumi timpul si energia pe petitii.


Musafir

#1590

2013-08-31 07:17

excelent articol in Adevarul, deci din presa "mainstream"
s-or mai gasi si acolo oameni necumparati

"Der Spiegel: Istoria alianţei şocante dintre mişcarea gay şi pedofili în Germania anilor 80"

http://adevarul.ro/international/europa/der-spiegel-istoria-aliantei-socante-miscarea-gay-pedofili-germania-anilor-80-1_5220ca67c7b855ff562bddd0/index.html

<<În anii 80, grupurile de activişti pentru drepturile homosexualilor din Germania au format o alianţă cu pedofilii, militând pentru legalizarea sexului cu minori. Este o perioadă neagră pentru comunitatea gay, despre care puţini au curajul să vorbească astăzi, anunţă publicaţia germană Der Spiegel.


In iulie 1981, revista pro-gay „Rosa Flieder“ publica un interviu cu Olaf Stüben, unul dintre cei mai cunoscuţi pedofili din Germania de la acea vreme, care scria pentru ziarul de stânga, Die Tageszeitung. Stüben milita deschis pentru acceptarea pedofiliei drept un lucru sănătos şi moral.

Pedofilul a fost întrebat dacă este acceptabil ca adulţii să întreţină raporturi sexuale cu copii şi tineri. Stüben a răspuns detaliat despre partide de sex cu băieţei şi declara că a venit vremea ca atingerea copiilor să nu mai fie un lucru tabu. „Inocenţa copiilor este o invenţie a lumii burgheze de la începuturile capitalismului“, susţinea Stüben.

Dar interviul din revista Rosa Fielder nu era o raritate. Din contră, în anii 70 şi 80, multe publicaţii pro-gay promovau deschis sexul cu copii, publicând chiar şi poze cu băieţei dezbrăcaţi. Revista „Don“ a prezentat cinci reportaje cu experienţele unor bărbaţi pedofili. Titlul era „Nu suntem violatori de copii!“.>>

va dati seama ca atentia tuturor "cometatorilor de serviciu" ai acestei petitii se va muta pentru o perioada asupra autoarei articolului... o sa va simtim lipsa, dar intelegem, doar trebuie inceputa cercetarea... ia vedeti o fi sau nu divortata?


Musafir

#1591

2013-08-31 07:29

Sunt convins ca se intampla la fel si azi.
Sa nu il uitam pe dl. profesor pedofil din Olanda care trebuia sa vina sa conferentieze si la noi.


"Copiii ar trebui fortati sa faca sex”  ne invata dl. Gert Hekma, profesor homosexual, invitatul special al Facultatii de Sociologie din Bucuresti in cadrul “Lunii Istoriei Gay” - deci sa nu incepeti sa spuneti ca nu reprezinta miscarea "gay" ca altfel nu il invitati.

El este avocatul tezei “stiintifice” care sustine departajarea – cu consecintele ei legale – a pedofiliei de “epebofilie”, argumentand ca pedofilia priveste doar copiii sub 12 ani iar “epebofilia”, ce tine de “tinerii” de peste 12 ani, este o normalitate.

Iar in campania sa de lobby, profesorul homosexual a mers pana la a afirma intr-un interviu ca "asa cum copiii sunt obligati sa mearga la scoala tot asa ar trebui fortati sa faca sex de mici, ca sa se sparga baierele normative ale “culturii heterosexuale” ". Interviul  se gaseste pe site-ul Universitatii din Amsterdam - Interview of Gert Hekma by Thea Schepers: Children and Sexuality.

Oricum bun si curajos articolul din Adevarul.

"Mişcarea gay din Germania anilor 80, i-a ajutat pe pedofili în toate formele posibile. În pamfletul „Sfaturi juridice pentru homosexuali“ exista un capitol de o pagină şi jumătate despre „sprijinul prin argumente“. Îi instruia pe bărbaţii care erau acuzaţi de a fi întreţinut relaţii sexuale cu minori cum să scape de acuzaţii.

La mijlocul anilor 80, mişcarea gay din Germania a început să se distanţeze de pedofili. La convenţia Partidului Verde din martie 1985, partidul a aprobat un document care cerea legalizarea sexualităţii non-violente între adulţi şi copii. Incidentul a cauzat un scandal uriaş în Germania, astfel încât Verzii au ratat şansa de a mai intra în Bundestag.

Mişcarea feministă a fost cea parţial responsabilă pentru creşterea conştientizării între politicienii de stânga despre daunele cauzate de pedofilie. Celebra feministă Alice Schwarzer a luptat activ împotriva abuzului faţă de copii, într-o vreme în care pedofilia era acceptată în unele cercuri."


Musafir

#1592 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Perveresiunile si debutul bolilor psihice

2013-08-31 07:52

#1537: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Perveresiunile si debutul bolilor psihice

Preludiul se face in pat si orice om care are o minima activitate amoroasa, indiferent ca e hetero sau homosexual, stie asta.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:13


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:20


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:22


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:25


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:39


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:46


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 08:48


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-08-31 09:14





Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...