“ BURSE si pentru Sport - BURSE pentru viitorul tarii "

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția “ BURSE si pentru Sport - BURSE pentru viitorul tarii "


Musafir

#1

2013-07-23 20:30

ma zbat de ani de zile prin audiente pe la ISMB, Inspectoratul de sector si Ministerul Sporturilor...si raspunsul a fost acelasi....LEGEA!!! De exemplu Karate-ul nu este sport inclus in lista oficiala.Chiar daca copilul practica de 10 ani...este campioana europeana si mondiala, nu a contat!! Doamne ajuta poate se lumineaza cine trebuie, ca suntem a XI a la anul!!!

Musafir

#2 Re:

2013-07-24 06:08

#1: -

Buna  ziua

 

si  Legea  actuala  prevede  ca  se  acorda  Burse  ptr. performante  sportive     indiferent  de  ramura  sportiva  practicata..., dar in  niste conditii

- locul  ocupat   1,2  sau  3-- Camp. Nationale, Europene  sau  Mondiale  omologate

- Competitia  sa  fie  organizata  impreuna  cu  Min. Educatiei

- specialitatea   profesorului de  sport  din liceul respectiv  sa fie  in  cazul  dvs. karate

- sa  fie  fonduri..........

 

incerca..

multumesc  de  semnatura  ,...si  dati  Petitia  mai  departe  ..........


Musafir

#3

2013-07-25 19:36

Este o initiativa care in orice situatie trebuie sa lase ceva urmari, eu am speranta ca pana la urma se va recunoaste si in Romania faptul ca elevii cu rezultate de exceptie si in sport vor trebui recompensati. Mult succes in demersul pe care il faceti!

Musafir

#4

2013-07-26 04:50

Intr-adevar, excelenta - in orice domeniu inclusiv in sport - trebuie promovata si rasplatita ... si nu printr-un gest singular ci ca mod de viata in Romania!

Musafir

#5 Re:

2013-07-26 05:29

#3: -

Incercam    ..................   si  daca  fecare  dintre dvs. va  deveni un  promotor  al  acestei initiative  .....................poate   miscam  ceva !


Musafir

#6

2013-07-26 05:45

E buna petitia, dar schimbati titulaturile pe la ministere. De ex. nu mai exista MECTS, ci MEN(Ministerul Educatiei Nationale), MTS etc.

Musafir

#7 Re:

2013-07-26 08:39

#6: -

Este  facuta  deja  Petitia ................  ea  a  fost  elaborata  mai  demult - de  aceea  si  titulaturile  vechi................. Sa  stringem  noi    peste 10 000 de  semnaturi  ....si  vom  vedea  atunci  !!

 


Musafir

#8

2013-07-26 09:19

RECOMPENSELE STIMULEAZA ........fiecare copil care va primi o bursa isi va motiva colegii sa invete mai mult ,sa se antreneze mai bine ........luati de la cei care fac risipa si dati copiilor !
SALVATI OLTCHIM

#9 Nu stiu sau se fac ca nu stiu?

2013-07-28 15:01

OLTCHIM - ARPECHIM IN INSOLVENTA! URMEAZA FALIMENTUL?
DREPTATE PENTRU OLTCHIM - ARPECHIM! DREPTATE PENTRU ECONOMIA ROMANEASCA!

SALVATI ECONOMIA DIN ROMANIA!
SALVATI OLTCHIM ARPECHIM!

SEMNATI PETITIA http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim !

Musafir

#10

2013-07-30 07:36

initiativa corecta si necesara

Musafir

#11

2013-07-31 07:07

(Y)

Musafir

#12

2013-08-06 16:13

Este necesara aceasta adaugare in lege
SALVATI OLTCHIM

#13 http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

2013-08-20 16:12

PENTRU BUGETAREA BURSELOR SUNT NECESARE RESURSELE FINANCIARE CARE, PRIN INCHIDEREA LOCURILOR DE MUNCA, VOR FI CONTRACTATE.

