Interesul public mai presus de gustul publicului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interesul public mai presus de gustul publicului


Musafir

#426

2013-04-05 08:26

Cea mai buna initiativa in interersul cultural si educativ al acestui popor !
Miha

#427 petitie CNA

2013-04-05 08:30

Cea mai buna initiativa a CNA in interesul educativ si cultural al acestui popor !

Musafir

#428

2013-04-05 09:14

de ce nu ati putut face ceva pana acum ?
cine v-a oprit ?
copii nostrii sunt influetati negativ si viitorul lor este amprentat de toata aceasta mizerie de pe micul ecran!

Musafir

#429

2013-04-05 11:15

Ar trebui sa fim sensibili la tot ce inseamna ROMANIA si, in special, la viitorul copiilor nostrii!!!!

Musafir

#430

2013-04-05 12:31

''CNA strânge semnături ca să evalueze necesitatea îmbunătăţirii unor prevederi ale legislaţiei audiovizualului pentru o definire mai clară a noţiunii de interes public în programele de televiziune şi de radio.''
CU O ASA LIMBA DE LEMN (unde dracu' v-ati scolit?!?), O SA VA SEMNEZE LUMEA, dar, INVERS -vorba filmului lu' PiersicJr....-

Musafir

#431

2013-04-05 12:36

Copii imita ceea ce vad.Daca li se repeta de nenumarate ori un lucru il vor asimila.Daca vor vedea/auzi lucruri urate,degradante, asa vor deveni si ei.Un lucru urat este mai usor de copiat pentru ca el face valva, atrage comentarii, priviri, chiar daca neaprobatoare;gesturile frumoase,bunatatea, comportamentul civilizat,toate trec neobservate pentru ca nu stiu sa strige.Calitati precum corectitudinea,generozitatea,respectul se educa in familie, scoala, media.Astazi familia munceste peste masura, scoala nu se implica ,media este plina de sex,scandal,minciuna,violenta.De unde sa primeasca copilul model de compartament?
Personal am o problema cu postul TV Cartoon Network.De la tonul vocilor,pana la subiectele desenelor:lupte(nu intreceri, nu competitii),distrugeri,violente fizice.Se pot auzii si cuvinte precum:"prostule","criminal"," te omor". Un copil de 6 ani care se uita la un post de desene animate ce sa inteleaga? Iar daca inverci sa-l indrumi spre alt canal de desene animate mai potrivit, copilul refuza pentru ca il atrag proiectiile zgomotoase, incitante, care te tin cu sufletul la gura,cu violenta cromatica si nu numai.Sunt de acord cu limitarea accesului copiilor la televizor , dar cand oriune suntem inconjurati de vilenta, de lipsa bunului simt demersul nostru este lipsit de rezultat.
Asa incat eu cred ca trebuie sa fim atenti la subiectele si la modul de expunere a lor sau a altor informatii.

Musafir

#432

2013-04-05 19:04

lol fara sponzori nu puteti eu am crezut ca santeti independeti si nu depindeti de sponzori,daca e asa e degeaba petitia e gata ca si alegerile cine da mai mult noi nu contam...totul e degeaba nuv\ va mai chinuiti ca degeaba am semnat

Musafir

#433

2013-04-06 14:10

Intr-o tara scapata total de sub control, ma intreb daca nu e prea tarziu a mai schimba ceva. Copilul meu nu crede in patriotism, in istoria romanilor, in adevar si dreptate pentru ca vede altceva la TV. Si are doar 11 ani.
Rada

#434 Filme fără bulina de avertizare

2013-04-07 12:58

Am doi copii de 9, respectiv 11 ani. Nu o dată, uitându-ne împreună la emisiuni fără "bulinuţă" de avertizare, am avut surpriza să vedem scene de sex în filme. Pe de altă parte, sunt inserate şi discuţii insinuante -cu sau făra mângâieri-având drept protagonişti persoane homosexuale. ESTE PREA MULT ŞI PREA AGRESIV ŞI PENTRU NOI, ADULŢII, DARMITE PENTRU COPII.

Musafir

#435

2013-04-07 16:04

Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti! Este vital pentru spiritul natiunii si pentru generatiile viitoare.

