Indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani cu prag 3400 lei

Nicoleta GP

#1 Votati si cauza

2012-09-15 20:22

http://www.causes.com/causes/786936-cresterea-pragului-indemnizatiei-de-crestere
-a-copilului-pana-la-2-ani-de-la-1200-lei-la-3400-lei
GIPS - OLT

#2 Tot ce-au promis s-a compromis!

2012-09-16 13:30

Pentru acest lucru trebuie ca baza de colectare a impozitului sa creasca - nu sa descreasca prin disponibilizari!

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM
SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

TRANSMITETI ACEASTA PETITIE RUDELOR, PRIETENILOR, CUNOSTINTELOR SI COLABORATORILOR DUMNEACOASTRA PENTRU A STRANGE CAT MAI MULTE SEMNATURI SI PENTRU A DA FORTA ACESTEI PETITII!
Dragos

#3

2012-12-07 12:11

In general principiul solidaritatii sociale spune ca trebuie ajutati oameni cu nevoi sociale mai mari. E pe planul doi sa beneficiezi de ajutor mai mare doar pentru ca ai platit mai multe taxe.
Mamicile cu salarii mari au si responsabilitati mai mari. Nu banii le fac sa se intoarca mai repede ci responsabilitatile functiei. Oare angajatorul stiind ca mamica are ajutor mai mare nu o poate "stimula" sa ramana acasa doi ani platind-o part time sa lucreze de acasa?

Sunt pe cale sa devin tatic si sotia are si ea indemnizatia plafonata. Insa nu vad nici o legatura intre a avea copii si banii de la stat. Doar nu de asta ii facem nu?
Vor renunta femeile cu salarii peste 4.000 sa mai aiba copii doar pentru ca doi ani vor avea cateva mii de lei in minus?

Musafir

#4

2013-10-17 17:09

Mi se pare normal sa beneficiezi de aceeasi suma de bani fie ca alegi sa stai acasa in concediul de crestere copil 2 ani, fie 1 an, cum era inainte de 2011! Multe mamici aleg sa se intoarca la locul de munca inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului din acest considerent, avand in vedere ca o luna trebuie sa stea si tatal acasa!
Mihaela

#5 Mihaela

2014-05-06 15:06

Nu mi se pare corect sa primesc aceiasi bani ca o persoana care nu a contribuit ani de zile ca mine la toate taxele. Sunt putine mame cu salarii mari, multe mame cu salarii de mizerie si nu este corect sa fim retribuite la fel pentru ca oamenii ''nu sunt egali'' ca in alte vremuri. Unii au muncit mai mult, au studiat iar salariul si locul de munca reflecta eforturile pe care le-au facut de-a lungul vietii. De ce sa fiu retribuita la fel ca o persoana care are 8 clase si 800 ron salariu??? Este dreptul meu sa decid daca ma intorc mai devreme la serviciu si nu ar trebui sa fiu conditionata de bani. Nu inteleg ce fac doamnele parlamentare si de ce nu apara drepturile femeilor din aceasta tara. Bani se pot obtine la buget din multe alte parti iar daca s-ar fura mai putin, am trai si mai bine.

Musafir

#6

2014-08-27 13:33

Nu este cinstit nici sa plafonezi indeminzatia la 3400 pe 2 ani pentru mamele cu salarii mai mari, care au cotizat la stat poate chiar ani buni inainte de maternitate. De ce nu se revine la 85% din salariu acolo unde salariile nete depasesc 3400 lei? Nici o sansa sa incurajam natalitatea cu masurile acestea fiscale umilitoare.
Elena Spataru

#7 Re:

2014-09-20 09:30

#3: Dragos -  

 Draga Dragos, atata vreme cat cotizatia este proportionala cu salariul nu este legala plafonarea. Totodata, este discriminatorie permisiunea acordata mamelor cu salariu de aprox 1400 RON de a sta acasa 2 ani cu copiii, in timp cele cu 6000 RON pot sta acasa doar 1 an, pentru a beneficia cat de cat de o indemnizatie proportionala cu cotizatia. Copilul meu are dreptul sa se bucure de prezenta mamei pana la 2 ani , daca asa decid, avand in vedere ca cuantumul cotizatiei mele a fost mai mult de cat dublu decat al unei mame care are salariul de 1400 RON.


Musafir

#8

2014-10-16 20:14

Buna Fetelor,

Si eu am aceeasi problema si acum vreau sa vad in ce masura as avea sansa sa dau statul in judecata. Aveti idee a castigat cineva pana acum?


Musafir

#9

2015-12-16 13:44

Domnule Președinte, vă rugăm să rezolvati aceasta problema cat mai urgent.
Va multumim

Musafir

#10

2015-12-16 14:05

ptr ca,ptr a creste un copil in Romania,niciodata nu sunt prea multi bani sa investesti in el ptr a devenii un om cinstit si educat!

Musafir

#11

2015-12-16 14:08

mamici trebuie sa fim unite pt copilasii nostrii ..

Musafir

#12

2015-12-16 14:16

Pentru ca sunt mamă.