OLTCHIM - ARPECHIM IN INSOLVENTA! URMEAZA FALIMENTUL?
DREPTATE PENTRU OLTCHIM - ARPECHIM! DREPTATE PENTRU ECONOMIA ROMANEASCA!

SALVATI ECONOMIA DIN ROMANIA!
SALVATI OLTCHIM ARPECHIM!

SEMNATI PETITIA http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim !

Musafir

#14

2013-09-14 12:17

In numele sportivilor clubului de karate PHOENYX - SUNRISE FRK WKC


Musafir

#15

2013-09-19 17:14

Elevii sportivi merita o astfel bursa avand in vedere ca muncesc dublu fata de un elev care frecventeaza doar orele de curs.
Prin intermediul acestori tineri tara noastra este cunoscuta in lumea intreaga.
Cinste lor!

Musafir

#16

2013-10-02 15:28

Imi doresc deoarece sunt si eu sportiv si imi doresc ca munca sa fie rasplatita.

Musafir

#17

2014-01-17 11:50

Felicitari pentru initiativa.

Amatto Zaharia

Musafir

#18

2014-01-17 17:52

In Romania secolului 21 un om de valoarea domnului Sergiu Tavifta a putut sa moara de foame si nu la figurat,din cauza inanitiei ajunsese la 46 de kg si a facut hemoragie la stomac (rezultatul autopsiei )da in Romania in care se intampla atatea lucruri rusinoase,e bine ca mai sunt oameni principiali care incearca sa schimbe ceva....Semnati aceasta petitie pentru viitorul copiilor nostri !!

Musafir

#19

2014-02-05 11:47

Sunt convins si sustin cu toata puterea aceasta petitie caci si sportivii elevi isi aduc contributia ,prin performantele ,nationale si internationale la ridicarea prestigiului comunitatilor din care provin si a ROMANIEI.IORDACICUS

Musafir

#20

2014-05-12 10:13

Cum sa putem sustine un sportiv daca nimeni nu isi aduce aportul?!? Cum sa ne permitem sa tinem copiii sanatosi daca nimeni nu face nimic? Si atunci "Mens sana in corpore sano" mai este oare viabil?

Musafir

#21

2014-09-23 17:48

doamne ajuta, dar cu siguranta va fi foarte greu sa invingem

Musafir

#22

2014-10-22 07:02

Mult succes !

Musafir

#23

2015-10-28 13:07

As vrea sa-mi spuna domnul ministru de ce in lista competitiilor si concursurilor pentru care se acorda burse de performanta nu este trecut si karate-ul?Am vazut ca luptele si judo este trecut.Am baiatul la liceu si i s-a spus ca nu poate lua bursa deoarece sportul pe care il practica(karate) nu este trecut in lista.De ce face diferenta nu se gandeste la copii? Orice copil care face un sport,indiferent ce sport, eu cred ca merita si ei o bursa.

Musafir

#24

2015-10-29 11:36

Adevaratii performeri sportivi sunt elevii care activeaza la cluburi sportive (in evidenta federatiei) si nu neaparat cei implicati in concursurile scolare. Deci, era un act de nedreptate ca elevii cu rezultate deosebite sportive, campioni in urma unor ani de antrenamente, emotii, eforturi fizice si desigur financiare (taxe) sa nu fie sprijiniti, incurajati prin burse! Intradevar imaginea tarii este reprezentata peste hotare de acesti copii care in afara programului scolar curent sacrifica timpul de relaxare dedicandu-se unui sport practicat la nivelul performantelor cerute de competitii nationale si mai cu seama internationale de profil!

Musafir

#25

2015-12-07 14:17

Pentru că este una dintre cele mai logice idei pentru un popor mult mai sănătos dacă ei ne înbuibă cu fel și fel de alimente încât să dăm colțul la ce-a mai apropiată intersecție, dacă se înțelege, pentru cine înțelege.