Musafir

#436

2013-04-08 07:45

sa se interzica si emisiunile polotice cu limbaj violent

Musafir

#437

2013-04-08 09:30

Am aproape 1 an de zile de cand am donat televizorul daca se va schimba ceva s-ar putea sa-mi cumpar un alt televizor, daca nu sa stiti ca se poate trai foarte bine fara si putem sa ne alegem singuri mijloacele prin care sa ne informam cu ceea ce ce este util si benefic

Musafir

#438 Re:

2013-04-08 15:08

#39: Ne-musafiru -

daca esti asa germanofil atunci se pronunta „Țelzius”.


Musafir

#439 Re:

2013-04-08 15:16

#381: -

pai ce emisiuni de cultura, arta, stiinta sa difuzeze taraf tv, myele tv etc...

de astea nu se leaga nimeni? nu ar trebui desfiintate?


Musafir

#440

2013-04-09 16:03

Imi place viata asa cum este in complexitatea ei,dar ce vad sa fie adevarat si pe placul majoritatii.
tiberiu din S-M

#441 As vrea emisiuni pe linia adevarului.

2013-04-10 11:42

Vad multe emisiuni,comentarii cu scop de a falsifica sau a duce in eroare ADEVARUL sau comentat subiectiv si cu inteles gresit.Pentru a evita asemenea scenarii semnez petitia.

Musafir

#442

2013-04-10 14:55

Ar fi cazul sa incercam cu totii sa ne impunem punctul de vedere cu privire la emisiunile facute doar de dragul rating-ului: nu au nicio valoare educativa sau culturala, este doar barfa si politica pe care o auzim si la colt de strada. Eu personal imi doresc impartialitate si obiectivitate, promovarea valorilor culturale romanesti pe care inca le mai avem. Haideti sa putem alege ceea ce vedem!

Musafir

#443

2013-04-11 15:47

avem nevoie de exemple demne de urmat pentru coopiii nostri

Musafir

#444

2013-04-12 12:23

daca spunem toti ca stim sa mancam, de ce marea masoritate nu folosesc tacamurile?

Musafir

#445

2013-04-14 08:20

Va urez succes MAXIM...chiar daca sunt sceptic..
Musafir din Romania

#446 Initiativa civica sau interes politic?

2013-04-14 15:14

Cred ca intr-o tara ca Romania o institutia ca CNA nu-si gaseste locul.
De cele mai multe ori, asemenea intiative ascund in spatele afirmatei dorinte de a-i proteja pe cetateni de abjectiile media, un interes politic major care trebuie aparat cu indarjire, deoarece aduce foarte multe foloase celor putini care-l slujesc si dezavantaje majoritatii.
Nu cred ca avem nevoie de asta. Poate ar fi mai bine sa fim fiecare atenti cu copii nostri, pentru ca avem o obligatie sa-i supraveghem si sa nu impunem altora o anumita conduita pe posturi de radio sau televiziune pe care putem sa nu le urmarim.
Sper ca aceasta iniotiativa sa nu aiba succes.

Musafir

#447

2013-04-17 05:04

Ar trebui mai multe actiuni in acest sens - de exemplu - reinfiintarea postului TVR Cultural!

Musafir

#448

2013-04-17 16:35

Bravo si felicitari pentru initiativa! Sper ca si implementarea ei si finalitatea practica sa fie cea dorita si asteptata! Sunt pentru mutarea emisiunilor gen acces direct si happy hour pentru dupa ora 0:00(dupa miezul noptii) sau macar dupa ora 22:00. Nu vrea ca fiul meu sa invete balacarelile personajelor platite d eproducatori sau care isi doresc reclama cu orice pret. Vreau ca fiul meu sa invete ceva bun si folositor, nu prostiile lor de marketing - scopul emisiunilor cred ca ramane exploatarea laturilor negative ale naturii umane. Am 36 de ani si nu gust deloc emisiunile amintite si dezaprob chiar si excesele din alte emisiuni - gen un show pacatos, fosta mea iubire, etc.
Cu stima,
Bogdan Frunza

Musafir

#449 Re:

2013-04-17 16:36

#444: -

nasol dezacordul! tacerea e uneori de aur ;)


Musafir

#450

2013-04-18 08:30

dragi prezentatori terminati cu nulitatile sant atatia romani destepti si valorosi incat nu aveti spatii de emisie - cautata-i faceti-ne cunostiinta cu ei .. asteptam ....