Musafir

#13

2015-12-16 14:31

Sunt mama pt a doua oară! Am un bebeluș de 4 luni si urmează sa intru in dreptul de plată de 1200, exagerat de mic, raportat la cotizatii si nu numai; pretul laptelui, al scutecelor si. . . . de rate nu vreau sa mai amintesc! De vis! Sa creștem natalitatea, pt a avea cine sa le plătească pensiile speciale politicienilor ! Lehamite mi-e!!!!

Musafir

#14

2015-12-16 14:35

Sa se produca o schimbare in bine evident...pt.ai nostri copii.

Musafir

#15

2015-12-16 14:36

Suma si asa este destul de mica ,iar in al doilea an este foarte greu sa te descurci si lasi copilul cu cineva ca sa stai doar un an acasa,crese sunt putine,copii au nevoi mari...

Musafir

#16

2015-12-16 14:56

Confirm semnatura

Musafir

#17

2015-12-16 15:01

Pentru dreptul meu si al copilului meu.....

Musafir

#18

2015-12-16 15:38

pt ca sunt mama iar un copil nu se creste cu 700 de lei pe luna

Musafir

#19

2015-12-16 16:24

Buna seara,
Am semnat petita deoarece sunt revoltata pe acesti nemernici de politicieni. Ok, sa aiba salarii de politicieni, dar NU pe viata!!!!! Chiar nu pot vedea/gandi mai departe de carapacea lor de politician!?
Cu respect,
Sorina E.

Raluca
Musafir

#20 Vreau o tara ca afara...civilizata si normala!

2015-12-16 16:25

Pentru ca sunt o proaspata mamica ce sunt nevoita sa ma intorc la serviciu dupa un an, de fapt 11 luni, o luna sta tatal si il alapteaza. Sunt nevoita pt ca avem rate la casa, rate la masina, rate ca sa putem trai decent si aceste rate nu le pot achita cu 1200 lei pe luna. Cu toate ca abia acum la un an copilul invata multe si acum as fi avut posibilitatea sa il educ frumos si bine, ca pana acum o mamica nu a facut altceva decat sa se acomodeze cu noul statut si cu viata de nesomn, oboseala dar si momente unice, insa domnii parlamentari nu ne dau voie si nu stiu cum este sa iti cresti copilul singur, pt ca ei au salarii suficient de mari ca sa isi permita bone sau menajere. Eu nu imi permit nici aa imi dau copilul la cresa, pt ca la stat nu sunt locuri iar la privat este f scump, dar de dupa 11 luni statul iti da o indemnizatie de 500 lei, intreb si eu...cine vine sa stea, ca bona ma refer, pe o suma ca asta, ori ce cresa au vazut ei ca are un cost de 500 lei? Sa nu mai vb de faptul ca statul nu plateste decat 9 luni jumate nu12 luni cum se spune. Angajatorul plateste cele 42 zile post natale, iar daca tatal nu sta in luna 12 cu copilul banii se pierd...deci...minciuni peste minciuni. Cum sa creasca natalitatea? Poate la cei care fac copii ca sa traiasca din alocatiile lor, ca un om normal care doreste sa ofere ceva unui copil, o educație mai buna....nu poate turna pe banda rulanta copii. Sa vedem cine ne va mai platii pensiile peste 30 ani, dar pe parlamentari nu ii intereseaza pt ca ei si au votat salarii suficiente sa isi faca si depozite din care sa traiasca linistiti 5 generatii!


Musafir

#21

2015-12-16 16:27

Regret ca am ales 1 an dar nu cred că mi-ar fi ajuns banii... Dacă as fi trăit in conditii de maxima austeritate poate ca da... Până la urma in China oamenii câștigă mult mai Putin.

Musafir

#22

2015-12-16 16:40

Pt ca sunt mămică și e nedrept ce se întâmpla. Trăim într-o tara în care prețuim mai mult politicienii decât copiii,viitorul tarii,intelectualii în frunte cu profesorii și medicii,acestea sunt adevăratele valori ce trebuie sprijinite financiar. Ei nu au mașini la scară, nu au acces la un învățământ intrare ar gratuit,multi dintre ei nici măcar la lucruri elementare pentru un trai decent. Rușine! Sa ne fie tuturor rușine pentru ce votam ,an de an se invoca "schimbarea"! Care? Suntem un popor asuprit și ne meritam soarta pentru ca permitem tot ce ni se întâmplă fără riposta! Fără una reala,nu ieșiri în strada fără rezultat.

Musafir

#23

2015-12-16 17:04

Pentru viitorul nostru si al copiilor nostri ;)

Musafir

#24

2015-12-16 17:58

Pentru o crestere mai buna a copilului meu si pt ca mi as mai dori un bebelus dar sincera sa fiu cu banii astia trebuie sa ma gandesc se doua ori inainte de a lua asa o decizie!

Musafir

#25

2015-12-16 18:02

Deoarece din cauza acestui prag de 1200 nu imi permit sa stau acasa 2 ani sa- mi pot creste copilul si să beneficiez de indemnizatia cuvenită.